English site
دوشنبه 1 بهمن 1397   05:18:16
|           RSS

وزیر نفت:
بانوان در مشاغل حساس نفت پیشرفت زیادی کردند

1396/12/15 سه‌شنبه

وزیر نفت، پیشرفت بانوان در مشاغل حساس صنعت نفت را در یک سال اخیر خیره‌کننده دانست و گفت: هم‌اکنون بانوان زیادی در سطوح بالای گروه مذاکره‌کننده قراردادهای نفتی فعالیت دارند.


بیژن زنگنه صبح روز دوشنبه (۱۴اسفندماه) در مراسم بزرگداشت روز زن، ضمن تبریک این روز اظهار کرد: در هستی پس از خداوند، انبیا و ائمه، کسی بالاتر و والاتر از مادر نیست؛ در روایت آمده که رحمت خداوند نسبت به بندگان از رحمت مادر به فرزندش بیشتر است.
وی با بیان این که مادر جلوه‌ای از عشق، محبت، رحمانیت و رحمت خداوند در هستی است، افزود: هیچ چیزی در دنیا والاتر، عزیزتر و عظیم‌تر از مادر نیست و مهر مادری یک نعمت الهی برای بندگان خداست که باید قدردان آن بود.
وزیر نفت با اشاره به این که در سال‌های اخیر تلاش زیادی شده است تا بانوان به جایگاه بهتری در صنعت نفت دست یابند، تصریح کرد: اصل بر این است که خانم‌ها بتوانند در جایگاه بالای مدیریتی قرار گیرند و مسیر به گونه‌ای باشد که آنها رشد کنند و به آن جایگاه‌ها برسند.
زنگنه، ریشه تبعیض در صنعت نفت را پذیرش خانم‌ها در پست‌های خدماتی ساده عنوان کرد و ادامه داد: هم اکنون به جز بخش بهداشت و درمان، تعداد سمت خانم‌های شاغل در صنعت نفت قابل مقایسه با سمت‌ها و شاغلان این صنعت نیست. یعنی با یک تفکر غلط جلو ورود خانم‌ها گرفته شد.
وی تصریح کرد: با پیگیری خانم تندگویان، خانم‌ها هم‌اکنون تنها برای کار در سکو محدودیت دارند و در دیگر بخش‌ها این محدودیت برداشته شده است، هر وقت برنامه استخدام داشته باشیم، بدون شک هیچ تفاوتی میان خانم‌ها و آقایان وجود نخواهد داشت.
وزیر نفت با بیان این که در یک سال اخیر، خانم‌ها در مشاغل حساس به خوبی نقش‌شان را ایفا کردند، گفت: از خانم‎‏ها تقاضا دارم در مبارزه با فساد به ما کمک کنند. به‌طور کلی کمتر پرونده‌ای از فساد داریم که خانم در آن نقش داشته باشند که این موضوع بسیار مهم است.
زنگنه با بیان این که به دلایل متعدد خوشبختانه خانم‌ها در فساد نقش ندارند و از بانوان می‌خواهم هرگونه فساد را اعلام کنند، تاکید کرد: باید با فساد مالی در هر سطحی که باشد، مبارزه کرد و در این زمینه با هیچ کسی قوم و خویشی نداریم.

زنان خواهان شایسته‌سالاری‌اند؛ زیاده‌خواه نیستند
قائم مقام وزیر نفت نیز در این مراسم از نهایی شدن طرح توسعه مشارکت زنان در مدیریت عالی وزارت نفت از سوی امور بانوان و خانواده وزارت نفت خبر داد و گفت: بانوان منشأ خیر هستند و باید موانع پیشرفت از پیش روی بانوان برداشته شود.
مرضیه شاهدایی با یادآوری این که برنامه دولت تدبیر و امید نیز برقراری عدالت جنسیتی و توجه به حقوق شهروندی برای همه افراد است، افزود: با وجود همه مشکلات سد راه پیشرفت زنان، بانوان ایرانی توانسته‌اند مشارکت خود را در اجتماع افزایش دهند.
وی با تاکید بر این که نیمی از زنان هم اکنون در عرصه توسعه حضور دارند، افزود: به دلیل نقش چندجانبه بانوان، توجه به سلامت جسمی و روانی زنان، بهره‌برداری عادلانه زنان از امکانات فرهنگی و تفریحی صنعت و توانمندسازی آنان مسئله بسیار مهمی است.
شاهدایی گفت: هرچه زنان توانمندتر شوند، قدرت تشخیص و بصیرت آنان نیز بیشتر خواهد شد و در اجتماع و خانواده حضور موثرتری خواهند داشت.
قائم مقام وزیر نفت با بیان این‌که طرح بهبود کیفیت زندگی خانواده کارکنان صنعت نفت از سوی امور زنان پیشنهاد شده و امیدواریم به زودی تصویب شود، تصریح کرد: از وزیر نفت برای نگاه مثبت‌شان به مسئله بانوان سپاسگزارم و از ایشان و تمام مسئولان می‌خواهم برای رفع تنگناهای پیش روی زنان و خانواده‎ها تلاش کنند.

جایگاه زنان در صنعت نفت مناسب است
مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده نیز در مراسم روز زن، جایگاه بانوان را در صنعت نفت به واسطه نگاه مثبت وزیر نفت مناسب دانست و گفت: اگر ایران می‌خواهد در سطح جهان متعالی شود، راه آن این است که از وجود زنان بهره‌مند شود.
فاطمه تندگویان با بیان این‌که بانوان در عرصه اجتماعی می‌توانند الگوی مردان باشند، اظهار کرد: در استفاده از فرصت‌ها، مشارکت در عرصه اجتماع و بهره‌مندی از امکانات هستی، هیچ تفاوتی بین انسان‌ها وجود ندارد. تنها تفاوت در عمل است که یکی را بر دیگری برتر می‌کند.
وی با بیان این که زنان در عرصه جهانی همواره به دنبال رفع تبعیض بوده و در این راه تلاش‌ زیادی کرده‌اند، افزود: ما در ایران بنا به تاکید مقام معظم رهبری، به دنبال عدالت جنسیتی هستیم. به این معنی که زنان نیز باید در استفاده از منابع، فرصت‌ها و امکانات به طور برابر با مردان سهم داشته باشند.
تندگویان با اشاره به این که در پنج سال گذشته به‌واسطه نگاه روشن وزیر نفت به رفع تبعیض جنسیتی در صنعت نفت دستاوردهای بسیاری داشته‌ایم، افزود: ابلاغیه‌های صادر شده در این مدت، سبب شده گره‌هایی را که پیش روی زنان بود برطرف کنیم.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2907
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768