English site
سه‌شنبه 4 تير 1398   17:24:39
|           RSS


بلوک‎های اکتشافی به شرکت‎های داخلی واگذار می‎شود

1397/9/27 سه‌شنبه

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از برنامه‎ریزی برای واگذاری بلوک‎های اکتشافی به شرکت‎های اکتشاف و تولید داخلی خبر داد و گفت: در آینده‎ای نزدیک حداقل سه بلوک اکتشافی به شرکت‎های داخلی واگذار می‌شود.


سیدصالح هندی روز دوشنبه (۲۶ آذر ماه) در نشستی خبری که به مناسبت هفته پژوهش، در ساختمان این مدیریت برگزار شد، افزود: در نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت که اردیبهشت ماه امسال واگذار شد، ۱۴ بلوک اکتشافی در حضور شرکت‌های داخلی و خارجی معرفی شد و اگرچه هدف، واگذاری این بلوک‌های اکتشافی با هدف جذب سرمایه‌های خارجی بود، اما با توجه به شرایط تحریمی پیش آمده، تصمیم گرفته‎ایم این فرآیند را با همکاری و مذاکره با شرکت‎های اکتشاف و تولید ایرانی پیش ببریم.

وی پیش بینی کرد که در ماه‎های آینده، سه یا چهار بلوک اکتشافی به شرکت‌های داخلی واگذار شود.

بر اساس این گزارش، بلوک‎های معرفی شده، ترکیبی از بلوک‎های دارای ظرفیت اکتشافی بالا واقع در حوضه‎های رسوبی بالغ و شناخته شده و بلوک‎های مربوط به حوضه‎های رسوبی جدید هستند که از میان آن می‎توان به چهار بلوک اکتشافی در حوضه رسوبی زاگرس شامل یک بلوک در ناحیه لرستان، یک بلوک در زیرحوضه فارس و دو بلوک در زیر حوضه دزفول شمالی و دشت آبادان اشاره کرد. سه بلوک دریایی در حوضه خلیج فارس و سه بلوک اکتشافی در حوضه کپه‎داغ در شمال شرق ایران نیز در زمره ۱۴ بلوک اکتشافی معرفی شده مدیریت اکتشاف قرار داشت. معرفی یک بلوک اکتشافی در حوضه رسوبی مغان در شمال غرب ایران که دارای سیستم هیدروکربوری اثبات شده است و یک بلوک اکتشافی در حوضه ایران مرکزی و دو بلوک اکتشافی به نام‌‎های تایباد و سیستان به عنوان بلوک‎های واقع در حوضه‎های رسوبی جدید در شرق ایران، دیگر بلوک‎های معرفی شده این مدیریت بوده‌اند که با توجه به صحبت‌های امروز مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، تعدادی از این بلوک‌ها در آینده‌ای نزدیک به شرکت‌های ایرانی واگذار می‌شود.

شناسایی ذخایر متعارف و نامتعارف گازی در دریای عمان

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در ادامه از شناسایی ذخایر هیدرات گازی و گاز طبیعی در دریای عمان به‌واسطه اجرای فاز نخست طرح پژوهشی شناسایی هیدرات‌های گازی خبر داد و افزود: با اجرای فاز نخست این طرح، منابع هیدرات گازی و گاز طبیعی (منابع متعارف و غیرمتعارف) در دریای عمان شناسایی شد که با توجه به هزینه بالای فعالیت اکتشافی در آب‎های عمیق این منطقه، تصمیم‎گیری شد که برای افزایش قطعیت نتایج، فاز دوم این طرح پژوهشی نیز اجرا شود که امروز به قرارداد منتهی شده است.

وی اهمیت کشف هیدرات‌های گازی در دریای عمان را به جهت موقعیت ژئوپلیتیکی این منطقه مورد اشاره قرار داد و گفت: هرگونه اقدام توسعه‎ای در منطقه راهبردی مکران که نگاه ویژه‎ای به آن وجود دارد حائز اهمیت است و نزدیکی به آب‎های آزاد، نزدیکی به بازار پاکستان، تنگه هرمز و ... بر این اهمیت می‎افزاید.

بر اساس این گزارش، قرارداد فاز دوم طرح پژوهشی هیدرات‌های گازی روز دوشنبه (۲۶ آذر ماه) بین مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شد. این قرارداد چهارساله است و بودجه آن از سوی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران تامین می‌شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1221


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768