English site
چهارشنبه 1 خرداد 1398   03:14:00
|           RSS

با حضور وزیر نفت و سفیر انگلیس در تهران
موافقتنامه توسعه میدان نفتی کرنج امضا شد

1397/2/29 شنبه

شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و کنسرسیوم پرگس (PERGAS) به منظور توسعه و پشتیبانی بهره‎برداری میدان نفتی کرنج در قالب الگوی قراردادی نفتخیز جنوب موافقتنامه همکاری (HOA) امضا کردند.


این موافقتنامه عصر روز چهارشنبه (۲۶ اردیبهشت ماه) با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد این وزارتخانه و راب مک‎ایر، سفیر انگلیس در ایران، بین بیژن عالی‎پور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و کالین رولی، رئیس کنسرسیوم پرگس امضا شد.

بر اساس این گزارش، در صورت به قرارداد رسیدن این موافقتنامه، امکان دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۲۰۰ هزار بشکه و تولید تجمعی حدود ۶۵۵ میلیون بشکه طی ۱۰ سال آینده از این میدان فراهم می‎شود که هزینه‌های سرمایه‎ای مستقیم و غیر مستقیم آن معادل ۱.۳ میلیارد دلار است.

وزیر نفت در این مراسم، ایران را کشوری صلح‌جو خواند و گفت: اصل ما همکاری با جهان و استفاده از فناوری روزآمد دنیاست، انتظار داریم اتحادیه اروپا عهدشکنی آمریکا را جبران کند.

بیژن زنگنه با بیان این‌که مذاکرات طولانی در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای امضای این موافقتنامه انجام شده است، افزود: بر این اساس نشست‌های ویژه‌ای برای امضای این موافقتنامه انجام شد و من از آقای عالی‌پور و مدیران سخت‌کوش شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تشکر می‌کنم که با سختکوشی و درک شرایط و واقعیات کشور توانستند یک شاخه از الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC) را دنبال و موافقتنامه‌ای را در این قالب امضا کنند که این موضوع به معنای این است که ما در این بخش به نقطه قبل قبولی رسیده‌ایم.

وزیر نفت، نخستین قرارداد تاریخی در مناطق نفتخیز جنوب برای توسعه یک میدان نفتی را که انتظار می‌رود ظرف ۲ ماه آینده محقق شود، از جمله دستاوردهای امضای این موافقتنامه برشمرد.

زنگنه در این باره گفت: دستاورد این موافقتنامه را کم‌ارزش‌تر از امضای قرارداد نمی‌دانم، زیرا راهی برای آینده باز شده است و ما می‌توانیم برای توسعه میدان کرنج از سرمایه و فناوری خارجی استفاده کنیم.

وزیر نفت تاکید کرد: هرگز خودمان را برای توسعه یک میدان به یک شکل قراردادی محدود نمی‌کنیم، ضمن این‌که توافقنامه امروز هم یک شاخه از قراردادهای IPC است و بازپرداخت منوط به عملکرد میدان است. وی افزود: امضای قراردادهای نفتی تنها محدود به این روش‌ها نیست و ما قرارداد بیع متقابل نیز امضا می‌کنیم.

قول پرگس برای عملیاتی کردن منابع مالی و تجیهزات

وزیر نفت با بیان این‌که کنسرسیوم پرگس در این مدت عملکرد خوبی از خود نشان داده است، افزود: روز گذشته صحبتی با مدیران پرگس داشتم و به آنها گفتم با توجه به شرایط کنونی ایران آیا می‌توانند توسعه این میدان را عملیاتی و منابع مالی و تجهیزات را تامین کنند و آنها قول دادند که این کار را انجام می‌دهند.

زنگنه همچنین از سفیر انگلیس در تهران که در آیین امضای موافقتنامه توسعه میدان کرنج حضور داشت تشکر کرد و گفت: از دولت انگلیس و کشورهای اروپایی انتظار داریم از شرکت‌های اروپایی که بنا دارند قراردادهای خود را به سرانجام برسانند، حمایت کنند.

وی با اشاره به شرایط موجود پس از اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره ایران، تصریح کرد: ایران قابل صرف‌نظر کردن و حذف شدن از بازار انرژی دنیا نیست، ملت‌ها و کشورها همواره فراز و نشیب دارند و هرگز در یک روال قرار ندارند؛ این‌که برخی همسایگان ما به‌ویژه آنان که مدیون ایران هستند از این شرایط خوشحالی می‌کنند، باید بدانند که این وضع نیز می‌گذرد و ما از شرایط سخت‌تر از این هم عبور کرده‌ایم.

وزیر نفت با بیان این‌که ایران پشتوانه تاریخی چند هزار ساله و ملتی با شعور و قدرت ملی دارد، خطاب به کشورهایی که از شرایط کنونی ایران ابراز خوشحالی کرده‌اند، افزود: داعش تا نزدیکی پایتخت آنها هم رفت و آنها هم بالا و پایین داشتند، بنابراین بهتر است تلاش کنیم مشکلات را حل کنیم.

ایران به قراردادها و پیمان‌ها وفادار و متعهد است

زنگنه با بیان این‌که ایران کشور، ملت و دولتی صلح‌جو بوده و پیمان‌شکن نیست، تصریح کرد: ما به قراردادها و پیمان‌ها وفاداریم و به آنها احترام می‌گذاریم. آنهایی که زورشان بیشتر است باید متانت داشته باشند، نه این‌که عربده بکشند. ما ملتی مقاوم هستیم و می‌خواهیم کشور خود را توسعه دهیم، بنابراین راه حل مسئله را در مذاکره می‌دانیم و به آنچه امضا می‌کنیم، وفادار و متعهدیم.

