English site
جمعه 3 خرداد 1398   03:14:55
|           RSS

با هدف ایجاد زیرساخت های لازم برای صادرات نفت خام از مکران
قرارداد ساخت مخازن ذخیره‌سازی نفت خام جاسک امضا شد

1397/7/9 دوشنبه

قرارداد ساخت مخازن ذخیره‎سازی نفت خام و تاسیسات جانبی در بندرجاسک با ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه با هدف ایجاد زیرساخت های لازم برای صادرات نفت خام از دریای عمان، میان شرکت متن و دو شرکت داخلی امضا شد.


قرارداد فاز نخست طرح ساخت مخازن ذخیره‎سازی نفت خام بندرجاسک به عنوان بخشی از برنامه راهبردی وزارت نفت در توسعه این بندر و انتقال نفت خام از گوره به جاسک، عصر یکشنبه (هشتم مهرماه) بین تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و اصغر گرزین، مدیرعامل شرکت پتروامیدآسیا و احمد ابراهیمی، مدیرعامل شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید امضا شد.

این قرارداد که در قالب روش BOT) Build-Operate-Transfer) امضا شده است، با ۲۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری اولیه در مدت زمان سه سال اجرا خواهد شد و پس از آن، به مدت ۱۵ سال دوره بهره‌برداری تعیین شده است.

شرکت ملی نفت ایران، حدود ۵۰۰۰ هکتار از اراضی ساحلی واقع در ۶۵ کیلومتری غرب شهر جاسک، نزدیکی‌های کوه مبارک را به منظور احداث طرح‌های ویژه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تحصیل و جانمایی کرده است. با توجه به تصویب احداث خط لوله ۴۲ اینچ انتقال نفت خام گوره/جاسک، بخشی از اراضی تحصیل شده غرب جاسک به منظور احداث پایانه صادرات نفت خام و احداث مخازن ذخیره‌سازی نفت خام در بندر جاسک تخصیص یافته و ساخت مخزنگاه یادشده در دستور کار قرار گرفته است.

این مخازن ذخیره‌سازی نفت خام دارای ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین و شامل ۲۰ مخزن فلزی سقف شناور، هرکدام به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه خواهد بود. مخزنگاه یادشده نفت خام ارسالی از خط لوله ۴۲ اینچ انتقال نفت خام گوره جاسک را در انتهای خط دریافت و ضمن ذخیره‌سازی و نگهداری نفت صادراتی، آن را به خطوط لوله دریایی و گوی‌های شناور نفت خام پمپاژ می‌کند.

مخزنگاه در زمینی به مساحت تقریبی ۶۰۰ هکتار احداث می‌شود و قابلیت توسعه ظرفیت ذخیره‌سازی تا ۳۰ میلیون بشکه نفت خام را خواهد داشت.

در اجرای طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک و احداث پایانه‎های صادراتی، احداث هزار کیلومتر خط لوله ۴۲ اینچی، مخازن ذخیره‎سازی و اسکله صادراتی در دستور کار است که لوله‎های مورد نیاز از محل تولیدات سه شرکت لوله‎ساز ایرانی تامین خواهد شد. با اجرای این طرح روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از پایانه نفتی گوره در استان بوشهر به منطقه جاسک در ساحل دریای عمان منتقل می‎شود و جاسک به عنوان دومین پایانه صادراتی نفت خام کشور، اهمیت راهبردی می‌یابد.

توسعه مکران فرصتی برای اشتغال‌زایی در منطقه محروم

مرضیه شاهدایی، قائم مقام وزیر نفت در این مراسم خاطر نشان کرد: همانگونه که پیش‌تر وزارت نفت، توسعه در خلیج فارس را کلید زد، اکنون نیز وزارت نفت پایه‌گذار توسعه در مکران می‌شود.

وی با اشاره به نقش صنعت نفت در درآمدزایی برای کشور ابراز امیدواری کرد این روند با اقدام‌های در حال اجرا با قوت ادامه یابد.

