English site
يكشنبه 4 فروردين 1398   03:30:13
|           RSS

رئیس جمهوری به ترکمنستان و جمهوری آذربایجان سفر کرد
توسعه همکاری های نفت و گاز با همسایگان شمالی

1397/1/14 سه‌شنبه

رئیس جمهوری به منظور تقویت روابط با همسایگان شمالی و بررسی مسایل دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی به ترکمنستان و جمهوری آذربایجان سفر کرد.


دکتر حسن روحانی سه شنبه گذشته (هفتم فروردین ماه) در آغاز سفر خود با تاکید بر اولویت دولت در برقراری رابطه نزدیک با کشورهای همسایه گفت: خوشبختانه روابط بین تهران با عشق آباد و باکو در سطح خوبی قرار دارد، اما در عین حال ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه مناسبات همه جانبه وجود دارد که باید از آنها به بهترین شکل استفاده کنیم.

رئیس جمهوری سپس در عشق آباد در نشست مشترک هیئت‌های عالی رتبه ایران و ترکمنستان ضمن تبریک ایام عید نوروز به عنوان جشنی مشترک بین مردم دو کشور، به روابط تاریخی، فرهنگی و همکاری‌های سنتی اقتصادی بین ایران و ترکمنستان اشاره کرد و گفت: امروز موظفیم تا از همه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود برای توسعه همه‌جانبه همکاری‌ها و روابط تهران-عشق‌آباد استفاده و بهره‌برداری کنیم.

وی با اشاره به همکاری‌های ایران و ترکمنستان در بخش‌های مختلف به‌ویژه انرژی، ترانزیت و حمل و نقل، اظهار کرد: آغاز عملیات اجرایی خط سوم انتقال برق از ایران به ترکمنستان، همکاری‌های جدید در حوزه نفت و گاز دریای خزر و ارائه تسهیلات برای توسعه حمل و نقل بین دو کشور می تواند گامی نو در مناسبات اقتصادی بین ایران و ترکمنستان باشد.

دکتر روحانی توسعه مراودات دو ملت را حائز اهمیت برشمرد و با اشاره به ضرورت ارائه تسهیلات برای گسترش گردشگری میان دو کشور از جمله برقراری پرواز مستقیم تهران-عشق‌آباد، گفت: بازگشایی پل جدید سرخس و همکاری در زمینه توسعه راه آهن در این امر موثر خواهد بود.

رئیس جمهوری با بیان این‌که سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی ترکمنستان هم می‌توانند در پروژه‌های مختلف ایران حضور داشته باشند، اظهار امیدواری کرد این سفر گام جدیدی در توسعه روابط و همکاری‌های همه‌جانبه دو کشور باشد.

دکتر روحانی تاکید کرد: دوستی، حسن همجواری و توسعه روابط برادرانه با ترکمنستان برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است.

 قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهوری ترکمنستان نیز در این نشست ضمن ابراز خوشحالی از سفر دکتر روحانی به عشق آباد در ایام نوروز به عنوان جشن صلح و‌ محبت، گفت: روابط ایران و ترکمنستان در طول سالیان متمادی همواره برادرانه و دوستانه بوده و امروز مناسبات تهران-عشق‌آباد در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، بازرگانی و فرهنگی در سطح بالایی قرار دارد.

 رئیس جمهوری ترکمنستان توسعه همکاری‌ها و روابط دو‌کشور در زمینه امنیت انرژی، مبارزه با مواد مخدر و موضوعات منطقه‌ای و بین المللی را حائز اهمیت دانست و گفت: در همکاری‌های اقتصادی باید تنوع در سازوکارهای روابط را دنبال کرده و از همه ظرفیت‌ها و امکانات برای توسعه روابط در بخش‌های مختلف حمل و نقل، کشاورزی و انرژی استفاده کنیم.

وی خزر را دریای صلح و ‌امنیت دانست و اظهار کرد: همکاری ایران و ترکمنستان در ساحل و آب‌های خزر و در مناطق ویژه اقتصادی باید بیش از پیش گسترش یابد.

امضای 13 سند همکاری میان تهران و عشق آباد

در پایان سفر رئیس جمهوری کشورمان به ترکمنستان ۱۳ سند همکاری و بیانیه مشترک در زمینه های مختلف میان دو کشور امضا شد.

