English site
دوشنبه 1 بهمن 1397   04:51:59
|           RSS

همزمان با سفر چند ساعته وزیر نفت به دهلی نو و مسقط صورت گرفت
مذاکرات مهم گازی ایران در حاشیه نشست IEF

1397/1/26 يكشنبه

وزیر نفت که برای شرکت در شانزدهمین اجلاس وزارتی مجمع بین‌المللی انرژی (IEF) به دهلی نو سفر کرده بود با همتای هندی خود نیز درباره رفع اختلافات بر سر توسعه میدان گازی فرزاد بی مذاکره کرد و سپس به عمان رفت و در مسقط با همتای خود برای نهایی شدن پروژه صادرات گاز به این کشور به توافق رسید.


بیژن زنگنه، وزیر نفت برای شرکت در شانزدهمین اجلاس وزارتی مجمع بین‌المللی انرژی (IEF) بامداد چهارشنبه (۲۲ فروردین ماه) وارد دهلی‌نو شد و در اولین برنامه خود با «دارمندرا پرادان» همتای هندی خود و دیگر مسئولان نفتی این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

وی واردات نفت هند از ایران و توسعه میدان گازی فرزاد بی را دو محور مورد مذاکره با همتای هندی خود عنوان کرد و گفت: اختلاف‌ها بین ایران و هند بر سر پروژه توسعه میدان گازی «فرزاد بی» برطرف شده و پیشنهاد طرف‌های هندی تا ۲ ماه آینده ارائه خواهد شد. زنگنه خاطر نشان کرد: چشم‌انداز همکاری‌های ایران و هند در زمینه انرژی بسیار مثبت است.

نشستی برای آینده امنیت جهانی انرژی

وزیر نفت سپس در شانزدهمین اجلاس وزارتی مجمع بین‌المللی انرژی (IEF) شرکت کرد. محورهای مورد بحث در اجلاس وزارتی مجمع بین‌المللی انرژی (IEF) که با موضوع «آینده امنیت جهانی انرژی» برگزرا شد، تغییرات بازار جهانی، سیاست‌های انتقالی و فناوری‌های نو بود  که بر ثبات و آینده سرمایه‌گذاری و الگوهای تجاری در بخش انرژی تاثیر می‌گذارند.

وزیر نفت در حاشیه این اجلاس در جمع خبرنگاران با اشاره به شرایط جدید جغرافیای سیاسی منطقه گفت: سیاسی شدن بازار نفت سبب آسیب رساندن به مصرف‌کنندگان و همچنین تولیدکنندگان این محصول راهبردی می‌شود. نظر ایران بر آن است که اگر چه نقش نفت در آینده کمرنگ تر خواهد شد، اما این محصول همچنان به ایفای نقش خود در بازارهای جهانی ادامه خواهد داد و کشورهای جهان حداقل تا سال ۲۰۴۰ میلادی به نفت احتیاج خواهند داشت بنابراین در این حوزه هنوز احتیاج به سرمایه‌گذاری حس می‌شود.

بیژن زنگنه در پاسخ به رویترز درباره قیمت نفت گفت: گمان می‌کنم سطح کنونی قیمت‌ها قابل قبول است و باور دارم همه از این سطوح قیمتی رضایت دارند. گفتنی است قیمت نفت برنت در این روز حدود 70 دلار در هر بشکه بود.

توافق صادرات گاز به عمان نهایی می شود

وزیر نفت بعد از ظهر چهارشنبه دهلی نو را به مقصد مسقط ترک کرد. وی پس از دیدار با همتای عمانی خود گفت: تا پایان ماه ژوئن نحوه توافق برای احداث خط لوله انتقال گاز ایران به سلطان نشین عمان نهایی می‌شود.

زنگنه با بیان این که توافق برای احداث این خط لوله در دو بخش خواهد بود، افزود: بخش نخست این خط لوله تا پایان ماه مه (۱۰ خردادماه) و بخش دیگر آن هم تا پایان ماه ژوئن (۱۰ تیرماه) انجام می‌شود.

وی پیشرفت مذاکرات با محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان را مطلوب عنوان و تاکید کرد: صورت‌جلسه توافق‌های این نشست پس از جمع‌بندی امضا شد و امیدوارم در زمان‌بندی تعیین شده، توافق نهایی شود.

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره دلیل تاخیرهای مکرر برای حصول توافق اظهار کرد: مشکلات زیادی وجود دارد. باید با پیمانکاری قرارداد ببندیم که ۲ کشور این پیمانکار را قبول داشته باشند، افزون بر این، مسائل حقوقی متعددی بر این موضوع مترتب است که به دقت و ملاحظات بیشتر نیاز دارد.


 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2709
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768