• تاريخ :
   ۱۴۰۱/۰۶/۰۱ 
 • تعداد بازدید : 348
برای نخستین بار و با حضور وزیر نفت
تجهیزات سرچاهی با فشار ۱۵۰۰۰ پوند بر اینچ‌مربع در صنعت نفت رونمایی شد
وزیر نفت از تجهیزات سرچاهی (Well Head) با فشار کاری ۱۵۰۰۰ پوند بر اینچ‌مربع (PSI) در شهرک صنعتی شمس‌آباد تهران رونمایی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جواد اوجی روز سه‌شنبه (یکم شهریورماه) از تجهیزات سرچاهی با فشار کاری ۱۵۰۰۰ پوند بر اینچ‌مربع (PSI) در شهرک صنعتی شمس‌آباد تهران رونمایی کرد. طراحی، تولید، آزمون و مونتاژ تجهیزات سرچاهی (Well Head) همواره یکی از دغدغه‌های صنعت نفت ایران بود که خوشبختانه با تلاش متخصصان داخلی کشور و حمایت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و  گروه اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت این مهم تحقق یافت.

تجهیزات سرچاهی (ولهد) با فشار کاری ۱۵۰۰۰ PSI جزو اقلام ضروری پروژه ده‌گانه وزارت نفت به‌شمار می‌رود که بر اساس تولید دانش‌بنیان برای نخستین بار در کشور و منطقه ساخته شده است. تاکنون این تجهیز برای تأمین نیاز چاه‌های خامی فیلد مارون مناطق نفت‌خیز جنوب و دیگر طرح‌های مرتبط مورد بهره‌برداری و تست قرار گرفته است.

شایان ذکر است خرید مواد اولیه ساخت تجهیزات سرچاهی از منابع سازنده داخلی بوده و تهیه همه نقشه‌ها و طراحی و ساخت به‌طور کامل بومی انجام شده است. تاکنون نمونه‌سازی یک دست کامل آن انجام و آزمایش‌های موفقیت‌آمیز منطبق با استاندارد جهانی بوده است.

سازندگان داخلی باید نگاه صادراتی داشته باشند

جواد اوجی، وزیر نفت در آیین رونمایی از تجهیز جدید سرچاهی با فشار کاری ۱۵ هزار پام (پوند بر اینچ مربع) با بیان اینکه خدا را شاکرم که امروز شاهد افتتاح و بهره‌برداری یکی از تجهیزات های‌تک (فناوری بالا) و پیچیده صنعت نفت در بخش سرچاهی با فشار ۱۵ هزار پام هستیم، اظهار کرد: این تجهیز در بحث تأسیسات سرچاهی بسیار مهم و تأثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه تعداد معدودی از کشورهای دنیا توانایی ساخت این تجهیز را دارند و ما پیش از این مجبور بودیم این تجهیز را وارد کشور کنیم، افزود: خوشبختانه با حمایت آقای بیات (رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت) از مجموعه وتکو و سفارش شرکت ملی نفت ایران برای نیاز پنج سال این شرکت، شاهد ساخت این تجهیز کلیدی از سوی یک شرکت دانش‌بنیان هستیم.

وزیر نفت با بیان اینکه دوستان قول دادند نگاهشان برای ساخت این‌گونه تجهیزات صنعت نفت افزون بر تأمین نیازهای داخلی، صادراتی باشد، تصریح کرد: کشورهای همسایه ما به‌ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس که نفت‌خیز و گاز خیز هستند به این‌گونه تجهیزات نیاز دارند و فرصت خوبی است که سازندگان ما وارد این بازارها شوند.  

اوجی اظهار امیدواری کرد چند قلم تجهیز مورد نیاز در بحث حفاری هم از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور و در همین دولت ساخته و کشور در این زمینه خودکفا شود.