دکتر روحانی در جریان امضای این اسناد به توافق‌های دو کشور در حوزه‌های انرژی و حمل و نقل و ترانزیت اشاره کرد و افزود: ایران و ترکمنستان دو کشور توانمند در زمینه انرژی هستند و در مذاکرات تصمیم گرفته شد که همکاری‌های خود را در این حوزه بیش از پیش ارتقا دهیم. همچنین ترکمنستان و ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی که از آن بهرمند هستند به عنوان دو دروازه مهم برای آسیای مرکزی و آب‌های آزاد جنوب  محسوب می‌شوند و می‌توانند ترانزیت منطقه را هم تسهیل کنند.

دکتر روحانی، سواپ گاز و همکاری در حوزه انرژی در دریای خزر را از دیگر موارد گفت وگو در مذاکرات مشترک برشمرد و اظهار کرد: در زمینه صادرات اتوبوس به ترکمنستان و در کنار آن، تقویت همکاری‌های دو کشور در حوزه های فرهنگی، علمی و فناوری‌ها نو نیز گفت‌وگو شد.

رئیس جمهوری به مسائل منطقه‌ای و بین المللی مورد گفت وگو در مذاکرات مشترک اشاره کرد و گفت: ما همچنین درباره مبارزه با تروریسم، راه‌های تقویت ثبات و امنیت منطقه و همچنین برنامه‌های نوعدوستانه تبادل نظر کردیم و در مجموع توافق‌های خوب و گسترده‌ای میان دو کشور حاصل شد که اجرای این توافق‌ها می‌تواند سطح همکاری‌های دو کشور را بیش از پیش ارتقا دهد.

وی امضای ۱۳ سند همکاری و بیانیه مشترک را همسو با منافع دو ملت ایران و ترکمنستان برشمرد و تاکید کرد با اجرای این توافق‌ها، همکاری‌های دو کشور در همه عرصه‌ها بیش از پیش گسترش می‌یابد.

ایران و آذربایجان سند همکاری نفتی امضا کردند

دکتر روحانی در ادامه سفر خود وارد باکو شد و با همتای آذربایجانی خود دیدار و گفتگو کرد.

امضای هشت سند همکاری میان ایران و جمهوری آذربایجان از جمله سند همکاری به منظور انجام فعالیت‌های مشترک در بلوک‌های اکتشافی خزر، از مهمترین دستاوردهای این سفر بود.

این سند چهارشنبه گذشته (هشتم فروردین ماه) بین بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان و پرویز شهبازاف، وزیر انرژی آذربایجان امضا و زمینه همکاری راهبردی دو کشور در این حوزه، پس از سال‌ها فراهم شد.

رؤسای جمهوری ایران و آذربایجان پس از امضای این اسناد با اشاره به ظرفیت‌های گسترده روابط و امضای اسناد جدید همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف، بر ضرورت تلاش برای توسعه، تقویت و تحکیم بیش از پیش مناسبات تهران-باکو تاکید کردند.

دکتر روحانی ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری آذربایجان در ایام عید نوروز و تبریک این عید به دولت و ملت این کشور، گفت: نوروز یکی از بهترین پیوندهای فرهنگی دو ملت ایران و آذربایجان و دیگر ملل منطقه است.

وی با اشاره به همکاری‌های دو کشور در بخش ترانزیت گفت: در زمینه ترانزیت، آب‌های جنوب ایران و جاده و راه‌آهن به منطقه قفقاز، آسیای مرکزی، روسیه و اروپای شرقی متصل خواهد شد که این نشان می‌دهد، کریدور شمال – جنوب، اهمیت بسیار بالایی دارد.

رئیس جمهوری با بیان این‌که ایران و آذربایجان در دریای خزر، منافع مشترک فراوانی دارند، اظهار کرد: باید با همکاری‌های علمی، اقتصادی، فنی، تجاری، کشتیرانی، ماهیگیری و توریستی بتوانیم حداکثر استفاده را از ظرفیت‌های دریای خزر ببریم و تصمیم امروز برای استفاده مشترک از مخازن دریای خزر نشان می‌دهد که دو ملت و دیگر ملت‌ها در سایه همکاری می‌توانند به منافع گسترده‌ای برسند.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان نیز با تبریک عید نوروز، گفت: عید نوروز بین مردم ایران و آذربایجان مشترک است و نشان می‌دهد که مردم ما پیوندهای صمیمی با هم دارند.

رئیس جمهوری آذربایجان با بیان این‌که مصمم به توسعه روابط اقتصادی و تجاری و سرمایه‌گذاری‌های مشترک دو کشور هستیم، گفت: اسنادی که در این سفر امضا شد، بدون شک همکاری‌های دو کشور را گسترده‌تر کرده و در مناسبات منطقه‌ای تأثیرگذار خواهد بود.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2995


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768