English site
يكشنبه 2 ارديبهشت 1397   09:27:26
|           RSS
 

وزیر نفت:
تولید گاز در کشور 150 میلیون مترمکعب افزایش یافت

1396/1/14 دوشنبه

وزیر نفت از افزایش تولید بیش از 150 میلیون مترمکعبی گاز در کشور با راه اندازی 6 فاز پارس جنوبی خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، مهندس بیژن زنگنه روز پنجشنبه، 10 فروردین ماه پس از بازدید از طرح های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با اشاره به این که 6 فاز پارس جنوبی به زودی به طور رسمی افتتاح می شود، اظهار کرد: اکنون با وارد مدار شدن این فازها بیش از 150 میلیون مترمکعب گاز شیرین و همچنین میعانات گازی، گازمایع و اتان تولید می شود که اتان به عنوان خوراک مجتمع های پتروشیمی استفاده خواهد شد.

وی در باره 11 فاز جدیدی که در دولت یازدهم در پارس جنوبی وارد مدار شده است، گفت: هم اکنون 21 فاز در دست بهره برداری داریم که انشالله تا پایان امسال به 24 فاز خواهد رسید.

وزیر نفت با بیان این تحول بزرگی در تولید گاز کشور به وجود آمده است، افزود: افزایش بیش از 2 برابری تولید گاز، سبب افتخار برای کارکنان، مدیران، پیمانکاران، سازندگان است.

وی با اشاره به این که لایه نفتی پارس جنوبی نیز به زودی افتتاح می شود، افزود: هم اکنون روزانه بیش از 20 هزار بشکه تولید می شود که برای افتتاح فاز اول آن این میزان باید به روزانه 35 هزار بشکه برسد.

وزیر نفت به بازدید از عملیات اجرایی استحصال اتان از خروجی فاز 12 پارس جنوبی اشاره و تصریح کرد: در طراحی اولیه و قرارداد این فاز استحصال اتان و ال پی جی در نظر گرفته نشده بوده اما یک شرکت غیردولتی سرمایه گذاری 700 میلیون دلاری در واحدی انجام داده است که روزانه 1.3 میلیون تن اتان  و 1.5 میلیون تن ال پی جی از آن برداشت می شود و گاز متان را نیز به شبکه برمی گردانند.

زنگنه با اشاره به افتتاح واحد یک میلیون تنی الفین که اتان را به اتیلن تبدیل می کند، ادامه داد: سه واحد اچ دی پی یی، ال دی پی یی و ام یی جی نیز باسرمایه گذاری سه میلیارد دلار به زودی افتتاح می شوند.

وی با اشاره به این که واحد بازیافت اتان حدود 30 درصد پیشرفت داشته است، افزود: امیدواریم براساس برنامه، این واحد تا سال آینده به بهره برداری برسد.

وزیر نفت به واحد یک میلیون تنی الفین کاویان 2 که آماده افتتاح است، اشاره و تصریح کرد: فاز سه پتروشیمی پردیس با ظرفیت تولید 1.7 میلیون تن اوره و آمونیاک، پتروشیمی انتخاب و پتروشیمی مروارید نیز به زودی به طور رسمی افتتاح می شوند.

زنگنه به بازدید از طرح پتروشیمی بوشهر که برپایه اتان است نیز اشاره کرد و گفت: پتروشیمی دماوند نیز که به عنوان واحد یوتیلیتی و پشتیبان پتروشیمی های دیگر در دست انجام است نیز به زودی به بهره برداری می رسد.

وی با بیان این که شرکت های پتروشیمی در این منطقه اقدام به راه اندازی دهکده گردشگری کرده اند اظهار کرد: ایفای نقش این منطقه جدای از قطب تولید گاز به عنوان یک منطقه گردشگری همسو با مسئولیت های اجتماعی برای کارکنان و مردم بسیار حائز اهمیت است.

نسخه قابل چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (mopguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما