English site
سه‌شنبه 2 بهمن 1397   21:55:16
|           RSS

همزمان با سفر رئیس جمهوری به بندرعباس
چند طرح مهم نفت و گاز در استان هرمزگان به بهره برداری رسید

1396/12/12 شنبه

همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان هرمزگان در روز چهارشنبه (۹ اسفندماه) ده ها طرح مختلف از جمله چند پروژه مهم صنعت نفت در این استان به بهره برداری رسید.


بهره برداری رسمی از طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین پالایشگاه بندرعباس و بهره برداری از مجتمع فرآورش گاز هنگام، همچنین آغاز عملیات گازرسانی به ۵ شهر استان هرمزگان از جمله برنامه های رئیس جمهوری در سفر به بندر عباس بود.

دکتر روحانی روز چهارشنبه (۹ اسفندماه) با حضور در جمع مردم استان هرمزگان گفت: به‌زودی روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین، ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل و ۳ میلیون لیتر سوخت هواپیما در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید خواهد شد.

وی با بیان این‌که بخشی از منابع مورد نیاز برای راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس از صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد، افزود: هم اکنون روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین با راه اندازی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می‌شود و روند توسعه این پالایشگاه ادامه خواهد یافت. فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس بهار سال آینده افتتاح می‌شود.

دکتر روحانی با اشاره به این‌که استان هرمزگان استان انرژی، فولاد، گردشگری با مردمی غیور و با نشاط است، گفت: در سال ۹۹، طرح عظیم و تحول‌ساز صادرات نفت از جاسک افتتاح خواهد شد و با مشارکت بخش خصوصی، بندر شهید رجایی به سیرجان متصل می‌شود.

بهره برداری از طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین پالایشگاه بندرعباس

رئیس جمهوری بعد از ظهر چهارشنبه با همراهی وزیر نفت و جمعی از مدیران صنعت نفت و مقام‌های استانی با حضور در محل پالایشگاه بندرعباس، واحد بنزین سازی و بخش تصفیه نفتای سبک LNHT واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه را به منظور افزایش تولید و بهبود کیفیت بنزین این مجتمع رسما افتتاح کرد.

میزان سرمایه گذاری برای ساخت این واحد‌ها و واحد‌های جانبی مورد نیاز این بخش شامل، ۹ دستگاه مخزن استوانه ای، دو دستگاه مخزن کروی، یک دستگاه آب شیرین کن، سه دستگاه مشعل گاز‌های مازاد، یک دستگاه برج خنک کننده و یک واحد تولید نیتروژن، ۶۰۰ میلیون یورو بوده است.

ظرفیت پالایش واحد بنزین سازی این طرح روزانه ۲۵ هزار بشکه و واحد ایزومریزاسیون ۲۰ هزار بشکه در روز است. همچنین تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین براساس استاندارد‌های یورو ۴، کاهش انتشار آلاینده‌های زیست محیطی، بهینه‌سازی مصرف انرژی، استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها، فراهم شدن زمینه اشتغال مولد و ایجاد زمینه‌های لازم برای تربیت نیرو‌های متخصص از مزایای بهره‌برداری این طرح است.

با راه اندازی این دو واحد‌ برای ۶۰۲ نفر به‌طور مستقیم شغل ایجاد شده است. قرار است بخش دوم واحد ایزومریزاسیون، شامل ایزومرسازی نفتای سبک، تیرماه ۹۷ به بهره‌برداری برسد.

مجتمع فرآورش گاز هنگام به بهره‎برداری رسید

مجتمع فرآورش گاز هنگام شامگاه چهارشنبه (نهم اسفندماه) با ظرفیت فرآورش ۸۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز، توسط رئیس جمهوری و از طریق ویدئو کنفرانس رسما به بهره‎برداری رسید.

با بهره‌برداری از این تاسیسات که همه مراحل طراحی، ساخت، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از آن توسط پیمانکاران، سازندگان و مشاوران ایرانی انجام گرفته است، در مدت زمان کمتر از یک سال کل هزینه سرمایه‌گذاری بازگشت داده می‌شود و دستاوردهای متعدد زیست محیطی نیز برای بزرگترین جزیره خلیج فارس در پی خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، از آذرماه امسال با پایان عملیات ساختمان و نصب، مراحل راه‌اندازی تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام آغاز شده بود و در طول ۷۰ روز، همه واحدهای فرآیندی، زیرساختی و یوتیلیتی شامل واحدهای نم‌زدایی، شیرین‌سازی، خطوط لوله، مخازن، بویلرها، کمپرسورها و ... با رعایت ضوابط PSSR براى نخستین بار در شرکت نفت فلات قاره ایران، بدون کوچک‌ترین حادثه‌ای در مدار قرار گرفتند.

مطالعات و عملیات بازنگری ایمنی پیش از راه‌اندازی (Pre Start-up Safety Review)، تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام بهمن ماه امسال انجام و این تاسیسات آماده راه‌اندازی شد.

به این ترتیب از اوایل بهمن‌ماه امسال با تزریق گاز ترش با حدود ۱۸ هزار پی‌پی‌ام گوگرد به تاسیسات فرآورش، امکان پالایش گاز و تولید گاز با استانداردهای شرکت ملی گاز ایران فراهم شد و از آن پس، به طور میانگین روزانه حدود ۷۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت به جای سوختن برای تامین سوخت و خوراک صنایع و نیروگاه‌ها، تحویل شرکت ملى گاز شده است.

سرمایه‌گذاری انجام شده برای این پروژه حدود ۱۰۰ میلیون دلار بوده است که پیش بینی می‌شود با ارزش افزوده ایجاد شده از طریق فرآورش و مصرف گاز تولیدی، این میزان سرمایه‌گذاری در کمتر از یک سال بازگردانده شود.

در آینده با توسعه دیگر میدان‌های گازی در منطقه قشم می‌توان از ظرفیت فرآورشی این مجتمع نیز استفاده کرد؛ اقدامی که کاهش هزینه تمام شده توسعه و تولید میدان‌های جدید را به دنبال خواهد داشت.

احداث مجتمع فرآورش گاز هنگام با هدف خلق ارزش افزوده، اجرای سیاست‌های به صفر رساندن سوزاندن گازهای ارسالی به مشعل و حفاظت از محیط زیست جزیره قشم در دستور کار قرار گرفت و به ویژه از اواخر سال ۹۴ با رفع موانع و مشکلات پیشین، اجرای آن شتاب بیشتری پیدا کرد.

توسعه این میدان مشترک از سوی شرکت نفت فلات قاره ایران، در ۲ بخش دریا و خشکی برنامه ریزی و اجرا شده است که در بخش دریا شامل سه سکوی سرچاهی، ۱۰حلقه چاه و خط لوله انتقال نفت تا جزیره قشم و در بخش خشکی شامل کارخانه فرآورش نفت و خطوط انتقال نفت از ساحل به تاسیسات فرآورشی و پالایشگاه بندرعباس می‌شود.

جزیره قشم با در اختیار داشتن ۱۷ میدان هیدروکربوری از جمله هرمز، هنگام، توسن، گورزین، سلخ، تفتان و ...،  پتانسیل هیدروکربوری بسیار مطلوبی دارد.

عملیات گازرسانی به ۵ شهر استان هرمزگان

عملیات اجرایی پروژه گازرسانی به پنج شهر استان هرمزگان نیز شامگاه چهارشنبه (نهم اسفندماه) آغاز شد. عملیات اجرایی این طرح‌ها که حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد، با دستور رئیس‌جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس ازسوی حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیرعامل شرکت ملی گاز آغاز ‌شد.

این طرح‌های گازرسانی در شهرهای رودان، درگهان، قشم، بستک و خمیر و فاز پنجم شهر بندرعباس اجرا می‌شوند که با بهره‌برداری از آن‌ها، بیش از ۳۵ هزار خانوار از نعمت گاز طبیعی بهره مند خواهند شد. حجم عملیات اجرایی این طرح‌ها شامل ۴۷۸ کیلومتر خط لوله و ۱۴ هزار و ۷۳۰ انشعاب است.

با آغاز عملیات این طرح ها ۱۶۰ نفر به صورت مستقیم مشغول کار می شوند. بر اساس این گزارش، تاکنون ۶ شهر و ۱۵ روستای استان هرمزگان از نعمت گاز بهره‌مند شده‌اند.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2628
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768