• ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۳/۲۴ 
  • کد خبر : ۶۸۴۵
صنعت

-    بخشهای صعتی

-    کانی های فلزی
کاني‌هاي غيرفلزي 39 درصد از کل سوخت را در بخش صنعت مصرف مي نمايند. در اين گروه سهم صنايع آجر، سيمان، شيشه و گچ و آهک از مصرف سوخت بترتيب برابر21%، 13%، 2% و 3% از کل مصرف سوخت بخش صنعت مي باشد.

-    فلزات اساسی
گروه فلزات اساسي شامل چهار صنعت آهن و فولاد، ريخته گري، سرب و روي، مس و آلومينيوم مي باشد كه سهم مصرف سوخت آن از كل مصرف سوخت صنعت در كشور بر اساس ترازنامه انرژي سال 1386، 15/4درصد بوده است.

-    صنایع فرایندی
-    پالايشگاه‌هاي نفت
پالایشگاه نفت یک واحد صنعتی است که در آن نفت خام به مواد مصرفي مانند سوخت جت، سوخت دیزل، نفت سفيد، بنزین، آسفالت، گاز مایع و بسیاری دیگر از فرآورده‌های نفتی تبدیل می‌گردد.
    
پالایشگاه‌های نفت بسته به نوع خوراکی که بر مبنای آن طراحی شده‌اند دارای پیچیدگی‌های متفاوتی هستند که بر اساس آن میزان و نوع محصولات متفاوت مي‌باشند و همچنين درجه پيچيدگي انرژي متفاوتي نيز خواهند داشت. پالايش نفت خام در تمام پالايشگاه هاي موجود در جهان از سه بخش زير تشکيل شده است:
o     بخش تفکيک فيزيکي (تقطير، استخراج، آسفالت گيري)
o     بخش تبديل شيميايي (گرمائي، کاتاليستي)
o     بخش تصفيه و عمليات نهائي (شيميايي، با هيدروژن)

-    پالایشگاه های گاز
پالایشگاه گاز مجموعه¬ای صنعتی است که با دریافت و فرآورش گاز خام استخراجی از منابع گازی، جداسازی ترکیبات سنگین، تنظیم نقطه شبنم و بهبود ارزش حرارتی گاز، محصول قابل مصرفی را به خطوط انتقال و مصرف کنندگان تحویل می نماید. پالایشگاههای گاز تأمین کننده اصلی گاز کشور محسوب می گردند. فرآيندهاي اصلي در پالايشگاه‌هاي گاز شامل موارد زیر می باشد:
o     دریافت گاز و جداسازی میعانات گازی
o     شیرین سازی گاز و بازيافت گوگرد
o     نم‌زدايي گاز تصفيه شده
o     تنظيم نقطه شبنم و حذف مرکاپتان
o     تثبيت ميعانات گازي
o     تقویت فشار و انتقال گاز
o     احياء حلالهای مورد استفاده ( meg )

-    خطوط لوله نفت و فراورده های نفتی
شبكه وسيع خطوط لوله انتقال نفت‌خام از مبادي توليد به پالايشگاه‌هاي كشور، فرآورده‌هاي استحصالي از پالايشگاه‌ها و همچنين فرآورده‌هاي وارداتي به نقاط مصرف كه در سراسر كشور پهناور ايران پراكنده ‌است، در حقيقت شريان‌هاي حياتي اقتصاد، صنعت و زندگي جامعه ايران است. رشد روز افزون به كارگيري مواد نفتي و گاز در صنايع، پالايشگاه‌ها، نيروگاه‌ها، خودروها و منازل و ايجاد تحول در فرهنگ بهره‌برداري از سوخت‌ها در مصارف عمومي و برخورداري ايران از منابع عظيم نفت و گاز، باعث شده كه هر روز شاهد افزايش شبكه‌هاي خطوط لوله براي انتقال مواد نفتي در اقصي نقاط كشور و حتي كشورهاي همسايه باشيم.

-    ایستگاه ها و خطوط انتقال گاز
استاندارد مصرف انرژي تأسیسات و خطوط انتقال گاز طبیعی با شماره استاندارد ملی 13376 در سال 1389 ، توسط شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تدوین گردیده است.

هدف از این استاندارد، تعیین معیار مصرف انرژی و دستورالعمل برچسب انرژی در تأسیسات و خطوط انتقال گاز طبیعی است. این استاندارد برای موارد زیر کاربرد دارد :
o     مدیریت مصرف انرژی در ایستگاه¬های تقویت فشار گاز طبیعی
o     مدیریت مصرف انرژی در خطوط لوله انتقال گاز طبیعی
o     مدیریت مصرف انرژی در ایستگاه¬های تقلیل فشار گاز طبیعی

-    مجتمع های پتروشیمی
پتروشيمي به عنوان صنعت مهم و مادر كشور يكي از بخش‏هاي اصلي صنعت نفت مي ‏باشد كه از قدمتي بيش از 40 سال برخوردار است. اين صنعت در زمره يكي از مهمترين گزينه‏هاي صادرات غيرنفتي كشور است كه باعث طولاني‌تر شدن زنجيره و حلقه هاي ارزش افزوده از مواد اوليه و منابع كم نظير هيدروكربورهاي نفتي و گازي تا محصول نهايي در كشور مي گردد. صنايع پتروشيمي كشور در جوار پالايشگاه هاي نفت، منطقه ويژه اقتصادي عسلويه و منطقه ويژه بندر امام قرار دارند كه خوراك آنها از محصولات جانبي تأسيسات فوق الذكر (نظير نفتا، گاز، اتان، مايعات و ميعانات گازي) تأمين مي شود. علاوه بر آن با احداث خط لوله اتيلن غرب از جنوب به شمال غرب كشور، زمينه بهره برداري از مجتمع هاي پتروشيمي در مسير این خط در نقاط مختلف كشور فراهم شده است و خوراك برخي از آنها از منطقه ويژه اقتصادي عسلويه (پتروشيمي كاويان) تأمين مي شود.

يكي از مزيت‏هاي نسبي صنايع پتروشيمي در كشور، فراواني منابع هيدروكربوري و مواد اوليه مي‏باشد. در ابتدا خوراك طرح هاي پتروشيمي بيشتر براساس نفتاي حاصل از پالايشگاه‏هاي كشور مورد نظر قرار گرفت، ليكن با توسعه منابع گازي در كشور و همچنين توسعه تكنولوژي در فرآيندهاي مختلف پتروشيمي كه استفاده از منابع گازي را به عنوان خوراك ميسر ساخت، سياست تأمين خوراك طرح‏ هاي جديد پتروشيمي بر مبناي استفاده حداكثر از منابع گازي موردتوجه واقع شد. بهمين دليل محل احداث اغلب طرحهاي عظيم پتروشيمي در كشور به لحاظ استفاده از گاز طبيعي و يا اتان موجود در آن و همچنين مايعات و ميعانات گازي در جنوب كشور (بندر امام و بندر عسلويه) درنظر گرفته شده است. به هرحال تأمين خوراك و سوخت مجتمع‏هاي پتروشيمي به عنوان يك قطب صنعتي عمده كشور تاكنون از منابع نفت و گازي كشور از اولويت خاص برخوردار بوده است. درحال حاضر خوراك مجتمع‏ ها به طوركلي از دو طريق تأمين مي‏گردد. مجتمع‏هاي همجوار پالايشگاههاي نفت، خوراك مورد نياز را مستقيماً از فرآورده‏هاي مياني پالايشگاههاي مجاور تأمين مي‏نمايند و ساير مجتمع‏ها از ساير منابع گاز (مايعات و ميعانات گازي) براي خوراك استفاده مي‏ كنند.

-    صنایع کشاورزی
به موازات ابلاغ قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي کشور و به منظور مشاركت بخش خصوصي در سرمایه گذاری و اجراي طرح‌هاي ماده 12 قانون فوق، طرح برق‌دار كردن چاه‌ها و تلمبه هاي آب كشاورزي در دستور کار بخش صنعت (واحد کشاورزی و غذایی) قرار گرفت.

شرح کلی و اهداف طرح برقی کردن چاه‌ها و تلمبه های آب کشاورزی:
با توجه به اینکه دولت سالیانه هزینه زیادی بابت یارانه سوخت مایع تحویلی به کشاورزان پرداخت می‌نماید و کشاورزان برای بهره برداری از چاه‌های دیزلی مشقت‌های زیادی متحمل می شوند. مصوبه شماره 157156 شورای اقتصاد در رابطه با طرح برقی کردن چاه‌های کشاورزی در قالب ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر در تاریخ 1393/12/10 ابلاغ گردید که طبق این مصوبه و اصلاحیه‌های بعد از آن وزارت نفت به نمایندگی از طرف دولت مجاز است تا سقف 1650 میلیون دلار تا پایان سال 1406 به سرمایه‌گذارانی که در این طرح مشارکت داشته و اجرای طرح را به عهده بگیرند، بازپرداخت نماید. اگرچه در حال حاضر حدود 229 هزار حلقه چاه کشاورزی دیزلی دارای پروانه بهره‌برداری معتبر در کشور وجود دارد که از سوخت مایع برای تأمین انرژی پمپ‌های آب استفاده می‌نماینداما با توجه به اولویت بندی های اعلام شده توسط شرکت مدیریت منابع آب، ظرفیت برقی کردن این طرح، از لحاظ تعداد چاه‌ها به حدود 130 هزارچاه محدود می‌شود. در این طرح سرمایه گذاران عامل صرفه جویی، به منظور برقی کردن چاه‌های کشاورزی دیزلی دارای پروانه بهره برداری معتبر، با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر (انرژی خورشید و انرژی باد) یا اتصال به شبکه سراسری برق و یا ژنراتورهای گازسوز می توانند اقدام نموده و از محل صرفه جویی سوخت تحقق یافته، حداکثر به مدت 8 سال، یارانه صرفه جویی سوخت دریافت ‌نمایند.

حامل های انرژی صرفه جویی شده/جایگزین شده:
نفت گاز و نفت سفید

مزایای اجرای طرح:
اجرای کامل این طرح (با فرض برقی شدن 130 هزار چاه و تلمبه آب کشاورزی و با لحاظ بطور متوسط 5130 لیتر سهمیه سوخت در سال برای هر چاه) علاوه بر کاهش مشقت کشاورزان در تهیه سوخت مایع و مشکلات مربوط به انجام تعمیرات متعدد دیزل ‌ژنراتورها، موجب صرفه جویی سالانه حدود 667 میلیون لیتر سوخت مایع شامل گازوئیل و نفت سفید می‌گردد.
 
-    سایر صنایع
ساير صنايع شامل صنايع تاير و لاستيک‌، چوب و کاغذ، صنايع شيميايي، صنايع نساجي، پوشاک و چرم، مرغداري، تجهيزات انرژي بر و صنايع متفرقه مي باشد. در اين بخش در حدود 10% از کل مصرف سوخت بخش صنعت را شامل مي گردد.
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    پیوندها
    V6.0.19.0