English site
شنبه 27 بهمن 1397   22:50:03
|           RSS

با حضور وزیران نفت و دفاع
قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز ایرانشهر- چابهار امضا شد

1397/2/3 دوشنبه

قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز ایرانشهر - چابهار میان دو وزارتخانه نفت و دفاع با هدف گازرسانی به جنوب استان سیستان و بلوچستان امضا شد.


قرارداد احداث و اجرای خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار با انشعاب از خط هفتم سراسری، امروز (دوشنبه، ۳ اردیبهشت) با حضور وزیر نفت و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دفاع به امضای حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز و نیکزاد قاسم پور، مدیرعامل شرکت خط لوله انتقال گاز مکران رسید.

هدف از امضای این قرارداد که یکی از برنامه های مهم توسعه مکران نیز محسوب می شود؛ احداث خط انتقال گاز با هدف گازرسانی به نیروگاه ها، صنایع و جمعیت خانگی چابهار در جنوب استان سیستان و بلوچستان است. افزون بر این، اجرایی شدن صادرات گاز ایران به عمان نیز در گرو بهره‌برداری از این خط انتقال است.

امروز روز مهمی برای صنعت نفت و مکران است

بیژن زنگنه، وزیر نفت در آیین امضای قرارداد خط لوله گاز ایرانشهر- چابهار ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، به اهمیت راهبردی و اراده جمهوری اسلامی ایران برای توسعه منطقه مکران اشاره کرد و افزود: امروز روز مهمی برای صنعت نفت و منطقه مکران است، این منطقه به لحاظ راهبردی و توسعه، اهمیت دارد.

بخشی از منطقه مکران از جاسک آغاز می‌شود که پایانه نفتی آن ابتدای سال ۹۹ فعال می‌شود، همچنین برنامه احداث پالایشگاه و پتروشیمی را در منطقه داریم. بخش شرقی مکران نیز منطقه چابهار و کنارک است.

زنگنه با بیان این که افزون بر نقش بندری این منطقه، شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح (شستان) تصمیم دارد واحد پتروشیمی و واحدهای فولاد در این منطقه احداث کند، تصریح کرد: با این تحول، این منطقه نقطه‌ای کلیدی برای دسترسی به اقیانوس هند برای ما ایجاد می‌کند.

وزیر نفت ادامه داد: مکران امن‌ترین منطقه ایران است و اصیل‌ترین مردمان ایران در این منطقه حضور دارند. وی به گازرسانی به سیستان و بلوچستان که از پارسال آغاز شد، اشاره کرد و با یادآوری این که این استان تنها استانی بود که از نعمت گاز برخوردار نبود، گفت: گازرسانی به زاهدان هم اکنون در حال انجام است و گازرسانی به بقیه شهرهای این استان از جمله چابهار - کنارک نیز در برنامه قرار دارد.

زنگنه با بیان این که همه منابع مالی پروژه خط لوله گاز ایرانشهر - چابهار جز ورق لوله که حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان می‌شود از سوی شستان تامین می‌شود، افزود: این موضوع نشان‌دهنده عزم و اراده این شرکت برای راه‌اندازی ۲ کارخانه بزرگ پتروشیمی متانول در مرحله نخست است که خوراک آن به این ترتیب تامین می‌شود.

وی با بیان این که امضای این قرارداد بزرگ‌ترین پروژه‌ای است که میان وزارت نفت و وزارت دفاع  امضا شده، گفت: امروز روز خوبی است و من می‌خواستم این رویداد به این دلیل که اهمیت راهبردی آن بیشتر از حجم قرارداد است، ثبت شود.

کمک به پایداری امنیت منطقه

امیر سپهبد امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در این مراسم، توسعه منطقه مکران را برای کشور دارای اهمیت دانست و گفت: اجرای خط لوله گاز ایرانشهر- چابهار پایدار شدن امنیت منطقه را به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به این که مکران دارای سواحل طولانی است که کمتر به آن توجه شده، یادآور شد: پس از سفر مقام معظم رهبری به این منطقه، توسعه آن مورد تاکید قرار گرفت و همسو با این موضوع کارگروهی با مسئولیت معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد.

حاتمی ادامه داد: با توجه به این‌که نیروهای مسلح در این موضوع پیشرو بوده‌ است، دبیری این کارگروه از سوی دولت به وزارت دفاع سپرده شده است.

وی با اشاره به این که اقدام‌های متعددی از سوی دولت برای توسعه و عمران مکران انجام شده است، بر ضرورت توسعه زیرساخت‌ها در این منطقه تاکید کرد و گفت: با توسعه گازرسانی در منطقه افزون بر محرومیت‌زدایی، تولید پتروشیمی در کشور افزایش می‌یابد.

توسعه اقتصادی مکران و چابهار

مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان این که احداث خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار سبب توسعه اقتصادی استان سیستان و بلوچستان می شود، گفت: تامین امنیت منطقه و افزایش منافع اقتصادی از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع نیروگاه‌ها از دیگر دستاوردهای این طرح است.

حمیدرضا عراقی افزود: خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار به طول ۲۹۰ کیلومتر و با هزینه ۲۵۰ میلیون یورو احداث می‌شود که هزار میلیارد تومان از این مبلغ ریالی و حدود ۷۰ میلیون یورو آن ارزی است.

وی با بیان این‌که همه سرمایه‌گذاری برای احداث این خط از سوی صندوق تامین اجتماعی نیروهای مسلح (شستان) تامین می‌شود، ادامه داد: محل برگشت این سرمایه‌گذاری از محل گازبهای تامین سوخت پتروشیمی‌هایی است که از سوی شرکت مکران احداث می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با اشاره به این‌که پس از احداث خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار، نیروگاه‌های چابهار و کنارک از نعمت سوخت گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد، اظهار کرد: افزون بر نیروگاه‌ها، سایر صنایع، پتروشیمی‌ها، فولاد و سیمان نیز از گاز بهره‌مند می‌شوند. در مجموع توسعه اقتصادی مبتنی بر گاز با تکیه بر احداث این خط پیش خواهد رفت.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 3337


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768