English site
دوشنبه 1 بهمن 1397   04:28:51
|           RSS

امضای سومین قرارداد با الگوی جدید به ارزش 2.8 میلیارد دلار
توسعه میدان‎های سپهر و جفیر به یک شرکت ایرانی واگذار شد

1396/12/28 دوشنبه

قرارداد توسعه یکپارچه میدان‎های سپهر و جفیر با حضور وزیر نفت، بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد امضا شد.


قرارداد توسعه یکپارچه میدان‎های نفتی جفیر و سپهر، شامگاه روز یکشنبه (۲۷ اسفندماه) بین علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مهدی میرمعزی، مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد امضا شد تا به این ترتیب، برای نخستین بار یک شرکت اکتشاف و تولید ایرانی به عنوان پیمانکار اصلی در قراردادهای جدید نفتی ایفای نقش کند.
این قرارداد برای یک دوره ۲۰ ساله امضا شده و هدف از آن، دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۱۱۰ هزار بشکه نفت و تولید تجمعی حدود ۵۱۲ میلیون بشکه در طی مدت قرارداد است که هزینه‌های سرمایه‌ای مستقیم آن معادل ۲ میلیارد و ۴۲۷ میلیون دلار و هزینه‌های غیرمستقیم معادل ۴۱۳ میلیون دلار برآورد شده است.
مهم‌ترین بخش‌های شرح کار این قرارداد شامل مطالعه و تهیه سناریوی توسعه بهینه میدان، تعمیر چاه‌های موجود، نصب پمپ‎های درون‌چاهی، حفاری چاه‎های عمودی و افقی در لایه‌های مخزنی فهلیان و ایلام (در مجموع ۱۲۶ چاه) و چهار چاه پساب، انجام عملیات شکافت، تزریق‎آب و گاز به منظور بهبود ضریب بازیافت این میدان‌ها و ساخت خطوط جمع‌آوری و انتقال نفت و خطوط انتقال برق عنوان شده است.

تجربه ملاک است نه رنگ چشم و مو
بیژن زنگنه، وزیر نفت در آیین امضای این قرارداد با اشاره به مذاکرات طولانی با این شرکت به منظور امضای این قرارداد، اظهار کرد:‌ این نخستین قراردادی است که در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی با یک شرکت اکتشاف و تولید ایرانی به عنوان اپراتور امضا می‌شود.
وی، شرکت‌های اکتشاف و تولید را همزاد الگوی جدید قراردادهای نفتی اعلام کرد و افزود: یکی از رکن‌های اصلی در الگوی جدید قراردادهای نفتی تشکیل شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی بوده است، ضمن این که ایجاد این شرکت‌ها هم جزو سیاست‌های کلی نظام بود، به آن معنا که این شرکت‌ها بتوانند بدون مالکیت بر مخزن تشکیل شوند.
زنگنه با یادآوری این‌که، آن‌ها که مخالف تشکیل شرکت‌های اکتشاف و تولید هستند بعد از چندسال طوری رفتار می‌کنند که  تاسیس این شرکت‌ها دستاورد آنها بوده است، تصریح کرد: امروز عده‌ای در مورد شرکت پتروپارس به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویا خودشان این شرکت را تاسیس کرده‌اند، در حالی که همین‌ها تلاش کردند ما را به خاطر پتروپارس به زندان بیندازند. حالا هم شرکت‌های اکتشاف و تولید را ما راه می‌اندازیم و چندسال بعد آن‌ها می‌گویند که ما راه انداختیم.
وزیر نفت با بیان این که تجربه ملاک ماست نه رنگ چشم و مو ادامه داد: ما می‌خواهیم شرکت‌های ایرانی از تجربه شرکت‌های خارجی استفاده کنند و از آنها کار یاد بگیرند.
زنگنه گفت: واقعیت این است که ما در بحث اجرای طرح‌ها، طراحی و نظارت بر اجرا به تجربه نیاز داریم، این‌ها هم چیزهایی نیست که در کلاس درس آموزش داده شود. کسانی هستند که در این کار تجربه بیشتری از ما دارند.
وی با بیان این‌که شرکت انرژی پاسارگاد برای اجرای این طرح نزدیک به ۳ میلیارد دلار باید تامین مالی کند، افزود: افزون بر فعالیت‌های متعارف حفاری افقی  در این طرح، باید از روش‌های  IORو EOR  نیز که کار پیچیده‌ای است استفاده شود.
وزیر نفت با ابراز امیدواری نسبت به تامین به موقع مالی  این پروژه تصریح کرد: با اجرای این طرح، ۱۱۰ هزار بشکه تولید نفت محقق می شود، ضمن این که در طول ۲۰ سال اجرای قرارداد، بیش از ۵۰۰ میلیون بشکه نفت تولید می‌شود که همه آنها جدید است، زیرا میدان‌های سپهر و جفیر از جمله میدان‌های توسعه نیافته هستند.
زنگنه با اشاره به این که در توسعه این میدان‌ها حتی تولید ۱۳۰۰ بشکه‌ای میدان جفیر در بحث‌ها مطرح نشد، گفت: از همان ابتدا فرض را بر این گرفتیم که اصلا تولیدی در این میدان‌ها نیست و به همین دلیل استفاده از روش‎های IOR و EOR در برنامه قرار گرفته است.
وی با اشاره به سرمایه‌گذاری مستقیم بیش از ۲.۴ میلیارد دلاری برای توسعه این میدان‌ها ادامه داد: اگر بخواهیم این میزان سرمایه‌گذاری را با بخش‌های دیگر مقایسه کنیم باید بگویم که بیش از ۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری داریم، زیرا در قراردادهای دیگری که امضا می‌شود هزینه‌های غیرمستقیم و مالیات در قرارداد بیان می‌شود، در حالی که ما در قراردادها آنچه را که خالص برای سرمایه‌گذاری پرداخت می‌شود، رقم سرمایه‌گذاری می‌گیریم و بقیه را هزینه‌های غیرمستقیم یا بدون حجم سرمایه‌گذاری حساب می‌کنیم.

ملی شدن یعنی تصمیم تولید نفت در ایران گرفته شود، نه لندن
زنگنه همچنین امضای این قرارداد را در آستانه ملی شدن صنعت نفت کار مهمی دانست و افزود: پیش‌تر هم گفته بودم که پیروزی انقلاب اسلامی نفت را ملی کرد، نفت ملی یعنی این که تصمیم‌ درباره میزان و چگونگی تولید را در ایران می‌گیریم نه در لندن.
وی یادآور شد: ۲۰ سال پیش دوستان مناطق نفتخیز به من می‌گفتند که باید تصمیم‌گیری در نفت مثل پیش از انقلاب به جای تهران به اهواز بیاید که به آنها گفتم اشتباه نکنید، تصمیم‌گیری در اهواز نبود، در لندن انجام می‌شد و پس از انقلاب به تهران آمد.
وزیر نفت ادامه داد: اکنون هم نفت ملی یعنی این که ما شرکت اکتشاف و تولید داشته باشیم، یعنی این که خودمان توانمندی اجرای پروژه‌های بزرگ را داشته باشیم. و این هم با شعار نمی‌شود، باید ذره ذره زحمت کشید و تلاش کرد، وقت و انرژی گذاشت، دل سوزاند، تا این اتفاق بیفتد.
زنگنه با بیان این‌که مهم است شرکت‌های ایرانی قوی شوند و ما برای همه شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی چه به صورت مشارکت با شرکت‌های خارجی و چه به صورت مستقل کار داریم، گفت: ‌ما بیش از ۱۰۰ میدان نفتی و گازی را می‌توانیم توسعه دهیم و برای توسعه آنها نیاز هم داریم، بنابراین همه شرکت‌ها می‌توانند کار داشته باشند، به شرط این که توان فنی، ظرفیت و مدیریت پروژه به اندازه و توانایی تامین منابع مالی را داشته باشند.
وزیر نفت با بیان این که در الگوی جدید قراردادهای نفتی الزام داریم که شرکت‌های ایرانی در کنار شرکت‌های خارجی حضور داشته باشند، افزود:  تصمیم داریم به شرکت‌های ایرانی هم کار واگذار کنیم و ان‌شاءالله شاهد باشیم در کنار امضای قرارداد با شرکت‌های خارجی با شرکت‌های ایرانی هم قرارداد امضا کنیم.
زنگنه همچنین به دیگر برنامه وزارت نفت برای سپردن پروژه به شرکت‌های ایرانی با استفاده از روش EPC و EPD اشاره و تصریح کرد: در این روش‌ها که با تامین مالی شرکت ملی نفت ایران از طریق بانک‌ها انجام می‌شود کار مهمی انجام داده‌ایم و سال آینده حدود ۶ میلیارد دلار قرارداد با شرکت‌های ایرانی که شرکت‌های اکتشاف و تولید، پیمانکار حفاری و EPC هستند، امضا خواهیم کرد. ان‌شاءالله از این طریق شاهد تحرک بزرگی چه در اشتغال و چه بهبود و بالا بردن ظرفیت صنعت نفت خواهیم بود.

«صنعت نفت» نوک پیکان حملات علیه ایران است
وزیر نفت همچنین در حاشیه امضای این قرارداد، درباره سختی‌های کار دیپلماسی نفتی اظهار کرد: دیپلماسی نفتی گسترده‌تر از موضوع قراردادهای نفتی برای توسعه یک میدان است؛ در واقع فروش نفت، بازار نفت و... در مبحث دیپلماسی انرژی مهم است.
وی محور دشمنی‌های ترامپ و برخی همسایگان علیه ایران را نفت عنوان کرد و گفت: نفت نوک پیکان حملات علیه ایران است. ما باید درک کنیم و بدانیم دشمنان از کجا به ما ضربه می‌زنند و خودمان به آن توجه کنیم و آن را آسیب‌پذیر نکنیم.
گفتنی است در قرارداد توسعه میدان‌های سپهر و جفیر، ۵۰ درصد از تولید هدف‌گذاری شده با اجرای طرح‌های افزایش ضریب بازیافت محقق خواهد شد.
این میدان ها در سال ۱۹۷۶میلادی با حفر چاه شماره یک جفیر کشف شدند و قرار است تولید از آنها که هم اکنون حدود ۱۵۰۰ بشکه (جفیر) است، به ۱۱۰ هزار بشکه افزایش یابد.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 3106
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768