English site
شنبه 27 بهمن 1397   22:33:24
|           RSS
:.
فکور
از گاز زمستانی تا گشوی جنوبی با مهندس فکور چهارمین نشست تخصصی ـ خبری مدیران ارشد صنعت نفت با خبرنگاران و نمایندگان رسانه های گروهی با حضور آقای مهندس مهدی فکور مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در محل وزارت نفت برگزار شد
به گزارش وب سایت وزارت نفت ، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با اشاره به موقعیت های متفاوت آب  وهوایی در پهنه کشور و نیز وجود منابع طبیعی و بستر استفاده از انرژی های بادی ، خورشیدی و ... ، گفت : ضمن بازتعریف سبد انرژی خانوار، زمینه های مناسبی  برای استفاده  از انرژی های نوین در مناطق مختلف کشور وجود دارد . 

مهندس فکور ضمن تشکر از اقدامات مؤثری که وزارت آموزش و پرورش در جهت ارتقای سطح آموزشی دانش آموزان سراسر کشور بمنظور آشنایی آنان با نفت و مسئل پیرامون آن انجام داده ، اذعان نمود : آموزش نسل آینده بمنظور استفاده بهینه از منابع طبیعی کشور ، زمینه ساز افزایش درآمدهای حاصله از فروش و صادرات فرآورده های نفتی خواهد بود .

وی با بیان اینکه میزان سرمایه گذاری های این شرکت  تا نیمه برنامه پنجم توسعه چهار میلیارد برآورد شده ، اظهار داشت : با فرا رسیدن فصل سرما ، میزان تولید گاز این شرکت  به روزانه 325 میلیون متر مکعب می رسد که بیش از 65 درصد از گاز در 11 استان ، با 3 شرکت بهره برداری مدیریت نفت مناطق مرکزی تولید خواهد شد .

مهندس فکور در ادامه سخنان خود گفت : این شرکت 14 میدان گازی و 10 میدان نفتی در حال تولید دارد و وضعیت آب و هوایی نقش بسزایی در میزان تولید نفت وگاز  دارد .
به گفته وی ، میزان مصرف گاز در سال 1388 معادل 314 میلیون مترمکعب و در سال 1387 به میزان 311 میلیون مترمکعب بوده است .

مدیرعامل شرکت نفت مناظق مرکزی ضمن اشاره به تولید میعانات گازی و افزایش تولیدات این شرکت به میزان 92 هزار بشکه در روز ، افزود : طبق برنامه ریزی های بعمل آمده ، مقرر گردیده میزان تولیدات تا سال 1393 به 120 هزار بشکه در روز برسد که بخش قابل توجهی از این تولیدات به شرکت های پتروشیمی تخصیص داده می شود بطوری که 25 تا 30 درصد از تولید بنزین واحدهای پتروشیمی متلق به شرکت نفت مناطق مرکزی بوده است .  

وی گفت : براساس تصمیمات متخذه در هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران ، شرکت نفت مناطق مرکزی مکلف است تا میزان تولید گاز خود را در زمستان امسال به 325 میلیون متر مکعب برساند به همین منظور حفاری 10 حلقه چاه گازی در دستورکار قرار گرفته که در حال حاضر 4 حلقه آن حفاری شده و 6 حلقه دیگر نیز تا اوایل دی ماه در مدار تولید قرار خواهد گرفت
این مقام مسئول با اشاره به اینکه  برای انجام سه پروژه عملیاتی در این شرکت 750 تا 800 میلیون دلار بودجه موردنیاز است ، اضافه کرد : پروژه اول شامل  توسعه میادین نفتی، ریگ، شروم و دودرو است که تأمین مالی آن بوسیله فاینانس و با سرمایه‌ای معادل 240 میلیون دلار در حال اجراست ، پروژه دوم میادین هالیگان و سفیدباغون دو میدان جدید هستند و قرار است در فاز ابتدایی 20 میلیون مترمکعب گاز در روز و در نهایت به تولید 50 میلیون متر مکعب برسد و پیش‌بینی می گردد برای تولید این دو میدان 440 میلیون دلار بودجه نیاز باشد.

وی همچنین گفت : پروژه سوم ، تقویت فشار میدان گازی وراوی با هدف جلوگیری از افت فشار گاز این میدان می باشد که مطالعات مقدماتی پروژه مذکور آغاز شده است .
مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ضمن ابراز امیدواری که تولید محوری جایگزین مصرف محوری در کشور شود، تصریح کرد : دستیابی به رکورد تولید گاز نشان دهنده مصرف زیاد در جامعه است که این روند افزایش مصرفی  مطلوب سیاست های جاری نمی باشد .
این مقام مسئول افزود : اعتبارات شرکت نفت مناطق مرکزی در مرحله اول از شرکت ملی نفت ایران و در مرحله دوم از خارج  قابل جذب می باشد که براساس برنامه های مصوب ، مقرر گردید شرکت های بهره برداری زیرمجموعه در سال جاری ، نسبت به جذب سرمایه و تامین اعتبار منابع مالی خود اقدام نماید و خوشبختانه شرکت پارس جنوبی بالاترین میزان جذب سرمایه را برخوردار بوده است .
مهندس فکور تاکید کرد: درحال حاضر 9 استان تحت عملیات شرکت نفت مناطق مرکزی بوده که قرار است تا سال 1391 به 11 استان و در آینده ای نه چندان دور به 19 استان خواهد رسید.

  ترشی گاز تولیدی در حوزه مناطق مرکزی ایران  

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با بیان اینکه ترشی گاز حوزه مشترک پارس جنوبی 5 تا 6 هزار و در  میدان خانگیران حدود 36 هزار پی.پی.ام  است ، افزود : بیشتر گاز تولیدی در حوزه مناطق مرکزی ایران را گاز ترش تشکیل می دهد .
وی از بهره برداری از طرح توسعه میدان های سفید زاخور و دی تا پایان سال 1391 خبر داد و اظهار داشت: از این میادین روزانه بیش از 13 میلیون مترمکعب گاز ترش تولید خواهد شد؛ برای این منظور حفاری 13 حلقه چاه  پیش بینی شده که حفر 6 حلقه به پایان رسیده است.
 فکور حجم سرمایه گذاری ساخت پروژه ان.جی.ال 3100 را به عنوان تنها ان.جی.ال غرب کشور حدود 1.1 میلیارد دلار برآورد کرد و گفت : این طرح روزانه حدود 270 میلیون فوت مکعب گازهای همراه این منطقه را جمع آوری می کند.
وی با اشاره به میزان ظرفیت فرآورش پالایشگاه پارسیان 2 توضیح داد: این پالایشگاه با ظرفیت فرآورش روزانه 40 میلیون مترمکعب گاز در مدت دو سال و نیم ساخته و به بهره برداری رسیده است.
عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران از تحویل نخستین چاه در میدان نفتی سومار به شرکت نفت مناطق مرکزی ایران خبر داد و گفت: با انجام فعالیت های تعمیراتی این چاه را تولیدی کردیم و توسعه سومار و تولید نفت بسیار مرغوب از این میدان در دستور کار است.

آغاز فعالیت های بالادستی میدان گشوی جنوبی

مهندس فکور با اشاره به فعالیت های مقدماتی میدان گشوی جنوبی اظهار داشت : دکل حفاری در این  میدان مستقر شده و همچنین برای توسعه بخش پایین دستی که ساخت پالایشگاه است با شرکت های خارجی وارد مذاکره شده ایم و و چنانچه این پروژه توسط پیمانکار مربوطه در زمان بندی مشخص شده به بهره برداری نرسد پروژه به پیمانکار دیگری واگذار می شود.
لازم به ذکر است میدان گشوی جنوبی با توجه به برخورداری از گاز بسیار ترش یک مخزن ویژه خوانده می شود  و سیال این میدان همزمان سولفید هیدروژن و گاز کربنیک دارد که این شرایط توسعه این میدان را با دشواری هایی       رو به رو خواهد کرد .
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 1207
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768