• ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۳/۲۴ 
  • کد خبر : ۶۸۴۶
ساختمان

-    بخشهای ساختمان

-    پنجره ها
پنجره ها از مهمترين اجزاي ساختمان هستند. پنجره تامين كننده نور، گرما و زيبايي در ساختمان مي باشد. البته اگر پنجره بطور صحيح ساخته و بكار گرفته نشود و يا در طراحي ساختمان ديدگاه هاي انرژي رعايت نشود و پنجره در موقعيت مناسب قرار نگيرد،عامل اصلي افت حرارتي و برودتي در فصول سرد و گرم سال مي شود.

از نظر ميزان مصرف انرژي پنجره اي كه مقاومت حرارتي آن بيشتر باشد مناسبتر است و ميزان مقاومت حرارتي پنجره به عوامل زير بستگي دارد:
o    نوع شيشه مورد استفاده
o    تعداد لايه هاي شيشه موجود در پنجره
o    ضخامت لايه هوايي ايجاد شده بين دو شيشه
o    مقاومت حرارتي يا ضريب هدايتي قاب پنجره
o    درزبندي و هوابندي در هنگام نصب
 
هر يك از پارامترهاي فوق نيز وابسته به مواد تشكيل دهنده، پنجره و كيفيت ساخت آن مي باشد.

-    عایق کاری
عايق كاري نقش بسيار مهمي در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنك نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد. به كمك عايقكاري ميتوان يك خانه را در زمستان 5 درجه گرمتر و در تابستان 10 درجه خنكتر نگه داشت. به اين ترتيب علاوه بر كم شدن مصرف انرژي، از آلودگي محيط زيست نيز كاسته مي شود و منابع انرژي براي استفاده آيندگان حفظ مي گردد.

-    درزبندی ساختمان
نفوذ هواي بيرون به داخل ساختمان يكي از عمده ترين دلايل كاهش آسايش ساكنين است. اين مشكل در همه ساختمانها، چه نوساز و چه قديمي، ميتواند وجود داشته باشد و مصرف سوخت را تا 25% بالا ببرد.

-    طراحی محیط اطراف ساختمان
طراحي ساختمان با توجه به بهينه سازي مصرف انرژي به شما كمك مي كند كه در هزينه هاي انرژي به ميزان قابل توجهي صرفه جويي نمائيد و در تابستان و زمستان دماي مطلوبي در منزل احساس كنيد.

زمین: زميني كه دسترسي خوبي به آفتاب زمستاني دارد زمين خوبي است.

مصالح: ديوار‌ها و كف (ديوارهاي آجري و كف موزائيك يا سنگ) مي توانند دما را ثابت نگه دارند. اين حالت براي ساختمانهايي كه پنجره هاي جنوبي دارند بسيار بهتر است.

طراحي داخلي ساختمان و محل قرارگيري اتاق ها: قسمتهايي از منزل كه زياد از آنها استفاده مي كنيد مانند اتاق ناهار خوري و اتاق نشيمن را در قسمت جنوبي ساختمان قرار دهيد. اگر فضاي كافي براي تمام موارد بالا وجود نداشت اتاق نشيمن را حتماً در جنوب ساختمان قرار دهيد.

اندازه و محل قرارگيري پنجره‌ها: اندازه و محل قرارگيري پنجره ها بايد با توجه به محل قرارگيري زمين ساختمان و نوع مصالح ساختماني, طراحي و نصب شوند.. سرمايش مناسب در تابستانها با استفاده از پنجره هاي باز شو قابل حصول است. استفاده از سايه بان نيز در مقابل پنجره پيشنهاد مي شود.

محافظت از پنجره ها: پنجره دو جداره در زمستان خانه را گرمتر و سایبان خارجی در تابستان خانه را خنک تر نگه می دارند و  از هدر رفتن انرژي در ساختمان جلوگيري می کنند.

سيستم هاي گرمايشي: طبقه‌بندي كردن قسمتهاي مختلف منزل و استفاده از بخاريهاي كم مصرف (راندمان بالا ) بهترين و راحتترين راه بهينه سازي مصرف سوخت است.
آب گرم: سيستم گرمايش آب را تا حد امكان به آشپزخانه, دستشويي و حمام منزل خود نزديك كنيد.

روشنايي: از روشنايي طبيعي كمال استفاده را ببريد. ( خصوصاً از پنجره‌هاي جنوبي) رنگ آميزي روشن ديوار‌ها و سقف نيز بسيار به اين امر كمك مي كند. در فضاي اتاق نشيمن از لامپ هاي فلورسنت استفاده كنيد. براي هر لامپ از كليدهاي جداگانه استفاده كنيد.

فضای اطراف ساختمان: استفاده از درختهاي بلند در فضاي اطراف ساختمان اجازه استفاده از نور خورشيد در زمستان و سايه در تابستانها را به شما مي دهند.

-    ممیزی انرژی
ميزي انرژي در ساختمان شامل يك معاينه دقيق به منظور تعيين چگونگي مصرف انرژي واحد، برآورد ميزان هزينه‌هاي اوليه و در نهايت ارائه يك برنامه پيشنهادي جهت كاهش مصرف انرژي ساختمان مي‌باشد. با توجه به تعريف كلي مميزي انرژي ساختمان، روش‌هاي مختلفي براي اجراي مميزي انرژي در ساختمان توسط متخصصين و كارشناسان ارائه مي‌گردد.
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    پیوندها
    V6.0.19.0