English site
يكشنبه 25 آذر 1397   02:04:25
|           RSS


ایران و روسیه دو تفاهم نامه گازی امضا کردند

1396/9/25 شنبه

همزمان با سفر مدیرعامل شرکت گازپروم به تهران دو تفاهم نامه میان شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه با حضور وزیر نفت امضا شد.


روز چهارشنبه 22 آذر ماه، علی کاردر، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران و الکسی میلر، مدیرعامل شرکت گازپروم روسیه اولین تفاهم‌نامه‎ را با موضوع "نقشه راه همکاری گازی" دو شرکت امضا کردند.

همچنین در ادامه این جلسه، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت، نصرت رحیمی، رئیس هیئت رئیسه صندوق‎های بازنشستگی نفت و الکسی میلر، مدیرعامل شرکت گازپروم دومین تفاهم‌نامه را برای همکاری در پروژه ایران ال ان جی امضا کردند.

وزیر نفت همکاری ایران و روسیه را به عنوان نخستین و دومین دارندگان گازی جهان در بازار گاز دنیا تعیین کننده دانست. بیژن زنگنه پس از امضای دو تفاهم‌نامه بین شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه گفت: امروز مذاکرات مفیدی با مدیرعامل بزرگترین شرکت تولیدکننده و صادرکننده گاز جهان انجام شد.

وی با بیان این که شرکت ملی نفت ایران طی یک سال گذشته یادداشت تفاهم‌های متعددی با گازپروم امضا کرده است، تصریح کرد: این تفاهم‌ها برای این بوده است تا این شرکت برنامه و طرح خود را برای توسعه میدان‌های گازی کیش، پارس شمالی و فرزاد A و B ارائه کند.

وزیر نفت با بیان این که برنامه‌های توسعه‌‌ای گفته شده به طور طبیعی همراه با برنامه صادرات گاز است، توضیح داد: باید بازپرداخت هزینه‌ها از محل صادرات گاز انجام شود؛ به همین دلیل گازپروم که شرکت باتجربه ای است صادرات گاز را چه از طریق احداث خط لوله و چه احداث کاخانه‌های تولید گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) در برنامه خود پیش بینی خواهد کرد.

زنگنه ادامه داد: افزون بر این تفاهم‌نامه، شرکت ملی نفت و صندوق‌های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت به‌عنوان مالکان پروژه "ایران ال‌ان‌جی" یک یادداشت تفاهم جدیدی با شرکت گازپروم امضا کردند.

وی با اشاره به این که شرکت ایران ال ان جی یک کارخانه نیمه تمام با ظرفیت تولید ۱۰ میلیون تن در سال است، درباره مدت زمان مطالعه این پروژه ازسوی گازپروم هم اظهار کرد: شرکت گازپروم حداکثر ظرف مدت ۶ ماه مطالعات مالی و فنی این پروژه را انجام و پیشنهاد خود را برای مشارکت سهمی و سرمایه‌ای در این کارخانه ارائه می‌دهد.

وزیر نفت گفت: امضای این یادداشت تفاهم گام مهمی برای حضور و مشارکت شرکت گازپروم در طرح‌های توسعه گازی  ایران و همین طور مجموعه پتروشیمی‌های متکی به خوراک گاز است.

زنگنه با بیان این که در زمینه‌های دیگری نیز با شرکت گازپروم صحبت شده است، ادامه داد: همکاری ایران و روسیه به ترتیب به عنوان نخستین و دومین دارندگان گازی جهان در بازار جهان تعیین کننده خواهد بود. وی در باره هزینه سرمایه گذاری انجام شده در یادداشت تفاهم امضا شده نیز اظهار کرد: برای تکمیل پروژه ایران ال‌ان‌جی به حدود 4 میلیارد دلار سرمایه نیاز است؛ اما این که مشارکت بعدی چگونه خواهد بود در ماه‌های آینده روشن می‌شود.

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که آیا گازپروم شریک ایران در صادرات گاز خواهد بود، اظهار کرد: همه شرایط به مذاکرات در آینده بستگی دارد.

مدیرعامل شرکت گازپروم نیز گفت: این شرکت، گزارش‌های توسعه ای خود درباره میدان‌های گازی فرزاد A و B، پارس شمالی و کیش را در سه ماه نخست سال آینده (۲۰۱۸) به شرکت ملی نفت ایران ارائه می دهد.

الکسی میلر افزود: امروز گام مهمی برای همکاری گازی با ایران برداشته شده است. وی با بیان این که شرکت گازپروم جزئیات حضور در پروژه ایران ال‌ان‌جی را بررسی می‌کند، تصریح کرد: همچنین امروز در باره امکانات توسعه همکاری دوجانبه در دیگر حوزه‌های گازی تبادل نظر کردیم. 

گازپروم بزرگترین تولیدکننده گاز طبیعی در جهان است و به عنوان بزرگترین تامین‌کننده گاز طبیعی اروپا ۲۵ درصد از گاز طبیعی مورد نیاز آن را تامین می‌کند. در میان شرکت‌های گازی، این شرکت روسی به واسطه ذخایر گازی و در اختیار داشتن بیش از ۱۵۲٫۲۰۰ کیلومتر خط لوله گاز طبیعی، بزرگ‌ترین شبکه خطوط لوله انتقال گاز در جهان، جایگاه ویژه‌ای دارد.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2802
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768