English site
سه‌شنبه 4 تير 1398   16:32:41
|           RSS

با حضور معاون اول رئیس جمهوری و از طریق ویدئوکنفرانس
پروژه طراحی و ساخت بازوی بارگیری نفت خام در خارک افتتاح شد

1397/9/28 چهارشنبه

پروژه تحقیقاتی- پژوهشی طراحی و ساخت نخستین بازوی بارگیری نفت خام در کشور به صورت ویدئوکنفرانس از سوی معاون اول رئیس جمهوری در جزیره خارک افتتاح شد.


عباس اسدروز، سرپرست این شرکت، در این آیین که روز سه‌شنبه (۲۷ آذرماه) برگزار شد، عنوان کرد: بازوهای بارگیری نفت یکی از تجهیزات راهبردی در پایانه‌های نفتی کشور است که در فرآیند انتقال نفت خام و فرآورده‎های نفتی از اسکله به کشتی و یا برعکس استفاده می‌شود. کاربرد این بازوها محدود به انتقال نفت خام نیست و از آن افزون بر پایانه‌های نفتی در انبارهای ذخیره‎سازی فرآورده‎های نفتی نیز استفاده می‌شود که با توجه به کاربرد بازوها تفاوت‌هایی در طراحی و ساخت آنها وجود دارد.

وی افزود: با توجه به نیاز و اهمیت راهبردی خودکفایی در صنایع داخلی و توسعه فناوری صنعت نفت و همچنین بومی‎سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور، پروژه طراحی، ساخت و نصب بازوهای بارگیری اواخر سال ۹۰ تعریف و به مرحله اجرا درآمد. مجری پروژه فوق یکی از شرکت‌های دانش بنیان داخلی است و با توجه به ضرورت تقویت بنیه فنی و عملیاتی، طراحی و ساخت این تجهیز با استفاده حداکثری از توان فنی کارکنان شرکت پایانه های نفتی ایران برای نخستین بار در کشور و مطابق با تازه‌ترین نسخه‌های استانداردهای ملی و بین المللی انجام شد.

اسدروز گفت: این دستگاه در اجرای عملیات صادرات نفت خام اهمیت بالایی دارد و به لحاظ دانش طراحی و فناوری ساخت در شمار پیچیده‌ترین تجهیزات فناوری با سطح بالا در صنعت نفت قرار دارد.

وی ادامه داد: فناوری طراحی و ساخت این دستگاه در انحصار تعداد محدودی از شرکت‎های خارجی است، اما این کار در شرکت پایانه‎های نفتی به همت متخصصان داخلی کاملا بومی‎سازی شد. این اقدام نه تنها مهندسی معکوس نبود، در مقایسه با نمونه خارجی دارای ویژگی‎های منحصر به‌فردی نیز هست که آن را به لحاظ سرعت در عملیات و راهبری و انجام فعالیت‎های تعمییراتی و پشتیبانی از نمونه‎های خارجی متمایز ساخته است.

وی با بیان این‌که در فرآیند طراحی ساخت تجهیز یادشده ۲۵ هزار نفر ساعت نیروی انسانی فعالیت داشته است، یادآور شد: فاز نخست این پروژه انجام مطالعات مفهومی بود و در فاز دوم به سراغ طراحی پایه برای دستیبابی به دانش فنی این تجهیز رفتیم. طراحی تفصیلی بخش‎های کنترل الکترونیکی، هیدرولیکی و مکانیکی نیز در فاز بعد تهیه و ساخت همه بخش‎های کنترل الکترونیکی، هیدرولیکی و مکانیکی در دستور کار قرار گرفت که طبق برنامه زمان‎بندی با موفقیت به آن دست یافتیم.

اسدروز گفت: در فاز بعد، پروژه انجام آزمون‌های کنترل کیفیت، مونتاژ همه تجهیزات و نصب آنها در محل و انجام آزمون‌های عملکردی و در آخر راه‎اندازی و تحویل بازوی ساخته شده انجام شد.

به گفته وی، پروژه فوق برای نخستین بار در کشور و به منظور صحه‌گذاری فرآیند طراحی و ساخت پایلوت بازوی بارگیری در دستور کار قرار گرفت که پس از تست موفقیت آمیز در سه حوزه صنعتی آماده و به پایانه نفتی خارک منتقل و برای نخستین بار در یکی از پهلوگاه‎های اسکله شرقی پایانه نفتی خارک نصب و عملیاتی شد.

سرپرست شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: عملیاتی شدن پهلوگاه اسکله شرقی پایانه نفتی خارک، بومی سازی ساخت بازوهای بارگیری و تخلیه مواد نفتی در این پایانه مهم و راهبردی در کشور و انتقال فناوری بومی سازی ساخت بازو در داخل کشور از دستاوردهای این طرح بوده است.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1086


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768