• تاريخ :
   ۱۴۰۱/۰۴/۲۹ 
 • تعداد بازدید : 780
همزمان با برگزاری نشست صلح آستانه در تهران
ایران و تركیه ۸ سند و یادداشت تفاهم همكاری امضا كردند
هشت سند و یادداشت‌تفاهم همکاری در عرصه‌های مختلف میان مقام‌ها و مسئولان دو کشور ایران و ترکیه امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، همزمان با سفر رئیس جمهوری ترکیه به تهران برای شرکت در هفتمین نشست سران صلح آستانه، طرح جامع همکاری بلندمدت میان ایران و ترکیه، موافقت‌نامه در زمینه‌های توسعه تأمین اجتماعی و ورزش، حمایت از بنگاه‌های کوچک اقتصادی، همکاری‌های رادیو و تلویزیونی و همکاری میان سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و دفتر سرمایه‌گذاری ریاست‌جمهوری ترکیه از اسناد و یادداشت تفاهم‌نامه‌هایی است که به امضای مسئولان دو کشور رسید.

سیدابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه (۲۸ تیرماه) طی نشست مطبوعاتی مشترک با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه‌ در مجموعه تاریخی سعدآباد گفت: بی‌تردید سفر رئیس‌جمهوری ترکیه به ایران نقطه‌ عطفی در ارتقای سطح روابط بین تهران- آنکارا خواهد بود و در این مذاکره اراده دو طرف جدی است.

وی افزود: در این دیدار برای روابط اقتصادی و تجاری و سطح روابط در حوزه مختلف بحث و گفت‌وگو شد و معتقدم این سطح از روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور با توجه به ظرفیت‌های موجود کافی نیست و می‌تواند در سطح بالاتری شکل گیرد.

رئیسی درباره پایان قرارداد 25 ساله صادرات گاز ایران به ترکیه و تمدید آن گفت:‌ امروز این موضوع مورد تأکید قرار گرفت تا این قرارداد تمدید شود و شکل وسیع‌تری به‌خود گیرد.

رئیس‌جمهوری درباره سطح روابط تجاری بین ایران و ترکیه اظهار کرد: اکنون می‌توان ۳۰ میلیارد دلار را به‌عنوان سطح روابط تجاری بین دو کشور هدف‌گذاری کرد.

رئیس‌جمهوری اظهار امیدواری کرد که سند راهبردی که امروز امضا شد به روابط گسترده‌ای بین دو کشور منتهی شود و چشم‌انداز بسیار روشن و آینده درخشان در توسعه روابط دو کشور داشته باشد.

رئیسی در پایان از حضور رئیس‌جمهوری و هیئت عالی رتبه ترکیه در ایران تشکر ‌کرد و اظهار امیدواری کرد این سفر برای هر دو کشور با برکت باشد.

اردوغان: با عزم راسخ می توان حجم تجارت 30 میلیارد دلاری را رقم زد 

رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در این نشست مطبوعاتی به دیدار خود با همتای ایرانی خود اشاره کرد و گفت: ابتدا نشست دوجانبه داشتیم و هفتمین نشست شورای همکاری‌های عالی ترکیه و ایران را نیز با موفقیت برگزار کردیم و معتقد هستیم رایزنی‌ها سبب جهش در روابط ما می‌شود.

اردوغان چشم‌انداز رئیسی را در روابط ایران با همسایگان بسیار ارزشمند ارزیابی کرد و افزود: ما یک هدف یعنی رسیدن به حجم مبادلات تجاری ۳۰ میلیارد دلاری را تعیین کردیم و متأسفانه به‌دلیل شیوع ویروس کرونا این حجم تجارت به شکل معناداری کاهش یافت و اکنون به حجم تجارت ۷ میلیارد دلار رسیدیم. باور دارم با عزم راسخ دو کشور می‌توانیم حجم تجارت ۳۰ میلیارد دلاری را رقم بزنیم.

وی تأکید کرد: با گام برداشتن در حوزه نفت و گاز طبیعی می‌توانیم به این موضوع سرعت ببخشیم، همانطور که می‌دانید ترکیه در زمینه صنایع دفاعی در سال‌های اخیر اقدام‌های جهش‌گونه داشته است و بر همبستگی خود در این موضوع بسیار اهمیت قائل هستیم.

گفتنی است، اردوغان شامگاه دوشنبه (۲۷ تیرماه) به دعوت رئیسی و در رأس هیئتی بلندپایه از مقام‌های سیاسی و اقتصادی برای سفری دو روزه وارد تهران شد و مورد استقبال وزیر نفت قرار گرفت. روز سه شنبه آیین استقبال رسمی از رئیس‌جمهوری ترکیه از سوی همتای ایرانی خود، با نواختن سرود ملی دو کشور در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد برگزار شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین خبرها[~cls=~]

  Douran Portal
  لطفا صبر کنید ...

  tts[~cls=~]
  V6.0.19.0