• تاريخ :
   ۱۴۰۱/۰۶/۰۱ 
 • تعداد بازدید : 321
با حضور وزیر نفت
طرح انتقال گاز به جزیره كیش به‌ بهره‌برداری رسمی رسید
طرح انتقال گاز به جزیره کیش به منظور تأمین سوخت نیروگاه‌های این جزیره، اتصال به شبکه پایدار گاز سراسری، فراهم شدن احداث جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی)، توسعه شبکه گاز شهری، صنعتی، خدماتی، هتل‌ها و مسکونی و جلوگیری از قاچاق سوخت مایع با حضور جواد اوجی، وزیر نفت به‌طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت،آیین رسمی بهره‌برداری از خط لوله انتقال گاز به جزیره کیش روز دوشنبه (۳۱ مردادماه) با حضور وزیر نفت به صورت ویدئو کنفرانس در سالن شهید بهشتی برگزار شد. این طرح با سرمایه‌گذاری ۳۵۰ میلیون دلار و به‌صورت بیع‌ متقابل اجرا و سرمایه‌گذاری انجام‌شده از محل صرفه‌جویی حاصل از جایگزینی گاز با سوخت‌های مایع بازپرداخت می‌شود.

بازگشت سرمایه این طرح با احتساب هر لیتر گازوئیل ۵۴ سنت و هر مترمکعب گاز طبیعی ۲۶ سنت، سالانه ۳۲۰ میلیون دلار است.

اتصال جزیره کیش به شبکه پایدار گاز سراسری، تأمین انرژی پاک و پایدار، کاهش اثرات سوء زیست‌محیطی، فراهم شدن احداث جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) برای سوخت خودروها و شناورها، توسعه شبکه گاز شهری، صنعتی، خدماتی، هتل‌ها و مسکونی و جلوگیری از قاچاق سوخت مایع از دستاورهای این طرح است.

اجرای طرح انتقال گاز به جزیره کیش سبب صرفه‌جویی و آزادسازی بیش از ۷ هزار تن گاز ال‌پی‌جی و صرفه‌جویی در مصرف سالانه ۵۰۰ میلیون لیتر سوخت نفت‌گاز (روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر)، همچنین حذف هزینه حمل‌ونقل سوخت نفت‌گاز به جزیره حدود سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان و حذف هزینه حمل‌ونقل گاز مایع (ال‌پی‌جی) ۴ میلیارد تومان در سال می‌شود.  

تزریق گاز و انجام آزمون عملکردی به نیروگاه گازی کیش ۱۴ خردادماه امسال آغاز و یکم تیرماه به بهره‌برداری کامل رسید و گاز به این نیروگاه ارسال شد.

طرح انتقال گاز به جزیره کیش با استفاده از زیرساخت‌های طرح توسعه فاز یک میدان کیش، از دی‌ماه ۱۳۹۷ با مسئولیت کارفرمایی شرکت نفت وگاز پارس به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران آغاز و عملیات احداث خطوط لوله انتقال گاز، ایستگاه‌های مربوطه و یک رشته کابل فیبر نوری به طول کلی ۱۲۷ کیلومتر انجام شد.

عکس برای وسط کیش.jpg

سرمایه‌گذاری ۲۴ میلیارد دلاری صنعت نفت در قطب پالایشی کشور

جواد اوجی، وزیر نفت در حاشیه آیین رسمی بهره‌برداری از خط لوله انتقال گاز به جزیره کیش در جمع خبرنگاران ضمن تبریک فرا رسیدن هفته دولت اظهار کرد: در هفته پیش رو عملیات اجرایی پروژه‌های زیادی در بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی آغاز می‌شود و به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی با اشاره به افتتاح رسمی پروژه گازرسانی به جزیره کیش و صرفه‌جویی ارزی سالانه حدود ۴۰۰ میلیون دلاری از محل صرفه‌جویی در مصرف فرآورده‌های نفتی و گاز مایع در این جزیره گفت: مدت زمان بازگشت سرمایه در این طرح کمتر از یک سال خواهد بود، همچنین طرح انتقال گاز میدان گازی کیش به مجتمع‌های پالایشی پارس جنوبی نیز که از اولویت‌های شرکت ملی نفت ایران به‌شمار می آید، به‌زودی به کمک شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی آغاز خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به تعریف طرح‌های پتروپالایشی شهید سلیمانی و پالایشی مروارید مکران در استان هرمزگان گفت: در سال‌های آینده این استان به قطب پالایشی کشور تبدیل خواهد شد. در یک سالی که از عمر دولت سیزدهم می گذرد حدود ۲۴ میلیارد دلار پروژه جدید در این استان تعریف و آغاز شده است.

اوجی با بیان اینکه در طول عمر دولت سیزدهم حدود ۸۰ میلیارد دلار در بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت تفاهم‌نامه و قرارداد امضا شده است، اظهار کرد: در آینده‌ای نزدیک اخبار مربوط به امضای قراردادهای جدید در بخش تکمیل زنجیره ارزش افزوده پتروشیمی به سمع و نظر مردم خواهد رسید.

منافع ارزی ۴۰۰ میلیون دلاری سالانه طرح انتقال گاز به جزیره کیش

محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح انتقال گاز به جزیره کیش، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر دولت اظهار کرد: منافع ارزی و بازگشت سرمایه این طرح به منزله یک درآمد صادراتی برای کشور است.

وی در تشریح مزایای این طرح با اشاره به ابعاد محیط زیستی آن گفت: گازرسانی به دو نیروگاه در جزیره کیش، رونق کسب‌وکار، رفاه اجتماعی و شاخص‌های مهم مسئولیت‌ اجتماعی از جمله دستاوردهای این طرح مهم ملی است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین تأکید کرد: این طرح با صرفه‌جویی روزانه حدود یک میلیون لیتر نفت‌گاز و استفاده غیربهینه سالانه حدود ۷ هزار تن ال‌پی‌جی در جزیره کیش می‌تواند برای کشور دستاوردهای صادراتی داشته باشد، ظرفیت تولید برق و تولید آب شیرین نیز با بهره‌برداری از این خط افزایش خواهد یافت.

خجسته‌مهر هزینه سرمایه‌گذاری این طرح را ۳۵۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: ظرفیت انتقال روزانه طرح انتقال گاز به جزیزه کیش هم‌اکنون ۲۸ میلیون مترمکعب است که در ابتدای مسیر متناسب با مصارف جزیره کیش، بهره‌برداری خواهد شد.

وی با اشاره به گازرسانی به سراسر جزیره کیش با برنامه‌های شرکت ملی گاز ایران افزود: با بهره‌برداری از این طرح و دسترسی به منافع و دستاوردهای آن، آرزوی دیرینه مردم جزیره کیش و فعالان اقتصادی و صنعتگران برای استفاده از سوخت پاک محقق شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران  منافع ارزی سالانه حاصل از افتتاح و بهره‌برداری از طرح خط لوله انتقال گاز به جزیره کیش را ۴۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: کمتر از یک سال همه سرمایه این طرح بازخواهد گشت که به منزله درآمد صادراتی برای کشور است، جلوگیری از قاچاق سوخت نیز یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این طرح خواهد بود.

ظرفیت تولید نفت امسال به بیش از ۴ میلیون بشکه می‌رسد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با اشاره به‌ طرح‌هایی که قرار است در این هفته به بهره‌برداری برسد، گفت: در این هفته عملیات اجرایی توسعه تعدادی از میدان‌های مشترک نفت و گاز را در استان‌ خوزستان و خلیج‌فارس خواهیم داشت.

وی در تشریح این طرح‌ها گفت: آغاز عملیات اجرایی چهار طرح توسعه میدان‌های مشترک نفت و گاز در هفته دولت شامل یاران شمالی، یاران جنوبی، بلال و سهراب و افتتاح واحد شیرین‌سازی فازهای ۲ و ۳ پارس‌جنوبی به‌ مقدار ۶۰ هزار بشکه در روز، همچنین آغاز احداث خط لوله جدید گاز ترش ۳۲ اینچ فاز ۱۶ پارس جنوبی در این هفته انجام می‌شود.

افزایش تولید و ثبت رکوردهای تازه در اولویت بالاتری است

هرمز قلاوند، مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران نیز در این مراسم گفت: با توجه به ماهیت اصلی شرکت ملی نفت ایران برای تولید صیانتی از میدان‌های نفت و گاز، هرساله مدیریت‌های برنامه‌ریزی تلفیقی و نظارت بر تولید شرکت ملی نفت ایران مبادرت به تدوین برنامه تولید نفت و گاز به‌همراه فعالیت‌ها، ملزومات موردنیاز و بودجه لازم به‌منظور تحقق برنامه یادشده می‌کنند. امسال نیز این رویه با رویکرد افزایش ظرفیت تولید نفت خام به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز انجام شده است.

وی تصریح کرد: از این رو نشست‌های فنی و کارشناسی پیش‌بینی بهره‌دهی چاه‌های شرکت‌های تابع که به‌صورت ۶ ماهه برگزار می‌شد در دولت سیزدهم با رویکردی جدید برگزار شد. در گذشته اولویت بر نگهداشت تولید در محدوده تولید کنونی بود، اما در دولت جدید افزون بر اهمیت بخشیدن به چالش‌ها و نیازمندی‌های نگهداشت تولید، افزایش تولید و ثبت رکوردهای تازه در اولویت بالاتری قرار گرفت.

قلاوند اظهار کرد: به‌منظور عمل به دستور اکید مدیرعامل شرکت ملی نفت، برای فراهم شدن ملزومات و شرایط دستیابی به تولید ۴ میلیون و ۳۸ هزار بشکه در روز، جلسات متعدد فنی، کارشناسی و مدیریتی بین مدیریت‌های نظارت بر تولید و برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با مدیریت‌های مختلف شرکت‌های تابعه برگزار شد و ضمن بررسی دقیق‌تر برنامه‌های ارائه شده، جنبه‌های مالی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و برنامه‌ای عملیاتی، منطبق بر شرایط روز کشور تبیین شد که آماده تصویب در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران است.

بهره‌مندی ۸۰ درصدی از تجهیزات داخلی در طرح انتقال گاز به جزیره کیش

عبدالله مهرابی، مسئول طرح توسعه میدان کیش در شرکت نفت و گاز پارس نیز در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح انتقال گاز به جزیره کیش گفت: فعالیت‌های اجرایی خطوط انتقال گاز طبیعی در سه بخش خط لوله ۵۶ اینچ، خط لوله ۳۲ اینچ دریایی و خشکی و خط لوله ۲۰ اینچ خشکی عملیاتی شد. خط لوله ۱۲۷ کیلومتری که امروز آماده بهره‌برداری رسمی است از خط لوله هفتم سراسری گاز به قطر ۵۶ اینچ در منطقه بستک هرمزگان منشعب شده و با احداث ۹۴ کیلومتر خط لوله ۵۶ اینچ و عبور از مناطق کوهستانی مرتفع، حجیم‌ترین عملیات خاکی و انفجاری در مسیر خط لوله انجام شده و تا بندر آفتاب امتداد یافته است.

مسئول طرح توسعه میدان کیش در شرکت نفت و گاز پارس تصریح کرد: در بخش دوم ۱۸ کیلومتر خط لوله ۳۲ اینچ در بستر دریا و ۶ کیلومتر در خشکی از سوی شرکت تأسیسات دریایی ایران حدفاصل بندر آفتاب تا جزیره کیش اجرا و سرانجام گاز طبیعی از ایستگاه تقلیل فشار جزیره تا نیروگاه‌های کیش با اجرای ۹ کیلومتر خط لوله ۲۰ اینچ ارسال شد.

آلبوم تصاویر

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین خبرها[~cls=~]

  Douran Portal
  لطفا صبر کنید ...

  tts[~cls=~]
  V6.0.19.0