خبر - وزارت نفت  • وزارت نفت
  • عنوان
  • گواهینامه صلاحیت فرماندهان صحنه در حوادث صنعت نفت اهدا شد

با دستور وزیر نفت و به‌صورت ویدئوکنفرانس

گواهینامه صلاحیت فرماندهان صحنه در حوادث صنعت نفت اهدا شد

گواهینامه صلاحیت فرماندهان صحنه در حوادث صنعت نفت در اهواز و عسلویه با دستور وزیر نفت به‌صورت ویدئوکنفرانسی اهدا شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، بیژن زنگنه روز دوشنبه (ششم مردادماه) درارتباط ویدئوکنفرانسی با احمد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در اهواز و ایرج خرمدل، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در عسلویه دستور اهدای این گواهینامه‌ها را صادر کرد.

احمد محمدی به نیابت از وزیر نفت این گواهی را به محمدحسن رفیع‌پور (نفت و گاز مارون)، احمد میرعبدالهی (نفت و گاز گچساران)، فرید غلامی حموله (نفت و گاز مسجد سلیمان)، مجتبی رحیمی‌نیا (نفت و گاز مسجد سلیمان)، رحیم جوادی‌نیا، عبدالرضا روحی، عارف نیسی پورچم فرج، روح‌الله خادم و صاحب مزمونی (منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی) تقدیم کرد.

محمدی، مجموع افرادی که این گواهینامه را دریافت کردند ۹ نفر عنوان کرد و گفت: چهار نفر از مناطق نفت‌خیز جنوب و پنج نفر از منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر این گواهینامه‌ها را دریافت کردند.

زنگنه ضمن تبریک به دریافت‌کنندگان این گواهی‌ها اظهار کرد: ایمنی انسان‌ها و سپس تأسیسات یک اصل است و حرکت در این جهت باید تداوم پیدا کند.

وزیر نفت همچنین در ارتباط ویدئوکنفرانسی دیگر، دستور مشابهی را به ایرج خرمدل، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس داد.

ایرج خرمدل نیز به نیابت از بیژن زنگنه گواهینامه ها را به بهرام دشتی‌نژاد و علیرضا قدرشناس (شرکت منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس)، علی چریکی، رضا رئیسی، مهدی آهوئی، علیرضا ضیائی آذرخوارانی، عباس صمصامی، امید احمدی، جواد فتحی عمادآبادی، احسان بحرانی و علی خسروی‌پور (شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی) اهدا کرد.

گواهینامه دیگر منتخبان این طرح در مناطق شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت پایانه‌های نفتی ایران، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، شرکت پالایش گاز هاشمی نژاد، شرکت پالایش گاز سرخون و قشم و شرکت پالایش گاز ایلام  از سوی سیدباقر مرتضوی، مدیرکل بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ‌اس‌یی) و مشاور وزیر نفت ارسال و اهدا خواهد شد.

ما در مقابل جان انسان‌ها مسئولیم

وزیر نفت از کاهش حوادث آسیب‌پذیر صنعت نفت در سال‌های اخیر با ابلاغ دستورعمل‌ها خبرداد و گفت: ما در مقابل جان انسان‌ها و ثروت کشور مسئولیم.

بیژن زنگنه در این مراسم که در محل وزارت نفت برگزار شد دلیل حضورش را اهمیت مقوله بهداشت، ایمنی، محیط زیست (HSE) با تمرکز بر ایمنی دانست و اظهار کرد: صنعت نفت به دلیل ماهیتش در همه مراحل اعم از اجرا و بهره‌برداری با انواع خطرات از جمله آتش، مواد سمی و... روبه‌رو است.

وی بر ضرورت توجه به مقوله اچ‌اس‌یی با توجه به ماهیت صنعت نفت تأکید کرد و گفت: هر اشتباهی در صنعت نفت سبب از دست رفتن جان یک انسان و از هم پاشیدن یک خانواده می‌شود، بنابراین ما در مقابل جان افراد و همچنین ثروت ملی مسئولیم.

وزیر نفت با بیان اینکه توصیه به مراقبت تنها یک مقوله دینی، اخلاقی و تقوایی نیست، بلکه مسئله حرفه‌ای است، افزود: در این زمینه کارهای بزرگی در دنیا انجام شده است که باید با تعهد اخلاقی نسبت به انجام وظایفمان براساس استانداردهای مشخص‌شده، عمل کنیم.

زنگنه با اشاره به اینکه موضوع اچ‌اس‌یی از زمان طراحی یک پلنت آغاز و در طرح‌های صنعت نفت نیز با تأمین تجهیزات، تخصیص نیروی انسانی ماهر، انجام آموزش‌های لازم و در نهایت پیاده و اجرای منظم و دقیق انجام می‌شود، تأکید کرد: به این نکته باید توجه کرد که مسئولیت اچ‌اس‌یی تنها با این واحد نیست، بلکه تک تک کارکنان در این زمینه مسئولیت دارند. به‌عنوان نمونه وقتی حادثه‌ای اتفاق افتاد نخست کسی که در محل حضور دارد باید به مقابله بپردازد و سپس خبر آن را اعلام کند.

وی با بیان اینکه همه تلاشمان این است حادثه‌ای در صنعت نفت اتفاق نیفتد، اما در صورت وقوع چه باید کرد؟ به حادثه پتروشیمی بوعلی سینا در تابستان سال ۱۳۹۵ اشاره کرد و گفت: وقتی در محل حادثه (ماهشهر) حاضر شدم افراد زیادی با بی‌سیم در حال صحبت بودند. به‌عنوان نخستین موضوع به آنها اعلام کردم که من تخصصی در زمینه فرماندهی عملیات مقابله با آتش ندارم و باید خاموش کردن این آتش به یک فرمانده سپرده شود و ما باید از او پشتیبانی کنیم.

وزیر نفت ادامه داد: با سپردن مدیریت این حادثه به یک فرمانده، بی‌سیم‌ها خاموش شد و با فرماندهی این آتش بدون هیچ خسارت انسانی خاموش شد. در واقع فرماندهی عملیات حوادث بسیار مهم است و یک فرمانده برای کنترل اوضاع باید عاری از احساس باشد.

ضرورت ارزیابی تاسیسات نفتی از نظر ایمنی

زنگنه با بیان اینکه کارهای خوبی در زمینه فرماندهی صحنه در حوادث صنعت نفت انجام شده، اما هنوز گام نخست است، گفت: ما در اچ‌اس‌یی به‌خصوص ایمنی به انضباط و فرهنگ‌سازی نیاز داریم. به‌عنوان نمونه اکنون در زمینه ماسک زدن به انضباطی رسیده‌ایم، زیرا باورمان شده خطر جدی است و اشتباه به معنی مرگ است. تا این احساس را نداشته باشیم عمل نمی‌کنیم. این طبیعت بشر است و باید برای آن فرهنگ‌سازی شود.

وی با تأکید بر اینکه همه تأسیسات صنعت نفت باید از نظر ایمنی از سوی مشاوران درجه یک بین‌المللی ارزیابی شود، افزود: همچنین مشاوران ارزیابی تأسیسات در ایران نیز باید تقویت شوند و با ارزیابی تأسیسات، مشکلات و نقاط ضعف را بگویند.

وزیر نفت ادامه داد: این کارها را در دنیا بیمه‌ها انجام می‌دهند، اما در ایران بیمه‌ها بدون ارزیابی و بررسی مشکلات تأسیسات را بیمه می‌کنند، در حالی که در دنیا اگر بخواهند تأسیسات را بیمه کنند نخست ارزیابی ایمنی انجام می‌دهند، سپس متناسب با وضع آن نرخ بیمه را اعلام می‌کنند.

