English site
پنجشنبه 3 خرداد 1397   04:42:45
|           RSS
 


آمادگی ایران برای همکاری‎ با سوئد‎ در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی

1395/11/24 يكشنبه

وزیر نفت گفت: ایران از همکاری با شرکت‎های سوئدی در طرح‎های بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‎ای استقبال می‎کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، بیژن زنگنه بعدازظهر روز شنبه (23 بهمن ماه) پس از دیدار و گفت‎وگو با یک هیئت سوئدی به ریاست آن لیند، وزیر اتحادیه اروپا و تجارت سوئد، گفت: در این دیدار درباره همکاری‎های شرکت‎های ایرانی و سوئدی مذاکره کردیم، وزیر اتحادیه اروپا و تجارت سوئد و هیئت همراه بیشتر بحث‎هایی در باره طرح‎های بهینه سازی، کاهش مصرف انرژی و دی اکسید کربن (CO2) مطرح کردند که ما هم از این حوزه‎ها استقبال می‎کنیم.

وی با اشاره به ملاقات‎های یک سال اخیر با برخی مقام‎های سوئدی، گفت: از جمله کارهایی که ما به آنان توصیه کرده همکاری در حوزه تولید خودروهای سنگین بود که اکنون این همکاری‎ها آغاز شده و شرکت‎های اسکانیا و ماموت همکاری به تازگی همکاری جدی را آغاز کرده اند.

وزیر نفت عنوان کرد: در ماه گذشته ما برای حمایت از تولید کامیون در ایران، قراردادی امضا کردیم که بخشی از آن همکاری اسکانیا و ماموت را شامل می‎شد.

زنگنه گفت: ما همچنین در این مذاکرات توصیه کردیم که شرکت‎های سوئدی با همکاری شرکت‎های ایرانی در زمینه تولید اتوبوس‎های پایه گازسوز برای استفاده در حمل و نقل شهری فعال شوند.

وی با بیان این که سوئدی‎ها تقاضایی برای همکاری در بخش بالادستی نداشتند و آنها شرکت‎های فعالی در حوزه بالادستی صنعت نفت و گاز ندارند، گفت: ما علاقه‎مند کارهایی در بخش‎های کاهش میزان سوزاندن گازهای مشعل، یا بالا بردن راندمان حرارتی در تاسیسات صنعت نفت کار کنند، در قالب مجوزهای قانونی موجود می توانیم از این طرح‎ها حمایت کنیم.

 استفان لوفون، نخست ‌وزیر سوئد، بامداد امروز در راس یک هیئت بزرگ اقتصادی با هدف توسعه مناسبات میان تهران-استهکلم وارد ایران شد تا در مذاکرات با مدیران شرکت‎های ایرانی همکاری‎ شرکت‎های دو کشور در زمینه‎های صنعتی و اقتصادی توسعه یابد.

در این هیئت، مدیران شرکت‎های اسکانیا (SCANIA)، اریکسون (ERICSSON)، الکتا (ELEKTA)، ولوو (VOLVO)، ای‎بی‎بی (ABB)، گروه سنسیس گاتسو (SENSYS GATSO GROUP)، بانک دانسکه (DANSKE BANK)، آژانس مالی ای کی ان (EKN)، آژانس انرژی سوئد (SWEDISH ENERGY AGENCY)، آژانس حفاظت از محیط زیست (THE SWEDISH ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY)‎، اداره پست و ارتباطات سوئد (THE SWEDISH POST AND TELECOM AUTHORITY)، اتحادیه صنعت و فلزکاران سوئد (IF METALL) نخست وزیر این کشور را به تهران همراهی می‎کنند.

پس از دیدار دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران با نخست وزیر سوئد، صبح امروز پنج سند همکاری در زمینه‎های فناوری، علوم تحقیقات، امور جاده ای، ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور زنان و خانواده میان جمهوری اسلامی ایران و سوئد در حضور آنان امضا شد.

برخی آمارها حاکی از آن است در سال‎های 2003 و 2004 ایران به ترتیب بیست و یکمین و بیست و هشتمین کشور صادر کننده کالا به سوئد بود، اما یک‌سال بعد (2005) ایران از فهرست 30 کشور صادرکننده به این کشور حوزه اسکاندیناوی خارج شد.

در چند سال گذشته که تحریم‎ها مانع از رونق روابط خارجی ایران می‎شد، مبادلات تجاری ایران و سوئد به یک چهارم کاهش یافت و از از 10 میلیارد کرون (یک میلیارد و 100 میلیون دلار) به حدود 2.5 میلیارد کرون (282 میلیون دلار) رسید.

آمارهای انتشار یافته درباره میزان مبادلات میان 2 کشور در سال 2014 (پیش از توافق هسته ای) تفاوت خیره کننده ای را میان صادرات ایران به سوئد و واردات از آن کشور نشان می داد؛ به طوری که از حدود 345 میلیون دلار مبادلات تجاری در آن سال 14 میلیون و 666 هزار دلار صادرات ایران به سوئد و ارزش صادرات سوئد به ایران معادل 330 میلیون و 150 هزار دلار بود.

نسخه قابل چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (mopguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما