English site
جمعه 30 فروردين 1398   01:29:58
|           RSS

نشست 174 اوپک برگزار شد
تاکید بر پایبندی ۱۰۰درصدی اعضا به توافق کاهش تولید

1397/4/2 شنبه

یکصد و هفتاد و چهارمین نشست اوپک با تاکید بر پایبندی 100 درصدی اعضا به توافق کاهش تولید به کار خود پایان داد.


این نشست اوپک که با موضع سخت ایران نسبت به دخالت رئیس جمهور آمریکا برای افزایش تولید اوپک و تلاش های عربستان برای تحقق آن آغاز شده بود، پس از رایزنی های گسترده سرانجام با پذیرفتن طرح وزیر نفت کشورمان به کار خود پایان داد.

موفقیت دیپلماسی وزارت نفت در شرایط کنونی که دولت ترامپ تلاش می کند با خروج از برجام تحریم های ایران را از سر گیرد و قبول جبران کسری نفت ایران در بازار از سوی عربستان اهمیت ویژه ای داشت.

در جریان رایزنی ها در اجلاس 174 اوپک، وزیر نفت نسبت به وتوی هر گونه تصمیم گیری برای افزایش تولید تاکید کرد و همزمان با وزرای نفت و انرژی عراق، ونزوئلا و دیگر اعضای اوپک دیدار کرد. وی همچنین با وزیر انرژی روسیه نیز در وین دیدار و گفتگو کرد.  آخرین دیدار زنگنه با وزیر نفت عربستان دقایقی قبل از برگزاری اجلاس اوپک بود.

نهایتا اجلاس 174 وزارتی کشورهای تولید کننده نفت اوپک با قبول طرح ایران با صدور بیانیه ای روز جمعه به کار خود پایان داد.

بیژن زنگنه روز جمعه (اول تیر ماه) پس از برگزاری نشست ۱۷۴ اوپک، به خبرنگاران گفت: همانطور که قبلا تأکید کرده بودم، توافق اوپک که در نوامبر ۲۰۱۶ حاصل شده بود، حفظ شد و معتبر است؛ تنها تصمیم گرفتیم تعهد بیش از ۱۰۰ درصدی از بازار حذف شود و میزان پایبندی اعضا به توافق به ۱۰۰ درصد کاهش یابد. 

زنگنه افزود: برخی اعضا که کمتر از سهمیه تولید کرده‌اند، می‌توانند تولید بیشتری داشته باشند؛ باید دید این تصمیم در عمل چگونه اجرا خواهد شد.

وی از اعلام اعداد خودداری کرد و گفت: رقم نمی‌گویم، چون فکر می‌کنم تنها تعداد کمی از اعضای اوپک می‌توانند بیشتر تولید کنند، اما درباره پایبندی ۱۰۰ درصدی توافق کردیم. 

 وزیر نفت اتخاذ این تصمیم را حاصل توافق و حسن نیت اعضا دانست و گفت: فکر می‌کنم این تصمیم اوپک قابل قبول و معقول است؛ این توافق از جولای اجرایی خواهد شد.

گفتنی است بیانیه نشست یکصد و هفتاد و چهارم اوپک، تداوم تعهد اعضای سازمان اوپک بر تامین ثبات بازارهای جهانی نفت خام، منافع مشترک کشورهای تولیدکننده، کارایی اقتصادی، امنیت عرضه برای مصرف‌کنندگان و بازگشت سرمایه عادلانه را مورد تاکید قرار داد.

همچنین بیانیه با اشاره به بهبود در شرایط بازار و اعتماد به سرمایه‌گذاری در صنعت، قطعنامه یکصد و هفتاد و یکمین کنفرانس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ را یادآوری و تصریح کرده است: براساس این قطعنامه تولید اعضای اوپک به میزان روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش یافت.

در ادامه این بیانیه آمده است: با توجه به این که اعضای اوپک بیش از سطح مورد نیاز نسبت به میزان کاهش تعهد شده پایبندی داشته‌اند و مازاد پایبندی در ماه مه به ۱۵۲ درصد رسیده است، اجلاس ۱۷۴ اوپک تصمیم گرفت که کشورهای عضو این سازمان تلاش خود را برای رسیدن به سقف پایبندی ۱۰۰ درصد برای ۱۲ عضو از یکم ژوئیه تا پایان دوره قطعنامه یادشده به کار گیرند و کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک، تولید را رصد کند و به رئیس کنفرانس گزارش دهد.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2140


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768