• تاريخ :
   ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ 
 • تعداد بازدید : 761
رئیسی در دیدار با رئیس‌جمهوری ترکمنستان اعلام کرد
آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت سوآپ گاز تركمنستان به آذربایجان
رئیس‌جمهوری گفت: با توجه به درخواست اخیر جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد ظرفیت سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان را از مسیر کشورمان افزایش دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهوری، سیدابراهیم رئیسی که به منظور شرکت در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر به ترکمنستان سفر کرده است، در دیدار با سردار بردی محمداف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان با اشاره به ۳۰ ساله شدن روابط دوستانه و برادرانه میان دو کشور اظهار کرد: دولت سیزدهم اولویت ویژه‌ای برای گسترش روابط و همکاری‌ها با همسایگان دارد.

وی با بیان اینکه روابط تهران و عشق‌آباد بر پایه توسعه روابط همسایگی و بر اساس اعتماد متقابل و همکاری‌های گسترده به‌سرعت در حال گسترش است، افزود: اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌ها و اسناد همکاری که در سفر اخیر جنابعالی به تهران به امضای دو کشور رسید، ارتقای سطح و گسترش همکاری‌های دو کشور را تسریع خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری یادآور شد: تسهیل صدور روادید تجار و افزایش سفر بازرگانان دو کشور زمینه گسترش و افزایش بیش از پیش حجم روابط تجاری دوجانبه را فراهم می‌کند، همچنین با توجه به درخواست اخیر جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد ظرفیت سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان را از مسیر کشورمان افزایش دهد.

رئیسی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر، تفاهم‌ها و تصمیم‌هایی برای بهره‌برداری بیشتر و بهتر از این ظرفیت برای همه کشورهای همسایه فراهم شود، گفت: بدون تردید رایزنی‌هایی از قبیل آنچه در متن و حاشیه این اجلاس اتفاق می‌افتد، می‌تواند به استفاده بهتر از ظرفیت‌های دریای خزر با مقاصد صلح‌آمیز، ضمن رعایت ملاحظات زیست محیطی و با تأکید بر ممانعت از حضور بیگانگان بینجامد.

اراده ترکمنستان برای اجرای کامل تفاهم‌نامه‌های منعقدشده با ایران

سردار بردی محمداف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان نیز در این دیدار از تلاش‌های ابراهیم رئیسی برای ارتقای سطح روابط قدردانی و بر اراده کشورش برای اجرای کامل تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌های منعقدشده میان دو کشور تأکید کرد.

وی دریای خزر را سرمایه‌ای مشترک برای پنج کشور ساحلی دانست و اظهار کرد: باید با تلاش جمعی و همکاری، ضمن بهره‌برداری بهتر از ظرفیت‌های این نعمت خدادادی، در حفاظت از آن بکوشیم.

سطح بالای روابط تهران و مسکو در بخش انرژی

رئیس‌جمهوری با اعلام اینکه روابط ایران و روسیه در عرصه تبادلات تجاری و همکاری‌ در بخش انرژی در سطح بالایی جریان دارد، گفت: دو کشور ظرفیت‌های مناسبی برای همکاری در حوزه‌های انرژی از جمله سوآپ دارند.

رئیسی در آخرین بخش از برنامه‌های سفر به ترکمنستان در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اظهار کرد: پس از سفر بنده به روسیه، سفرهای متقابل متعددی از سوی مقام‌های مربوطه به‌منظور پیگیری توافق‌های دو کشور صورت گرفته و روند اجرای این توافق‌ها از سرعت مطلوبی برخوردار است.

وی با بیان اینکه ایران تعاملات و مناسبات خود با روسیه را در چارچوب روابط راهبردی دنبال می‌کند، افزود: روابط دو کشور در عرصه تبادلات تجاری و همکاری‌ها در بخش انرژی در سطح بالایی جریان دارد، اما با توجه به زمینه‌های موجود دو کشور، این مناسبات همچنان ظرفیت زیادی برای گسترش دارند.

رئیس‌جمهوری بر ضرورت حمایت دو کشور از تقویت کریدور شمال - جنوب تأکید و اظهار کرد: ایران و روسیه ظرفیت‌های مناسبی برای همکاری در حوزه‌های انرژی از جمله سوآپ دارند.

رئیسی همچنین با تأکید بر اینکه مکانیسم‌های لازم برای تقویت روابط بانکی و پولی ایران و روسیه باید به‌طور مرتب تقویت شود، تصریح کرد: تبادلات مالی دو کشور باید در چارچوبی مستقل از سیستم تبادلات مالی غربی گسترش یابد تا هیچ کشوری نتواند بر آن اعمال نفوذ و فشار کند.

استقبال روسیه از افزایش همکاری‌های ۲ کشور در زمینه انرژی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از اینکه به‌واسطه برگزاری ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر فرصت دیدار دوباره با ابراهیم رئیسی برای او فراهم شده است، یادآور شد: در ماه‌های اخیر حجم مبادلات تجاری و روابط اقتصادی دو کشور افزایش خوبی داشته که این مسیر باید ادامه یابد.

وی همچنین از پیشنهاد رئیس‌جمهوری کشورمان در زمینه افزایش همکاری‌های دو کشور در بخش انرژی از جمله سوآپ استقبال کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه از ابراهیم رئیسی درخواست کرد که سلام‌ گرم وی را به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مقام معظم رهبری برساند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین خبرها[~cls=~]

  Douran Portal
  لطفا صبر کنید ...

  tts[~cls=~]
  V6.0.19.0