وی با یادآوری دیدار خود با بیمه‌های کشور در زمان ریاست عبدالناصر همتی در بیمه مرکزی اظهار کرد: در آن دیدار، درخواست کردم در بیمه کردن تأسیسات نفتی با افزایش نرخ بیمه سخت‌گیری کنند و عنوان کردم این سخت‌گیری سبب حفظ جان و مال مردم و کشور می‌شود.

«حادثه» نتیجه اشتباهات به ‌هم ‌پیوسته

زنگنه با بیان اینکه یکی از کارهای فرماندهی در حوادث این است که در شرایط عادی ابزار مورد نیاز در زمان حادثه را بررسی کنند، تصریح کرد: هر حادثه‌ای اتفاق می‌افتد باید ده‌ها جلسه برای آن تشکیل و ارزیابی شود. متأسفانه در کشور ما روال این است حادثه که اتفاق افتاد عموماً مدیران به هر دلیلی سعی می‌کنند سریع از آن عبور کنند و مسئولیت را بر گردن کسی بیندازند که دیگر نیست. در حالی که اینطور نیست. حادثه نتیجه اشتباهات به هم پیوسته است.

وی با یادآوری اینکه وقتی حادثه رگ سفید اتفاق افتاد، چند جلسه به غیر از جلسات شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران گذاشتیم که از آن سه دستورعمل استخراج شد که هم‌اکنون در حال اجراست، تصریح کرد: این دستورعمل‌ها شامل داشتن گواهی صلاحیت حرفه‌ای از سوی کسی که با دستگاه حفاری کار می‌کند، تأیید دستگاه‌های حفاری از سوی بازرسی فنی سلامت و ضرورت به‌روزرسانی دستور عمل عملیات حفاری است.

وزیر نفت با بیان اینکه لاپوشانی کردن دلایل حوادث، افزایش مرگ‌ومیر را به همراه دارد، گفت: الحمدالله در این سال‌ها با ابلاغ این دستورعمل‌ها حوادث آسیب‌پذیر به‌شدت پایین آمده، اما کفایت نمی‌کند و نباید راضی شویم.

گسترش فعالیت شورای «سلام» در صنعت نفت

زنگنه با تأکید بر اینکه نه‌تنها در شرکت‌های اصلی نفت، بلکه نیروهای پیمانکاری و پتروشیمی‌هایی که خصوصی‌سازی شدند نیز باید روی موضوع اچ‌اس‌یی حساس باشیم چون ما مسئولیم و مردن یک فرد را نمی‌توان جبران کرد، اظهار کرد: امیدوارم دوستان و همکاران در موضوع اچ‌اس‌یی دقت کنند و مانورهای کافی داشته باشند. ساده‌نگر نباشند. این ساده‌نگری سبب از دست رفتن جان افراد می‌شود. ما باید سختگیری کنیم. همانند پدر مادری که در برخی مسائل برای فرزندان خود سختگیری می‌کنند.

وی گفت: تقاضا می‌کنم شورای سلام (شورای مرکزی سلامت، ایمنی و محیط زیست) بیشتر در صنعت نفت فعال باشد، بسیاری از  مقررات و دستورعمل‌ها باید در این شورا تدوین و ابلاغ شود، حداقل سالانه باید یک گزارش ایمنی از همه واحدهایمان داشته باشیم.

وزیر نفت با بیان اینکه امیدوارم این فرماندهان صحنه که تربیت شدند کارشان را درست انجام دهند و باید از آنها حمایت شود تا جا بیفتند که کمی زمان‌بر است، تصریح کرد: ان‌شاء‌الله کمترین حوادث را در صنعت نفت شاهد باشیم و همه فرزندان صنعت نفت زیر سایه پدرشان باشند، ثروت ملی حفظ شود و تداوم تولید را بهتر از گذشته داشته باشیم.

ضرورت تربیت ۵۰۰ نیروی متخصص فرمانده صحنه

سیدباقر مرتضوی، مدیرکل بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) و پدافند غیرعامل وزارت نفت در آیین اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای فرمانده صحنه در وزارت نفت به تشریح نقشه راه استقرار سامانه طرح واکنش در شرایط اضطراری (ERP) بر مبنای فرماندهی صحنه در صنعت نفت پرداخت و گفت: تربیت حداقل ۵۰۰ نیروی متخصص فرمانده صحنه در صنعت نفت ضروری است.

وی با اشاره به اینکه تابستان سال ۹۸ اجرای این نقشه راه به‌صورت آزمایشی آغاز شده است، تصریح کرد: در این مسیر چهار اقدام انتخاب چهار شرکت به‌صورت آزمایشی و استقرار سامانه مدیریت شرایط اضطرار در آن، برگزاری جلسه توجیهی در چهار شرکت اصلی، معرفی مدیران شرایط اضطرار و فرماندهان صحنه شرکت ملی گاز و تعیین مدیران شرایط اضطراری صحنه حوادث در سطح ۲ انجام شد.

مدیرکل بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ‌اس‌یی) و پدافند غیرعامل وزارت نفت با یادآوری اینکه مدیریت شرایط اضطراری در مناطق به سه سطح تقسیم می‌شود، گفت: سال ۹۸ مدیران شرایط اضطراری سطح ۲ مشخص شدند.

مرتضوی از مدیریت بیماری کووید ۱۹ به‌عنوان یک نمونه موفق در سطوح سه‌گانه براساس الگوی مدیریت شرایط اضطراری صنعت نفت یاد کرد.

اعطای گواهینامه صلاحیت به ۴۵ فرمانده صحنه صنعت نفت

علی بیاتی، مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت با اشاره به غربالگری و ارزیابی بالغ بر ۲۲۸ نفر که در فراخوان فرآیند ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای فرماندهان صحنه صنعت نفت شرکت کرده بودند، اعلام کرد: از این میان، در مرحله نخست ۱۱۰ نفر به مرحله بعد راه یافتند و در پایان، ۴۵ نفر توانستند موفق به دریافت این گواهینامه شوند.

وی گفت: مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت در راستای ماموریت خود مبنی بر ارائه گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای، به حرفه اچ‌اس‌یی پرداخته است و در این حرفه، ارزیابی و شناسایی فرماندهان صحنه حوادث صنعت نفت و همچنین ارزیابی و شناسایی سرپرستان و رؤسای اچ‌اس‌یی وزارت نفت در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته وی، سرپرستان و رؤسای اچ‌اس‌یی دوره‌های آموزشی و توسعه را گذرانده‌اند و در حال نهایی‌ کردن گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای آنان هستیم، فرماندهان صحنه نیز امروز گواهینامه‌های صلاحیت حرفه‌ای سطح ۳ خود را دریافت خواهند کرد.

بیاتی گفت: با توجه به اهمیت مواجهه درست با حوادث احتمالی در واحدهای عملیاتی و تولیدی صنعت نفت، بحث تربیت فرماندهان صحنه صنعت نفت از سوی شورای معاونان وزارت نفت به مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت ارجاع و اقدامات لازم به این منظور در این مرکز آغاز شد.

وی با اشاره به احصای معیارها و شایستگی‌های مورد نیاز و بررسی الگوهای بین‌المللی به این منظور، ادامه داد: پس از سه ماه مطالعه و بررسی و صحبت با متخصصان و خبره‌های ملی و بین‌المللی، پروفایل شایستگی برای این حرفه احصا شد که در بخش شایستگی‌های رفتاری، می‌توان به مواردی مانند رهبری، غلبه بر استرس، غلبه بر خستگی و... اشاره کرد.

بیاتی بررسی مهارت‌های رایانه، زبان انگلیسی، هوش و سلامت روان را هم مورد اشاره قرار داد و افزود: در مسیر آموزش و توسعه، از همکاری GESIP فرانسه و ارائه آموزش‌های عملیاتی این مرکز برای فرماندهان صحنه استفاده کردیم.

وی یادآور شد: عملکرد فرماندهان صحنه ارزیابی خواهد شد و در صورت مثبت بودن نتایج ارزیابی، گواهینامه آنان همچنان اعتبار خواهد داشت، همچنین امکان ارتقا به‌منظور دریافت گواهینامه‌های سطح یک و دو نیز وجود دارد.

قدردانی مجموعه اچ‌اس‌یی وزارت نفت از «زنگنه»

در پایان آیین اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای فرماندهان صحنه در وزارت نفت، سیدباقر مرتضوی، مدیرکل بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) و پدافند غیرعامل با اهدای لوحی به نمایندگی از این مجموعه از بیژن زنگنه، وزیر نفت قدردانی کرد.
در متن این قدردانی آمده است: «همان‌گونه که مستحضرید، صنعت نفت به دلیل ماهیت مخاطرات ذاتی فرآیندی و سیستم‌های با پیچیدگی بالا، مستعد وقوع حوادث شغلی و فرآیندی است. درایت جنابعالی در استقرار نظام مدیریت HSE وزارت نفت در سال ۱۳۸۰، به‌عنوان یک سیاست راهبردی کلان، نقطه عطفی در تولد و رشد این نظام در مجموعه صنعتی کشور به‌ویژه صنعت نفت کشور محسوب می‌شود.

مهم‌ترین عامل موفقیت این نظام، تعهد مدیران در پایبندی به الزامات و حمایت ایشان است. تداوم حمایت‌های جنابعالی و مجموعه مدیران ارشد صنعت نفت در قالب ابلاغ ضوابط در بالاترین سطح وزارتی، تخصیص منابع و توجه ویژه به امر آموزش و فرهنگ‌سازی سبب شده مقوله HSE به‌عنوان یک اصل اساسی در کلیه تأسیسات صنعت نفت مورد پذیرش قرار گیرد و امروز که قریب به ۱۹ سال از استقرار این نظام در صنعت نفت کشور می‌گذرد، مجموعه HSE در صنعت نفت مسیر رشد خود را طی کرده و دستاوردهای شایان توجهی به‌دست آورده است و در مسیر دستیابی به عملکرد تراز اول بین‌المللی در این حوزه حرکت می‌کند.

از نمونه‌های بارز ضوابط پیشگیرانه ابلاغی، می‌توان به ابلاغ جهت‌گیری‌های فوری حیطه HSE صنعت نفت به‌عنوان نقشه راه این فرآیند، تشکیل شورای مرکزی سلام (سلامت، ایمنی، محیط زیست)، ابلاغ ضوابط و رویه‌های الزام‌های HSE پیمانکاران صنعت نفت، بازبینی ایمنی پیش از راه‌اندازی در طرح‌ها و پروژه‌های صنعت نفت اشاره کرد.

علاوه بر این ضوابط، توسعه الزامات مدیریت شرایط اضطراری و ساماندهی این فرآیند با محوریت ایده شکل‌گیری نقش فرماندهان صحنه، اقدامی همسو با استانداردهای بین‌المللی تخصصی این حیطه و نیازمندی‌های خاص این صنعت در کشور است.

اینجانب به نمایندگی از خانواده بزرگ HSE صنعت نفت بر خود وظیفه می‌دانم از رویکردها و سیاست‌های جنابعالی که همواره موجب پیدایش و توسعه رویکردهای نوین در حیطه HSE صنعت نفت و کشور بوده است تشکر کرده و اطمینان می‌دهم همکاران عزیز اینجانب در کلیه شرکت‌ها و تأسیسات تابعه با توکل بر خداوند و جدیت در استقرار الزام‌های نظام HSE با سرلوحه قرار دادن انضباط کاری، همواره پاسدار سرمایه‌های کشور عزیزمان ایران باشند.

از خداوند منان برای جنابعالی آرزوی سلامتی و تندرستی دارم.»

 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی