English site
شنبه 27 بهمن 1397   22:28:19
|           RSS
:.
1
با حضور وزیر نفت؛ قرارداد توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین امضا شد قرارداد بیع متقابل توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین با هدف تولید روزانه 71 هزار بشکه نفت‌خام با حضور مهندس قاسمی وزیر نفت عصر امروز (دوشنبه – 24 مرداد) امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت (MOP)، قرار است توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و پیمانکاران داخلی به بهره‌برداری برسد.

دوره اجرای عملیات توسعه و راه‌اندازی این فاز 66 ماه از تاریخ موثرشدن قرارداد بوده و باز پرداخت قرارداد به مدت 14 سال و از محل حداکثر 60 درصد عایدات تولید است.

بر اساس این گزارش، این فاز معطوف به لایه‌های نفتی سنگین لایه‌های ایلام و سروک و همچنین بخش توسعه نیافته فهلیان است که مجوز مطالعات امکان‌سنجی آن به شرکت انی ایتالیا داده شد و این شرکت هم نتایج را ارائه داد.

با بررسی نتایج، امکان برداشت نفت سنگین از لایه‌های ایلام و سروک تایید و مقرر شد پس از فاز دوم دارخوین، فاز سوم نیز به مرحله اجرا برسد.

بر همین اساس ماهیت این فاز با توجه به سنگین بودن نفت آن با فازهای اول ودوم دارخوین متفاوت و به طور کلی از این دوفاز جداست. از این رو و باهدف توسعه فاز سوم، مذاکره با شرکت‌های خارجی و کنسرسیوم‌های داخلی – خارجی در دستور کار قرار گرفت.

در این رابطه تفاهم‌نامه‌ای با چند شرکت امضاء و پس از دریافت طرح‌های جامع توسعه (MDP)، هم‌اکنون قراردادی با کنسرسیوم ایرانی به امضاء رسیده است که بانک سپه به عنوان تامین کننده مالی پروژه خواهد بود.

بر مبنای پیش‌بینی‌های اولیه، میزان برآورد نفت‌خام قابل استحصال 293 میلیون بشکه در لایه‌های فهلیان، ایلام و سروک است که میزان تولید روزانه در مرحله اول توسعه از این لایه 14000 بشکه نفت‌خام در مدت 18 ماه از تاریخ موثر شدن طرح است.

میزان تولید روزانه نفت‌خام در تولید اولیه مرحله دوم توسعه از لایه‌های سروک و ایلام 42 هزار و 500 بشکه نفت‌خام در مدت 54 ماه از تاریخ نافذشدن قرارداد و میزان تولید گاز پس از تزریق گاز درمرحله دوم توسعه از این لایه‌ها، به میزان 14500 بشکه نفت‌خام دیگر درمدت 12 ماه بعد از آن افزوده و به 71 هزار بشکه در روز خواهد رسید.

بنابراین پیش‌بینی می شود میزان تولید در مرحله اول توسعه 14 هزار بشکه، در تولید اولیه مرحله دوم 56500 هزار بشکه و در تولید نهایی با 71 هزار بشکه نفت‌خام در روز به همراه تولید 47 میلیون فوت مکعب گاز برسد.
براساس این گزارش، حفاری مجموعا 39 حلقه چاه جدید شامل 31 حلقه چاه تولیدی و 6 حلقه چاه تزریق گاز و همچنین 2 حلقه چاه تزریق پساب در دستور کار است.

نفت‌خام تولیدی از مخازن ایلام و سروک پس از جمع آوری در کلاسترها به واحد فرآورش جدید ومستقل از فازهای 1و 2 انتقال می‌یابد که این شامل تفکیک‌گرها، واحد نمک‌زدایی و برج تثبیت‌کننده خواهد بود.

پیمانکاران این پروژه کنسرسیومی متشکل از شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید، شرکت ایتوک ایران، شرکت پتروامید آسیا و شرکت توسعه توان انرژی پویا هستند.

از ویژگی‌های این طرح ایرانی بودن پیمانکاران توسعه دهنده، سهم 51 درصد ایرانی پروژه، توسعه مخازن با ویژگی نفت سنگین و اشتغال‌زایی و محرومیت زدایی است.

گفتنی است، در مراسم امضای قرارداد بیع متقابل توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین، مهندس قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، مهندس ناجی سعدونی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، دکتر پاشایی مدیر عامل بانک سپه و مدیران عامل 4 شرکت پیمانکار داخلی وزیر نفت را همراهی کردند.

مشاهده تصاویر مرتبط در گالری عکس
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 2501
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768