English site
چهارشنبه 30 خرداد 1397   08:16:35
|           RSS
 

افتتاح تاریخی نفت در سال تولید و اشتغال
زنگنه: 100 هزار شغل مولد با قراردادهای جدید نفتی ایجاد می شود

1396/1/27 يكشنبه

وزیر نفت با تأکید بر پیگیری موضوع قراردادهای جدید نفتی برای آینده صنعت نفت و گاز، تصریح کرد: این قراردادها می تواند تا یکصد هزار شغل فعال مولد در کشور ایجاد کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (mop)، بیژن زنگنه امروز (یکشنبه، 27 فروردین ماه) در آیین افتتاح طرح های توسعه ای پارس جنوبی با اشاره به این که امروز برای صنعت نفت ایران قطعا روز تاریخی، بی نظیر و فراموش نشدنی است، گفت: این بزرگترین مجموعه ای است که در طول تاریخ صنعت نفت با این میزان سرمایه گذاری انجام شده است.

زنگنه با اشاره به این که اوج تحریم ها علیه ایران در 2 سال و نیم دولت یازدهم به جز یک سال آخر بود و ما برای عبور از مسیر توسعه با جاده آسفالت و راه صاف روبرو نبودیم، گفت: با این شرایط 11 فاز به نتیجه رسید و ظرفیت تولید و پالایش از 240 میلیون مترمکعب در میانه سال 92 به 570 میلیون مترمکعب در شرایط فعلی رسید.

زنگنه گفت: درباره  یک مگاپروژه حرف زدن و شعار دادن ساده است و مالیات هم ندارد ولی به نتیجه رساندن کار بسیار دشوار است؛ قطعه قطعه باید آزمایش شوند، همه اجزا باید جوش داده شوند و ...

وزیر نفت با اشاره به 11 فاز پارس جنوبی که در این 3 سال و نیم دولت یازدهم به نتیجه رسیده است و کشور صاحب 21 فاز در پارس جنوبی شد، افزود: ساخت پتروپارس، شرکت اویک به عنوان پیمانکار نفتی، تأسیسات دریایی، داشتن قوی ترین ناوگان لوله گذاری، ایجاد ناوگان قوی حفاری دریایی، افزایش ظرفیت تولید ماشین های دوار و کمپرسورهای سنگین شبکه گاز نیز از دیگر دستاوردهای وزارت نفت در منطقه عسلویه است.

با پول نمی شود توسعه ایجاد کرد

زنگنه با بیان این که تمام تأسیساتی پالایشگاه هایی که امروز افتتاح می شوند، توسط متخصصان توانمند ایرانی نصب شده است، ادامه داد: قدری مشکل در بهره وری در پروژه ها وجود دارد و زمان و به دنبال آن هزینه ها بیشتر از حد متعارف شده است اما به هر حال باید این درست شود و مهم مدیریت است.

وی با اشاره به گفته اشخاصی که می گویند اینجا با پول ساخته شده است، تصریح کرد: من به جرأت می گویم که اینجا هم با عشق همکاران ما برای سربلندی ایران و هم با تدبیر و امید، فداکاری و سرسختی برای ایران ساخته شد و این یک اشتباه بزرگ است که تنها با پول می شود توسعه ایجاد کرد.

جهش توسعه ایران پس از برجام

وزیر نفت با اشاره به سابقه حضور خود از میانه سال 76 در مجموعه پارس جنوبی، افزود: این مجموعه عظیم که در پهنه ساحلی به طول حدود 45 کیلومتر در کنار یکدیگر ساخته شده است حاصل کاری کمتر از 19 سال است؛ واقعا ما می توانیم. من اگر صحبت می کنم به اقتدای اراده های آهنین همکارانی است که این کارها را کردند و این همکاران، سربازان گمنام واقعی جمهوری اسلامی هستند و ایران را می شود جهش توسعه داد به ویژه پس از برجام.

وی با اشاره به این که برجام تنها یک موافقتنامه نیست، گفت: برجام نقطه عطفی در تاریخ توسعه اجتماعی و سیاسی ایران است و من صمیمانه از سیاست گذاری دکتر روحانی و دکتر ظریف به عنوان مجری این سیاست گذاری در برجام تقدیر و تشکر می کنم که ما را از چاه تحریم ها درآوردند و امکان جهش توسعه را برای ایران به وجود آوردند.

دست به دست هم دهیم

زنگنه با اشاره به این که برای توسعه ایران می توان ایجاد جهش کرد، تصریح کرد: برای این هدف، به جای فرصت سوزی و نفرت پراکنی باید تشویق سازگاری، دست به هم دادن و دوستی کنیم تا ایران را بسازیم.

به گفته وی، افتخار وزارت نفت در دولت یازدهم این است که آنچه که انجام داده و انجام شده به معرض نمایش می گذارد؛ این است اقتصاد مقاومتی، این است پارس جنوبی، این است توسعه ایران، این است همسنگی و هم عرضی کار ما در مقایسه با برآوردن آرزوهای تاریخیمان در برداشت منصفانه و متعادل میدان مشترک.

وزیر نفت با اشاره به این که گزارش ندادن از طرح های جدید صنعت نفت به این معنا نیست که وزارت نفت برای آینده برنامه ریزی ندارد، گفت: برنامه های ما بسیار روش و پرامید برای آینده است.

عسلویه مایه افتخار ایران  و ایرانی

زنگنه با بیان این که برای آینده بخش نفت و گاز باید موضوع قراردادهای نفتی دنبال شود، ادامه داد: به حمد الله ما به یک اجماع ملی در این بحث رسیده ایم و این قراردادها می تواند تا یک صد هزار شغل فعال مولد ایجاد کند؛ همانطور که عسلویه مایه افتخار عزت ایران و ایرانی شد.

وی با اشاره به این که از مسیر اجرای قراردادهای جدید نفتی می توان صدها کارخانه و واحد تولیدی را فعال کرد، تصریح کرد: همچنین به وسیله این قراردادها می توان برداشت از میدان های مشترک را تکمیل کرد و از هدررفت نفت ملت ایران که در زیر زمین بماند و برای همیشه غیرقابل استفاده بشود، جلوگیری کرد.

وزیر نفت تأکید کرد: ایران می تواند به استناد و اتکای خوراکی که در کشور تولید می شود و همتی که مردم ایران دارند، قدرت نخست پتروشیمی در منطقه باشد.

نگاه ملی

زنگنه افتخاری که امروز در صنعت نفت حاصل شده است را متعلق به ملت ایران دانست و ادامه داد: بعضی ها می گویند که این دولت کار کرده، آن دولت کار کرده اما من این را فراتر از یک دولت می دانم و من این موفقیت و افتخار را تقدیم مقام معظم رهبری، ملت ایران، خانواده شهدا و ایثارگران می کنم که به ما درس دادند که چگونه برای آرمانهای متعالی فداکاری و از جان گذشتگی کنیم؛ ما باید برای آینده کشورمان ملی نگاه کنیم.

وزیر نفت همچنین از آقایان سیدکاظم وزیری هامانه، غلامحسین نوذری، سیدمسعود میرکاظمی و رستم قاسمی وزیران نفت پیش از خود و آقایان سیف الله جشن ساز، احمد قلعه بانی، مدیران عامل پیشین شرکت ملی نفت و پیمانکاران این صنعت تشکر کرد و گفت: من به ویژه از مردم بوشهر تشکر می کنم که یاران عزیز و دوستان همیشگی ما هستند و ما خود را مکلف می دانیم که به دوستانمان خدمت برسانیم و آنها هم میزبانان همراهان عزیزی برای ما بوده و هستند.

وی با اشاره به این که در سه سال و نیم گذشته ما بی سرو صدا کار کردیم، تصریح کرد: شکر به درگاه خداوند می کنم که خداوند به ما آبرو داد، بسیاری خواستند در این مدت ما را زمین بزنند اما خداوند نخواست.

زنگنه در پایان تصریح کرد: پارس جنوبی واقعا نماد تمام نمای اقتصاد مقاومتی است و هیچ چیزی بهتر از این نمایانگر تحقق آنچه که مقام معظم رهبری به عنوان اقتصاد مقاومتی خوانده اند، نیست.

نسخه قابل چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (mopguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما