English site
جمعه 30 فروردين 1398   01:01:33
|           RSS

با حضور رئیس‌جمهوری
فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس افتتاح شد

1397/4/9 شنبه

فاز دوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس با ظرفیت تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نفت افتتاح شد.


دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه (هفتم تیرماه) در آیین گشایش فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با بیان این‌که تولید بنزین کل کشور طی پنج سال ۴۵ درصد افزایش یافته، گفت: این مهم با کار و فعالیت همه کارگران، مهندسان  و طراحان و همه آنهایی که در این هوای گرم عرق می‌ریزند، حاصل شده است.

وی با بیان این که در فاصله پنج سال تولید بنزین یورو ۴ و ۵ بیش از ۱۲ تا ۱۳ برابر شده است، افزود: آیا نباید به این مهم افتخار کنیم؟ ما وارد کننده گازوئیل بودیم و هم اکنون صادرکننده هستیم، در زمستان واردکننده گاز بودیم، اما اکنون صادرکننده نیز هستیم، آیا این موارد افتخار نیست؟ آیا نباید به بهره‎برداری از فازهای جدید پارس جنوبی یا فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتخار کنیم؟

رئیس جمهوری ادامه داد: در اردیبهشت‌ماه سال ۹۶ فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد و امسال فاز دوم آن و در هر فاز روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین تولید می‌شود که این موضوع نیز جای افتخار دارد.

دکتر روحانی تصریح کرد: امیدوارم تا پایان سال فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بهره‌برداری برسد و اگر در مصرف بنزین نیز صرفه‌جویی‌های لازم را انجام دهیم و مصرف بیش از حد را مهار کنیم، صادرکننده بنزین خواهیم شد.

وی با انتقاد از افزایش مصرف انرژی به‌ویژه بنزین در کشور گفت: ایران ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد و روزانه ۸۰ میلیون لیتر بنزین در کشور سوزانده می‌شود، در کجای دنیا با چنین مصرفی رو‌به‌رو هستیم؟

رئیس جمهوری تصریح کرد: این‌ حامل‌های انرژی سرمایه‌های کشور هستند. واقعا ما بد مصرف می‌کنیم، ارز و دلار همین‌جاست، در این دوران اگر کمی مراعات کنیم حتما در تامین بنزین مورد نیاز کشور به خودکفایی خواهیم رسید، هم‌اکنون در گازوئیل به خودکفایی رسیده‌ایم، در صورتی که سدی در برابر بد مصرفی و هدررفت و قاچاق سوخت ایجاد کنیم به این مهم دست خواهیم یافت.

روحانی با بیان این که باید سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در اختیار مردم قرار دهیم، گفت: بدون تردید با عرضه سهام این پالایشگاه همان ساعت‌های اولیه با اقبال سرمایه‌گذاران و مردم روبه‌رو خواهد شد، باید سرمایه در مسیر درست قرار گیرد و این جزو وظایف ماست.

رئیس جمهوری ادامه داد: یکی از دستگاه‌ها و ارگانهایی که می‌تواند در جامعه سرمایه‌گذاری‌های جدید انجام دهد وزارت نفت است، این وزارتخانه و البته شرکت ملی نفت ایران اصولا همانند بانک مرکزی بوده و حتی قدرتمند‌تر از آن هستند و به قول و اوراق خود پایبند هستند.

وی با بیان این که می‌توان سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در تولید نفت ازسوی شرکت و سرمایه‌گذاران داخلی انجام داد، عنوان کرد: در اردیبهشت ماه امسال به نمایشگاه نفت رفتم و وزیر نفت در آنجا عنوان کرد که در این صنعت به میزان ۶ میلیارد دلار اوراق ریالی یا ارزی منتشر خواهد کرد. این کار مثبتی است، هر دستگاهی که بتواند مردم را وارد سرمایه‌گذاری کند، یا اشتغال‌زایی داشته باشد و پول مردم را برگرداند خدمت بزرگی انجام داده است.

روحانی افزود: از نیروهای مسلح، سپاه، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی، کارآفرینان و شرکت‌هایی که در این پروژه عظیم (پالایشگاه ستاره خلیج فارس) زحمت کشیدند و باعث افتخار کشور می‌شوند کمال تشکر و قدردانی را دارم و می‌گویم که امروز، روز یاری بیشتر به کشور است. ما همه بدهکار کشور هستیم و باید دین خود را به این کشور ادا کنیم.