وی با اشاره به بخش نفت افزود: همه تلاش‌مان را می‌کنیم تا مشکلی در بخش تولید و صادرات نفت نداشته باشیم، ضمن این‌که از دوستان گروه ۵ انتظار داریم پیمان‌شکنی آمریکا را جبران کنند.

وزیر نفت ادامه داد: امکان دارد شرکت‌های بزرگ برای سرمایه‌گذاری با مشکل روبه‌و شوند، اما شرکت‌های کوچک و متوسط چنین مشکلی نخواهند داشت.

وی با تاکید بر این‌که ما کار خودمان را می‌کنیم، افزود: ممکن است روند کار کند شود، اما متوقف نمی‌شویم. اصل ما در همکاری با دنیاست و تا بتوانیم فناوری و منابع مالی را دریافت کنیم. ما از فشارهای مقطعی سربلند بیرون می‌آییم و بی‌شک، پس از این اتفاق‌ها قوی‌تر وارد عرصه تولید نفت جهان می‌شویم و کسی نمی‌تواند ما را نادیده بگیرد. البته باید با تدبیر حرکت کنیم و از شعارزدگی و برخورد احساساتی دوری کنیم.

انگلیس حامی شرکت‌های مایل به سرمایه‌گذاری در ایران است

سفیر انگلیس در تهران اعلام کرد که دولت این کشور کاملا حامی شرکت‌های انگلیسی مایل و توانا برای تجارت و همکاری با ایران است.

راب مک‌ایر پس از امضای موافقتنامه اصولی توسعه میدان کرنج بین شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و کنسرسیوم پرگس در جمع خبرنگاران اعلام کرد: ما با قدرت به برجام متعهد هستیم و برای تضمین منافع این توافق برای ایران، به دنبال یافتن راه حل هستیم. وی درباره مواضع اخیر دولت آمریکا درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: میان ما و شریکان اروپایی ما با آمریکا اختلاف‌هایی وجود دارد.

سفیر انگلیس در تهران همچنین اعلام کرد: با توجه به ظرفیت بالای بازار ایران، شرکت‌های خصوصی انگلیسی برای سرمایه‌گذاری در ایران برنامه دارند. به گفته مک ایر، مذاکراتی برای حضور دیگر شرکت‌های انگلیسی در ایران در جریان است، اما مجاز نیستم پیش از امضای قرارداد نام این شرکت‌ها را اعلام کنم.

عزم جدی کنسرسیوم پرگس برای امضای قرارداد

مدیرعامل کنسرسیوم پرگس معتقد است که امضای موافقتنامه اصولی (HOA) توسعه میدان نفتی کرنج بدون عزم جدی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و این کنسرسیوم محقق نمی‌شد.

کالین رولی اعلام کرد: برای موفقیت این کنسرسیوم برای رسیدن به موقعیت کنونی، عوامل زیادی دخیل بوده‌اند، اما همه این عوامل بدون عزم جدی دو طرف به نتیجه مطلوبی نمی‌رسید.

وی افزود: امضای رئوس توافق (HOA) توسعه و پشتیبانی بهره‌برداری میدان نفتی کرنج بین شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و کنسرسیوم پرگس نتیجه عزم جدی دو طرف است.

مدیر عامل کنسرسیوم پرگس اعلام کرد که این کنسرسیوم سرمایه گذاران، مدیران و کارشناسان بسیاری را گردآورد تا بتواند موافقتنامه یاد شده برای توسعه میدان کرنج را آماده کند.

رولی یادآور شد: حضور وزیر نفت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد نفتی ایران در آیین امضای موافقتنامه توسعه میدان کرنج، نشانه تعهد طرف ایرانی است.

میدان کرنج که اثبات وجود نفت در آن به سال ۱۳۴۲ بازمی‎گردد، دارای ۱۱ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا در مخازن آسماری و پابده است. تولید از این میدان در سال ۱۳۴۳ آغاز شده و هم‎اکنون روزانه بیش از ۱۲۰ هزار بشکه نفت از آن برداشت می‎شود. این میدان که در فاصله ۱۱۰ کلیومتری جنوب شرق اهواز واقع است، جزو میدان‌هایی است که عملیات تزریق گاز با هدف ازدیاد برداشت در آن از سال ۱۳۷۱ آغاز شده و کماکان ادامه دارد.

در صورت به قرارداد رسیدن این موافقتنامه، امکان دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۲۰۰ هزار بشکه و تولید تجمعی حدود ۶۵۵ میلیون بشکه طی ۱۰ سال آینده از این میدان فراهم می‎شود که هزینه‌های سرمایه‎ای مستقیم آن معادل ۱۱۶۷ میلیون دلار و هزینه‎های غیرمستقیم معادل ۱۸۷ میلیون دلار برآورد شده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز گفت: در صورتی که توسعه این میدان در دستور کار قرار نگیرد، تولید تجمعی میدان کرنج در ۱۰ سال آینده ۳۵۳ میلیون بشکه خواهد بود که در مقایسه با ۶۵۵ میلیون بشکه مدنظر با فرآیند توسعه، بالغ بر ۱۸ میلیارد دلار ارزش آوری کمتری به همراه خواهد داشت.

عالیپور با بیان این‌که موافقتنامه حداکثر ظرف ۲ ماه آینده به قرارداد منتهی می‌شود، ادامه داد: شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و کنسرسیوم پرگس درباره میزان سرمایه‌گذاری، اجزای طرح توسعه، میزان تزریق گاز و تولید نفت برای دوره ۱۰ ساله به توافق رسیده اند.
 

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2348


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768