انحصارشکنی سازندگان ایرانی در ساخت تجهیزات راهبردی

محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در آیین رونمایی از محصول جدید تجهیزات سرچاهی با فشار کاری ۱۵۰۰۰ پام (پوند بر اینچ‌مربع)  با بیان اینکه دولت سیزدهم از نخستین روزهای فعالیت دارای برنامه بوده‌ است، گفت: مایه مباهات و افتخار ماست که دولت سیزدهم از نخستین روزهای آغاز فعالیت دارای برنامه است و همه شاهد برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی هستیم و کارها خوب و با شتاب پیش می‌رود که نشانه‌های خوبی برای نظام جمهوری اسلامی است و وقتی از اقدام جهادی صحبت می‌کنیم معنایش همین است، یعنی کارها خوب و با سرعت انجام شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه از هزار و ۲۰۰ میلیارد بشکه معادل نفت درجا، بخش قابل‌توجهی در سازند فهلیان و خامی قرار گرفته است، گفت: در مقایسه با سازند آسماری توسعه و تولید از این مخازن پیچیدگی بیشتر و سختی بالاتری دارد و وقتی می‌گوییم دوره تولید نفت آسان تمام شده به همین معناست؛ یعنی ما به تجهیزات متناسب برای تولید نیاز داریم.

خجسته‌مهر تولید از سازند فهلیان و خامی را نیازمند برنامه‌ریزی جدی دانست و گفت: امروز برای رسیدن به چشم‌انداز تولید باید به توسعه این مخازن ورود کنیم؛ مخازنی که سه ویژگی دارند: نخست آنکه بسیار عمیق هستند و عمیق‌ترین آنها حدود ۱۵ هزار فوت یا ۵ هزار ۲۰۰ متر عمق دارد. دوم اینکه فشار بالا دارند و سوم اینکه دمایشان بالاست.

وی افزود: وقتی مخزنی دمای بالا دارد، یعنی توسعه و تولید از آن نیازمند مواد فلزی و غیرفلزی خاص است، بنابراین باید تجهیزاتی تولید کنیم تا بر پیچیدگی‌ها و سختی‌ها غلبه کنیم و به‌منظور رسیدن به این هدف بهترین راهکار، استفاده از فناوری دانش‌بنیان و محصولات فناورمحور است.

صندوق نفت در کنار صنعت نفت است

عبدالحسین بیات، رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت نیز در آیین رونمایی از تجهیز جدید سرچاهی با فشار کاری ۱۵ هزار پام (پوند بر اینچ مربع) اظهار کرد: ثابت شد که شعار «ما می‌توانیم» در عمل به منصه ظهور رسیده است و نیاز صنعت نفت کشور امروز به‌راحتی در داخل تأمین می‌شود.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت ادامه داد: اگر هم‌اکنون کارکنان صنعت نفت شاهد شرایط امن بازنشستگان باشند، این در بازدهی کارکنان بسیار مؤثر است. این معادله امکانپذیر نیست مگر اینکه توان مالی صندوق افزایش یابد.

بیات با اشاره به اینکه در گذشته توان مالی صندوق بیشتر از مسیر کسورات شاغلان تأمین می‌شد که امروز این معادله به هم خورده است، گفت: پارسال ما ۶ هزار میلیارد تومان از مسیر سرمایه‌گذاری و سود در کنار کسورات گذاشته‌ایم تا توانستیم خدمات مورد نظر صندوق را تأمین کنیم؛ امسال نیز ۸.۵ هزار میلیارد تومان.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در پایان گفت: امروز صنعت نفت بهانه‌ای ندارد و همه چیز در اختیارش هست؛ صندوق نفت با دارا بودن کارکنان پرتلاش و حرفه‌ای از سرمایه‌گذاری تا توسعه میدان و ساخت تجهیزات در کنار صنعت نفت است.

 

آلبوم تصاویر

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین خبرها[~cls=~]

  Douran Portal
  لطفا صبر کنید ...

  tts[~cls=~]
  V6.0.19.0