بهره‌برداری از فاز سوم پالایشگاه در زمستان

بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز در آیین گشایش رسمی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، با اشاره به افزایش مصرف داخلی بنزین، گفت: اگرچه بنزین و نفت‌گاز باکیفیت در کلانشهرها توزیع می‌شود و طرح‌های افزیش کیفیت فرآورده‌های نفتی به منظور افزایش کیفیت هوا یکی پس از دیگری به بهره‌برداری می‌رسد، اما مهار و مدیریت مصرف بنزین در داخل کشور امری حیاتی است.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر، شهید بهشتی را اسطوره انقلاب اسلامی، اعتدال و میانه روی و صبر برشمرد و با اشاره به راه‌اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دهم اردیبهشت‌ماه پارسال، گفت: این طرح در ابتدا کلاف پیچیده‌ای بود که باز کردن گره‌های آن صبر و حوصله زیادی می‌خواست و خوشبختانه همکاران ما در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) و شرکت شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) و شرکت راه اندازی و بهره برداری صنایع نفت (اویکو) برای موفقیت این طرح با ظرفیت پالایش روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی تلاش و همکاری بی‌وقفه‌ای داشتند.

وزیر نفت با اعلام بهره‌برداری از فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در زمستان امسال گفت: در سال ۹۲، تولید بنزین یورو ۴ در سال ۹۲، سه میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر در روز بود که این مقدار در سال ۹۶ به روزانه ۲۸ میلیون لیتر رسید و امسال با ۱۴ برابر افزایش به ۵۴ میلیون لیتر در روز می‌رسد، همچنین تولید بنزین پایه کشور از رقم روزانه ۵۹ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر هم‌اکنون به ۹۰ میلیون لیتر رسیده است.

زنگنه همچنین درباره میانگین مصرف بنزین در کشور، گفت: در سال ۹۱ روزانه ۶۳ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شد که این مقدار در خردادماه ۹۷ به روزانه ۸۳ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر رسیده و در ماه‌های آینده به این رقم افزوده خواهد شد، رقم افزایش بنزین در کشور سالانه ۸ تا ۹ درصد است.

وی با اشاره به لزوم کاهش مصرف بنزین در کشور گفت: با افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۲۴ میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه تولید می‌شود، اما نمی‌توانیم سالی یک فاز برای افزایش مصرف بنزین در کشور در مدار قرار دهیم و باید پس از این خودکفایی بنزین، این خودکفایی در کارخانه‌های خودروسازی پیگیری شود.

وزیر نفت با اشاره به این که هم اکنون در همه کلانشرهای کشور بنزین و نفت‌گاز یورو ۴ توزیع می‌شود، گفت: هم‌اکنون در ۹۴ جایگاه در سراسر کشور بنزین و نفت‌گاز یورو ۴ توزیع می‌شود که این رقم در دو ماه آینده به ۲۰۰ جایگاه می‌رسد.

وی همچنین از عملیاتی شدن واحد تصفیه هیدروژنی پالایشگاه تبریز با تولید روزانه ۶ میلیون لیتر نفت‌گاز در مرداد ماه امسال خبر داد و گفت: واحد تصفیه هیدروژنی پالایشگاه بندرعباس با ظرفیت تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر نفت‌گاز یورو ۴ مهرماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد و بهره‌برداری از واحد تصفیه هیدروژنی پالایشگاه اصفهان با استاندارد یورو چهار هم در دستور کار قرار دارد. وزیر نفت همچنین از افزوده شدن ۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ به تولید پالایشگاه لاوان خبر داد.

زنگنه با اشاره به این‌که بیشترین تهدید آمریکا در دوره پیشین تحریم‌ها متوجه بحث سهمیه‌بندی بنزین بود، گفت: با اجرای پروژه احداث پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به عنوان یک طرح مهم در جهت اقتصاد بزرگترین گام برداشته شد و در صورتی که راه‌اندازی نمی‌شد ۳۶۰ هزار بشکه خوراک میعانات گازی این پالایشگاه را باید به زحمت صادر می‌کردیم.

وی با اشاره به طرح فراگیر پالایشی سیراف (پالایشگاه‌های هشت‌گانه) گفت: برای تکمیل این طرح مهم با مجموع ظرفیت پالایش روزانه ۴۸۰ هزار بشکه‌ که خوراک آن میعانات گازی خواهد بود، به فکر واگذاری سهام آن به مردم هستیم.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2425


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768