وی با بیان این‌که بدون شک اجرای پروژه‌های کلان نفتی به سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی نیاز دارد، یادآور شد: با وجود این، شرایط تحریم فرصت مناسبی برای بهره‌مندی بیشتر از ظرفیت‌های داخلی کشور فراهم می‌کند و باید از این ظرفیت‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

شاهدایی افزود: توسعه منطقه مکران، فرصتی مغتنم برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های سازندگان و مشاوران داخلی و اشتغال‌زایی در منطقه محروم جاسک است.

توسعه مکران؛ گامی بلند در مسیر متنوع‌سازی نقاط صادراتی نفت خام

مدیرعامل شرکت ملی نفت، یکی از اهداف اصلی طرح توسعه منطقه مکران را متنوع‌سازی نقاط صادراتی نفت خام ایران عنوان کرد و گفت: توسعه منطقه مکران می‌تواند به دلیل نزدیکی به بازارهای شرق آسیا به بهبود فرآیندهای صادرات نفت کشور کمک کند.

علی کاردر اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران از سال ۹۳ راهبرد برون‌سپاری فعالیت‌های بزرگی را در دستور کار قرار داد که از جمله آن می‌توان به واگذاری بهره‌برداری یک میدان نفتی، واگذاری طرح‌های ان جی ال و همچنین نیروگاه‌ها به بخش خصوصی اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که برای اجرای طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک باید زنجیره‌ای از فعالیت‌ها عملیاتی شود، تاکید کرد: ضروری است پیمانکاران هر یک از بخش‌های این زنجیره، کار را مطابق برنامه زمانبندی پیش ببرند تا اهداف کل طرح با تاخیر روبه‌رو نشود.

کاردر ادامه داد: ساخت مخازن ذخیره‌سازی با ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه، هدف تعیین شده در فاز نخست است و در فاز بعدی این ظرفیت تا ۲۰ میلیون بشکه افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، ظرفیت تولید روزانه ۶ میلیون بشکه نفت را قابل دستیابی دانست و گفت: اگر مطابق برنامه‌های آینده بتوانیم تا روزانه ۳ میلیون بشکه نفت را به پالایشگاه‌های داخلی اختصاص دهیم، توسعه منطقه مکران (به دلیل نزدیکی به شرق آسیا) می‌تواند در کنار خارک و نقاط دیگر صادراتی به بهبود فرآیندهای صادرات نفت در کشور کمک کند.

سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری درطرح انتقال نفت گوره به جاسک

تورج دهقانی، مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) نیز گفت: طرح ساخت مخازن ذخیره‌سازی نفت در بندرجاسک بخشی از پروژه انتقال نفت گوره - جاسک است؛ پروژه‌ای که با تاکید مقام معظم رهبری و دولت با جدیت پیگیری می‌شود و به توسعه کشور در بخش جنوب شرقی می‌انجامد.

وی سرمایه کل طرح انتقال نفت گوره - جاسک و تاسیسات جانبی آن را ۲ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: این طرح مشتمل بر احداث حدود هزار کیلومتر خط لوله ۴۲ اینچ، پنج ایستگاه پمپاژ درون راهی، تجهیزات اندازه‌گیری و مکانیکال، احداث مخازن ذخیره‌سازی و ساخت اسکله صادراتی است.

دسترسی به آب‌های اقیانوسی و بین‌المللی، نزدیکی به کشورهای شبه‌قاره هند و بازارهای بزرگ هند و چین، نقطه اتصال کریدور شمال و جنوب که کشورهای آسیای میانه، روسیه و افغانستان را به آب‌های آزاد و اقیانوس هند متصل می‌کند، برخورداری از دریا با عمق مناسب و سواحل زیبا و متنوع، برخورداری از موقعیت راهبردی و منحصر‌به‌فرد ژئوپلیتیک، برخورداری از جذابیت و ظرفیت لازم برای سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های اقتصادی و توسعه‌ای و نزدیکی به خلیج فارس به عنوان منبع بزرگ تولید نفت و گاز از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد سواحل مکران است.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2707


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768