English site
يكشنبه 25 آذر 1397   01:49:56
|           RSS

در هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت اعلام شد
رویکردهای جدید پژوهشی در صنعت نفت

1396/12/9 چهارشنبه

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت در هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری، رویکردهای جدید پژوهش و فناوری در صنعت نفت را اعلام کرد.


هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت و هفتمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس با استقبال گسترده زیر مجموعه صنعت نفت و حضور پژوهشگران، کارشناسان پژوهشی، فناوران، مراکز تحقیقاتی و صد¬ها طرح پژوهشی همراه شد.

حبیب‌اله بیطرف روز سه‌شنبه (هشتم اسفندماه) در مراسم اختتامیه این جشنواره با اشاره به سیاست‌های راهبردی وزارت نفت در حوزه پژوهش که بر تقویت زمینه‌های فناوری در صنعت نفت و مجموعه‌های مرتبط با آن تأکید دارد، گفت: در دو سال اخیر رویکرد جدیدی را در حوزه‌های پژوهشی در دستور کار قرار داده‌ایم که براساس آن، باید ذخایر نفت و گاز و توان تولید در آنها افزایش یابد. ضمن آن که بهره‌مندی حداکثری از دستاوردهای پژوهشی در فعالیت‌های عملیاتی صنعت نفت یکی دیگر از رویکردهای ما است.

وی افزود: براساس اهداف برنامه ششم توسعه در سال ۱۴۰۰ باید روزانه ۴,۵ میلیون بشکه نفت، ۹۵۰ هزار بشکه میعانات گازی و یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز تولید کنیم که برای رسیدن به این اهداف، به ۱۳۴ میلیارد دلار در بالادستی و ۶۷ میلیارد دلار در پایین‌دستی صنعت نفت نیاز داریم.

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت یادآور شد: چهار طرح کلان شامل توانمندسازی و ظرفیت‌سازی داخلی در قراردادهای جدید نفتی، انتقال و توسعه فناوری در بخش بالادست از طریق دانشگاه‌ها و مراکز عملیاتی، انتقال و توسعه فناوری در بخش پایین‌دست از طریق دانشگاه‌ها و مراکز عملیاتی و تحقیقاتی و نیز حمایت از ساخت داخل اقلام پرمصرف صنعت نفت با حمایت بخش خصوصی نیز در دستور کار وزارت نفت است.

بیطرف تأکید کرد: پیش‌تر چرخ‌های حوزه پژوهش و فناوری جدای از حوزه عملیاتی می‌چرخید، اما در رویکرد جدید وزارت نفت این دو در کنار هم و به کمک هم آمده‌اند تا پژوهش‌ها در صنعت نفت به‌کار گرفته شوند.

معاون وزیر نفت با بیان این که در نظام جدید پژوهشی صنعت نفت از شرایط متمرکز به شرایط غیرمتمرکز جابه‌جا خواهیم شد، گفت: اصل نتیجه‌گیری در پژوهش و فناوری و همسویی و تبعیت از راهبردهای تحقیق و توسعه به خصوص در حوزه‌های عملیاتی اهمیت زیادی دارد.

وی با بیان این که نقش‌آفرینی واحدهای عملیاتی در فرآیند تعریف، نظارت و تحویل طرح‌ها و ایجاد نهادهای واسطه‌ای برای ارتباط صنعت با دانشگاه و انتقال فناوری دارای اهمیت زیادی است، ادامه داد: به عنوان نمونه در جریان قراردادهای مشترک با دانشگاه‌ها و شرکت‌های عملیاتی به دنبال ایجاد و سرمایه‌گذاری نهادهای واسط بین دانشگاه‌ها و شرکت‌های عملیاتی هستیم تا انستیتوهای واسط شکل گیرند.

گفتنی است هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت به دلیل الکترونیکی شدن ثبت‌نام و ارائه مستندات پژوهشی پژوهشگران با استقبال گسترده زیرمجموعه‌های صنعت نفت همراه بود.

امید شاکری، مدیرکل فناوری وزارت نفت و دبیرهشتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت در این باره اظهار کرد: با توجه به ابلاغ مقررات اداری استخدامی که وزیر نفت ابلاغ کرد، رویکرد برگزاری جشنواره، تعداد برگزیده‌ها و محل برگزاری تغییر کرد و اجرای این جشنواره به شکل الکترونیک و ثبت پژوهش‌ها از طریق سامانه هوشمند انجام و با استقبال قابل توجهی روبه‌رو شد.

وی افزود: ارائه دستاوردهای فناورهای برتر و پژوهش‌های برگزیده در صنعت نفت، رویکرد محیط زیستی به دلیل حذف کاغذ و جلوگیری از بروکراسی اداری و نیز برگزاری اختتامیه خارج از مرکز (تهران) اتفاقات متفاوت و دلگرم‌کننده‌ای بود که برای نخستین بار رخ داد.

شاکری گفت: در دوره هفتم ۶۳ پژوهش در حوزه فنی ارسال شد، اما در این دوره ۸۴۶ پژوهش ارسال شده است، در حوزه پژوهش‌های علوم انسانی نیز در دوره هفتم ۱۰ پژوهش دریافت شد، در حالی که در این دوره ۲۸ پژوهش ارسال شده است.

در پایان این جشنواره پژوهشگران برتر، کارشناسان پژوهشی برتر، فناوران برتر، پروژه پژوهشی برتر و مرکز تحقیقاتی برتر معرفی و از آنان قدردانی شد.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1669
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768