English site
يكشنبه 25 آذر 1397   03:16:03
|           RSS

وزیر نفت با وزیر اقتصاد مجارستان دیدار کرد
گسترش همکاری‌ نفتی تهران – بوداپست

1396/9/13 دوشنبه

وزیر نفت ایران و وزیر اقتصاد مجارستان بر گسترش همکاری دو کشور در بخش انرژی تاکید کردند.


بیژن زنگنه صبح امروز (دوشنبه، ۱۳ آذرماه ) در دیدار با میهایلی وارگا، وزیر اقتصاد مجارستان با بیان این که ایران همیشه روابط دوستانه و خوبی با کشور مجارستان داشته است، اظهار کرد: امیدوارم سفر شما به ایران به توسعه روابط دوجانبه در همه بخش‌ها به ویژه در بخش انرژی منجر شود.

وزیر اقتصاد مجارستان نیز در این دیدار به روابط دیرینه ایران و مجارستان اشاره کرد و افزود: کشور مجارستان ۶۶ سال است که در ایران سفارتخانه دایر کرده است. وی با بیان این که ما در زمان تحریم‌ها ایران را ترک نکردیم که این امر اراده کشور مجارستان را برای رابطه با ایران نشان می دهد، تصریح کرد: روابط دو جانبه میان ایران و مجارستان همیشه دوستانه بوده و هیچ مشکلی هم در همکاری‌های دو جانبه وجود ندارد.

وارگا، به سفر ۲ سال پیش نخست وزیر این کشور به ایران اشاره کرد و افزود: در همان زمان برنامه‎ای داشتیم تا روابط دوجانبه ایران و مجارستان حداقل به زمان قبل از تحریم‌ها برگردد که هنوز به آن سطح نرسیده ایم. وزیر انرژی مجارستان تصریح کرد: مبادلات بازرگانی و اقتصادی میان ایران و مجارستان طی ۲ سال گذشته رو به افزایش بوده است.

ایران آماده صدور گاز به پاکستان است
بیژن زنگنه پس از دیدار با وزیر اقتصاد مجارستان با بیان این که شرکت نفت و گاز مجارستان (MOL) در برخی از زمینه‌های انرژی علاقمند به فعالیت در ایران است، گفت: ایران نیز آمادگی خود را برای فعالیت شرکت‌های مجارستانی در پروژه‌های نفتی اعلام کرده است.

وزیر نفت از حضور در بخش گاز  پاکستان و سوآپ نفت خزر بعنوان پروژه‌های مورد علاقه مجارستان برای همکاری با ایران نام برد و افزود: مجارستان تجربه فعالیت در بخش گاز پاکستان اعم از اکتشاف و تولید را دارد و سال‌ها در این کشور فعالیت داشته است. وی ادامه داد: البته مشکل ما برای حضور در بخش گاز پاکستان، این است که این کشور درباره این که چگونه می خواهد در برابر قرارداد معتبر صادرات گاز ایران به پاکستان رفتار کند، جواب مشخصی ندارد.

زنگنه با بیان این که ایران برای همکاری با مجارستان آماده است اما ضروری است درباره جزئیات این همکاری مذاکرات بیشتری میان شرکت‌های دو کشور انجام شود، افزود: شرکت‌های مجارستانی همچنین برای خرید نفت از ایران ابراز علاقه کرده‎اند.وی با اشاره به این که شرکت نفت و گاز مجارستان تاکنون یک محموله نفت از ایران خریداری کرده است، در پاسخ به این سوال که آیا مجارستانی ها علاقمند به حضور در بخش بالادست صنعت نفت ایران هستند، اظهار کرد: علاقمند به مطالعه در بخش‌های محدودی از بالادست صنعت نفت هستند.

تمایل مجارستان به افزایش خرید نفت از ایران
وزیر اقتصاد مجارستان نیز پس از این دیدار اظهار کرد: ما مایل هستیم که خرید نفت از ایران را در آینده افزایش دهیم. شرکت مول مجارستان (MOL) پس از لغو تحریم‌ها و اجرای برجام یک محموله یک میلیون بشکه ای نفت از ایران خریداری کرده است.

وزیر اقتصاد مجارستان درباره مذاکرات انجام شده در زمینه روابط مالی و بانکی میان ایران و مجارستان تصریح کرد: بنا شد تا روابط مالی میان دو کشور تقویت شود. ضمن این که تلاش می کنیم مشکلی برای سرمایه گذاران ایجاد نشود. وی بر گسترش روابط بانکی ایران و مجارستان تاکید کرد و گفت: براین اساس هفته گذشته یک هیئت از بانک‌های مجارستان به ایران سفر کردند و مذاکرات بسیار مفیدی با طرف‎های ایرانی داشتند؛ ضمن این که مانعی نمی بینم تا روابط بانکی به شیوه گذشته خود بازگردد.


دیدار با معاون اول رئیس جمهور
اسحاق جهانگیری در دیدار با میهایلی وارگا، وزیر اقتصاد مجارستان، روابط دو کشور را تاریخی توصیف کرد و گفت: تهران و بوداپست بیش از ۹۰ سال است که از روابط سیاسی و تجاری خوبی برخوردار هستند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به سفر ۲ سال قبل ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان به تهران، افزود: در این سفر مذاکرات خوبی میان مقام‌های دو کشور انجام و مقرر شد که مناسبات فیمابین در همه بخش‌های اقتصادی، سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی گسترش پیدا کند. وی، صنعت، انرژی، نفت، گاز و گردشگری را از زمینه‌های مهم همکاری ایران و مجارستان برشمرد و‌ تصریح کرد: تجار و بخش خصوصی مجارستان که علاقمند به همکاری و جذب سرمایه مشترک در ایران باشند، مورد حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران خواهند بود.

میهایلی وارگا، وزیر اقتصاد مجارستان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام نخست وزیر این کشور به معاون اول رئیس جمهوری، گفت: در این سفر مذاکرات خوبی با وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران داشته‌ام که منجر به امضای تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای خوبی میان ۲ کشور شده است. وی با بیان این‌که روابط تهران و بوداپست روابطی تاریخی و همواره پربار بوده است،‌ افزود: کشورهای محدودی وجود دارند که همانند ایران و مجارستان همواره از روابط دوستانه برخوردار بوده باشند، مجارستان نخستین کشور اروپایی بود که پس از برجام در سطح نخست وزیر برای بررسی راه‌های توسعه روابط دو جانبه به ایران سفر کرد.

گفتنی است، همایش بزرگ اقتصادی ایران و مجارستان دیروز(یکشنبه، ۱۲ آذرماه) در اتاق بازرگانی برگزار شد، میهایلی وارگا، وزیر اقتصاد مجارستان به دعوت مسعود کرباسیان همتای ایرانی خود به تهران سفر کرده است. در این سفر شرکت‌هایی در حوزه ماشین سازی، نفت و گاز، صنعت دارو، تجهیزات پزشکی و صنعت فولاد حضور دارند.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 3662
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768