English site
يكشنبه 1 مهر 1397   19:09:06
|           RSS
 


علاقمندی ازبکستان به خرید نفت از ایران

1396/8/29 دوشنبه

وزیر نفت از علاقمندی ازبکستان برای توسعه روابط با ایران به ویژه در بخش نفت و صنایع پایین دستی خبر داد.


بیژن زنگنه روز شنبه (۲۷ آبان ماه) پس از دیدار با علیشیر سلطان‎اف، معاون نخست وزیر ازبکستان در تهران از علاقمندی ازبکستان برای سرمایه‎گذاری در بالادستی نفت و پتروشیمی خبر داد و گفت: معاون نخست وزیر ازبکستان به همین منظور قرار است با مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز دیدار و گفتگو کند.

وزیر نفت درباره محور دیدار با معاون نخست وزیر ازبکستان با اشاره به این که ما نیز علاقمند به توسعه روابط با این کشور در شاخه‌های مختلف هستیم، تصریح کرد: این دومین دیدار با مقامات ازبکستانی در طول حدود یک ماه گذشته است و عمده محور این دیدارها در زمینه نفت و بخش‌های پایین دستی است.

زنگنه با بیان این که ازبکستان همچنین علاقمند به خرید نفت از ایران است، تصریح کرد: موضوع خرید نفت می تواند نخستین قدم برای گسترش همکاری بین دو کشور باشد که ممکن است زودتر از مباحث دیگر به نتیجه برسد.

به گفته وزیر نفت، مذاکرات بیشتر درباره خرید نفت ایران از سوی ازبکستان توسط مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران پیگیری می شود.

آدم که از ترس مرگ خودکشی نمی کند
وزیر نفت همچنین در حاشیه این دیدار در پاسخ به خبرنگاران درباره مباحث مربوط به قرارداد توتال افزود: قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با کنسرسیومی به رهبری توتال قرارداد معتبری است و این شرکت در شرایط عادی نمی‎تواند از این پروژه کنار برود.

وی اظهار کرد: ما قرارداد معتبر قانونی با توتال، سی ان پی سی و پتروپارس داریم و در آن مشخص شده است که این شرکت در چه شرایطی می تواند از این پروژه کنار برود.
وی تاکید کرد: توتال در شرایطی می‎تواند از این پروژه کنار برود که تحریم‌های بین المللی از سوی شورای امنیت علیه ایران اعمال شود.

وزیر نفت با بیان این که متاسفانه عده‎ای می خواهند که توتال از این پروژه کنار برود تا بگویند پیش بینی ما درست از آب در آمد، افزود: یک عده هم مرتبا خبرهای مربوط به حضور توتال در ایران را غلط ترجمه می کنند تا نگرانی ایجاد کنند؛ آدم که از ترس مرگ خودکشی نمی کند.

  

نسخه قابل چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (mopguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما