English site
يكشنبه 2 ارديبهشت 1397   09:19:47
|           RSS
 

وزیر نفت خبرداد:
توزیع مالچ رایگان برای مقابله با ریزگردها در خوزستان

1396/1/26 شنبه

مهندس بیژن زنگنه با تشریح برنامه های وزارت نفت برای کمک به رفع مشکلات زیست محیطی، از توزیع مالچ رایگان برای مقابله با ریزگردها در استان خوزستان خبرداد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، به نقل از ایرنا، مهندس بیژن زنگنه روز چهارشنبه، 23فروردین ماه در حاشیه نشست هیئت دولت، درباره اقدام‌های وزارت نفت برای مقابله با ریزگردها در استان خوزستان گفت: قرار است وزارت نفت برای حل این مشکل، «مالچ» رایگان به وزارت جهاد کشاورزی بدهد.

زنگنه تاکید کرد: مهمترین اقدام برای موضوع ریزگردها در خوزستان این بود که گفتیم «هور» باید زنده بماند. از اول این دولت، شعار این بود که هورالعظیم باید زنده بماند و ما هیچ عملیاتی را انجام ندهیم که هور خشک شود.

وی افزود: من اعلام کردم، همان طور که در خلیج فارس داخل آب کار می کنیم، در هور نیز داخل آب فعالیت می کنیم تا با وجود افزایش هزینه ها، محیط زیست تخریب نشود.

بزرگترین مراسم افتتاح طرحهای نفتی با حضور رئیس جمهوری

درباره افتتاح طرح‌های جدید در عسلویه اظهار کرد: فازهای جدید پارس جنوبی و لایه نفتی این میدان که برای نخستین بار از آن‌ها تولید صورت می گیرد به همراه چند طرح بزرگ پتروشیمی، یکشنبه هفته آینده با حضور رییس جمهوری افتتاح می شود.

وزیر نفت افزود: این بزرگترین مراسم بهره برداری از مجموعه طرح‌های نفتی است که ارزش سرمایه گذاری های انجام شده در آن به 20 میلیارد دلار می رسد.

زنگنه درباره فازهای باقیمانده پارس جنوبی گفت: 6 فاز شامل11، 13، 14، 22،23 و 24 باقی می ماند که بر پایه برنامه، یک فاز تا پایان امسال به بهره برداری می رسد و بقیه به سال بعد موکول شود.

وی یادآوری کرد: قسمت زیادی از این فازها که هم اکنون آماده است است در بخش دریایی قرار دارد و از این رو، در یک سال گذشته شرکت صدرا و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء برای رفع مشکلات تلاش کردند.

وزیر نفت با بیان این که کار ساخت پالایشگاه های گازی از سکوها جلوتر است اما تا کار ساخت سکو و تولید انجام نشود چندان کارایی ندارد، تصریح کرد: ما اکنون در قسمت خشکی بیش از بخش دریایی، ظرفیت شیرین سازی داریم.

زنگنه یادآوری کرد: امسال به تولید برابر گاز با قطر در پارس جنوبی رسیدیم و قطر اعلام کرده است در نظر دارد دوباره این میدان را توسعه دهد که اگر آنها دوباره توسعه دهند، ما نیز توسعه می دهیم.

افزایش تولید نفت از میدان‌های مشترک

وزیر نفت در ادامه با بیان این که وضعیت تولید نفت ما بهبود یافته و به ویژه از میدان‌های مشترک در حال افزایش است، تصریح کرد: یک ماه پیش تولید نفت از میدان آذر با ظرفیت تولید 15 هزار بشکه در روز آغاز شد که به زودی به 30 هزار و سپس حدود 60 هزار بشکه افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: برای نخستین بار تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی آغاز شده که اکنون به روزانه حدود 25 هزار بشکه رسیده است.

وزیر نفت با یادآوری این که تولید از میدان‌های نفتی غرب کارون نیز در حال افزایش است، گفت: تولید میعانات گازی نیز به دلیل بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی در حال افزایش است.

وی تصریح کرد: در آغاز رفع تحریم‌ها، حدود 70 میلیون بشکه میعانات گازی فروخته نشده روی آب ذخیره کرده بودیم که در اسفندماه نزدیک صفر شد.

مشکلی در بازاریابی نداریم

وزیر نفت با بیان این که مشکلی در بازاریابی نداریم، ادامه داد: متوسط صادرات نفت و میعانات گازی ما پارسال به بیش 2 میلیون بشکه در روز رسید که امسال همان روند را خواهیم داشت.

زنگنه درباره دریافت پول نفت نیز گفت: به طور عمومی، مشکلی نداریم، در برخی موارد می خواهند روال گذشته را که به سودشان بود ادامه دهند که مقاومت می کنیم.

وی ادامه داد: مشابه روال عادی همه کشورها، زمان پرداخت را حداکثر 30 روز پس از حمل محموله های نفتی گذاشته‎ایم که در دوران تحریم تا 90 روز بالا رفته بود.

وزیر نفت اضافه کرد: در برخی موارد اصرار دارند مهلت پرداخت 90 روزه باشد که در حال کاهش دادن این موارد هستیم تا به شرایط عادی برسد.

پنج فاز 17،18، 19، 20 و 21 پارس جنوبی که بخش عمده توسعه آنها در دولت یازدهم انجام شد، قرار است هفته آتی با حضور رییس جمهوری و میهمانان داخلی و خارجی به طور رسمی افتتاح شود.

با افتتاح رسمی چهار طرح جدید صنعت پتروشیمی نیز سالیانه حدود 2 میلیارد دلار به ارزش تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران افزوده می شود.

نسخه قابل چاپ
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (mopguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما