• تاريخ :
   ۱۴۰۱/۰۴/۲۹ 
 • تعداد بازدید : 1051
همزمان با برگزاری نشست صلح آستانه در تهران
تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری شركت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه امضا شد
تفاهم‌نامه همکاری راهبردی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم ضمن برگزاری نشست صلح آستانه در تهران به ارزش 40 میلیارد دلار به امضا رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، هم زمان با حضور روسای جمهور دو کشور روسیه و ترکیه در تهران برای شرکت در هفتمین نشست صلح آستانه، روز سه‌شنبه (۲۸ تیرماه) تفاهم‌نامه همکاری راهبری به‌صورت آنلاین به امضای محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و ویتالی مارکلوف، قائم مقام مدیرعامل شرکت گازپروم رسید.

توسعه میدان‌های گازی کیش و پارس شمالی، فشارافزایی میدان پارس جنوبی، توسعه ۶ میدان نفتی، سوآپ گاز و فرآورده، تکمیل طرح‌های ال‌ان‌جی، احداث خطوط لوله صادرات گاز و دیگر همکاری‌های علمی و فناورانه از جمله مهم‌ترین محورهای تفاهم‌نامه بوده است.

روابط ایران و روسیه در دولت سیزدهم با حمایت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مسیر تازه‌ای قرار گرفته است و دو کشور خواهان گسترش روابط در همه سطوح اقتصادی و سیاسی هستند.هم‌اکنون نیز ۴ میلیارد دلار قرارداد با شرکت‌های مختلف روسی برای سرمایه‌گذاری اجرا شده است و سرمایه‌گذاری خارجی دولت رئیسی از این جهت با جهش چشمگیری مواجه است.

نقش مهم ایران و روسیه در پایداری تأمین انرژی دنیا

محسن خجسته‌مهر در آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری راهبردی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم اظهار کرد: خوشحالم که در این رویداد مهم یکی از راهبردی‌ترین روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با روسیه به‌ویژه شرکت ملی نفت ایران و گازپروم رقم می‌خورد.

وی با بیان اینکه اراده دو کشور جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه تأمین و افزایش همکاری‌های راهبردی است، تصریح کرد: ارتقای روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری در میدان‌های نفتی و گازی مورد تأکید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری و حمایت همه‌جانبه جواد اوجی، وزیر نفت است.

معاون وزیر نفت با اشاره به دیدار با مدیران ارشد گازپروم در سفر اخیر به سن‌پترزبورگ اظهار کرد: همسو با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، مدیران ارشد گازپروم هفته گذشته در تهران حضور یافتند و مذاکرات سازنده‌ای با هم داشتیم.

خجسته‌مهر با بیان اینکه با وجود زمان کوتاه و فشرده مذاکرات در محورهای مهمی تفاهم کردیم، افزود: این جدیت بیانگر اراده دو طرف برای سرعت بخشیدن به سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز و زنجیره‌های مرتبط است.

سرمایه گذاری با اولویت میدان های مشترک

مدیرعامل شرکت ملی نفت همچنین پس از آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری راهبردی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری برای توسعه میدان‌های نفت و گاز با اولویت میدان‌های مشترک صورت می‌گیرد، اظهار کرد: بر اساس برنامه‌های تولید نفت و گاز، پیش‌بینی شده است که در افق ۱۴۰۸ با انجام ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، ظرفیت تولید روزانه نفت به ۵.۷ میلیون بشکه و ظرفیت تولید گاز به ۱.۵ میلیارد مترمکعب در روز برسد.

خجسته مهر همکاری با شرکت‌های بزرگ و صاحب‌نام را یکی از جهت‌گیری‌های شرکت ملی نفت ایران دانست و ادامه داد: به این منظور بخشی از سبد سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت ایران را با سهم ارزنده و مهمی برای شرکت گازپروم تعریف کرده‌ایم.

وی به تداوم مذاکرات از پارسال تاکنون اشاره کرد و افزود: در دو ماه گذشته ملاقات مهمی با الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم انجام شد که در این ملاقات به تفاهم مهمی دست یافتیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در تشریح محورهای تفاهم‌نامه تصریح کرد: توسعه میدان گازی کیش و پارس شمالی از جمله محورهای این تفاهم‌نامه است که با توسعه و سرمایه‌گذاری حدود ۱۰ میلیارد دلاری در این دو میدان بیش از ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز تولید خواهد شد.

خجسته‌مهر در ادامه به آغاز مذاکرات برای توسعه ۶ میدان نفتی با گازپروم پس از امضای این تفاهم‌نامه اشاره و اظهار کرد: فشارافزایی در میدان پارس جنوبی برای نگهداشت و افزایش تولید بسیار مهم و حیاتی است که در بزرگ‌ترین میدان گازی دنیا با حدود ۱۵ میلیارد دلار ارزش انجام می‌شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه سوآپ گاز و فرآورده، تکمیل طرح‌های ال‌ان‌جی، تعریف بسته انتقال فناوری با مراکز فناوری و پژوهشی گازپروم از دیگر محورهای این تفاهم‌نامه است، ادامه داد: این بزرگ‌ترین و بی‌سابقه‌ترین میزان سرمایه‌گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت است که با یکی از غول‌های انرژی دنیا به امضا رسید.

معاون وزیر نفت زمان اجرای این پروژه‌ها را بین چهار تا هفت سال عنوان و اظهار کرد: قالب قراردادها می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد، از معمولی‌ترین قراردادها همچون EPC و EPD تا تازه‌ترین الگوها از جمله الگوی تازه قراردادهای نفتی ایران.


استقبال اوجی از رئیس جمهوری روسیه در بدو ورود به تهران 

رئیس‌جمهوری روسیه برای شرکت در هفتمین نشست سران کشورهای ضامن روند آستانه در بدو ورود به تهران مورد استقبال وزیر نفت قرار گرفت. هواپیمای حامل رئیس جمهوری روسیه عصر روز سه شنبه (27 تیر)‌ در فرودگاه مهر آباد بر زمین نشست و پوتین در بدو ورود مورد استقبال جواد اوجی قرار گرفت.

تهران میزبان هفتمین و نخستین نشست رئیسان روند آستانه یا صلح سوریه در دوران تصدی رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهوری ایران است و پیش از این نخستین نشست سران روند آستانه یکم آذر ۹۶ در سوچی روسیه و و دومین نشست آن در ۱۵ فروردین‌ماه ۹۷ در آنکارا برگزار شد.


پیش‌تر ششمین نشست سران کشورهای ضامن روند آستانه هم به‌دلیل شیوع کرونا در جهان تیرماه ۹۹ به‌صورت مجازی برگزار شد، اما رئیسی برای نخستین بار میزبان این نشست در دوران تصدی ریاست خود در دولت سیزدهم است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین خبرها[~cls=~]

  Douran Portal
  لطفا صبر کنید ...

  tts[~cls=~]
  V6.0.19.0