• تاريخ :
   ۱۴۰۱/۰۶/۰۵ 
 • تعداد بازدید : 292
وزیر نفت در نماز جمعه اهواز خبر داد
امضای ۱۰۰ میلیارد دلار تفاهم‌نامه و قرارداد در صنعت نفت در یك سال اخیر
وزیر نفت ضمن ارائه گزارش عملکرد دولت سیزدهم در نماز جمعه اهواز، اعلام کرد: وزارت نفت با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و خارجی کشورهای دوست و همسو در یک سال اخیر ۱۰۰ میلیارد دلار قرارداد و تفاهم‌نامه در صنعت نفت امضا کرده است که اجرای آنها امنیت انرژی کشور را تضمین می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جواد اوجی، روز جمعه (چهارم شهریورماه) در خطبه‌های پیش از نماز جمعه، ضمن گرامیداشت هفته دولت، با بیان اینکه به نمایندگی از هیئت دولت و رئیس‌جمهوری در نماز جمعه حضور دارد، گفت‌:‌ سلام گرم آقای رئیسی و اعضای دولت را به مردم استان خوزستان می‌رسانم و به نمایندگی از کابینه، عملکرد دولت خدمتگزار را به مردم ایران ارائه می‌کنم.

وی با اشاره به حضور ۱۳ ساله از عمر خود در استان خوزستان از زمان تحصیل در دانشگاه صنعت نفت اهواز و آغاز خدمت در صنعت نفت در حوزه مهندسی در ساختمان چهارم طبقه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، افزود: با فرهنگ مردم این استان بیگانه نیستم و با مشکلات و صبوری که مردم در دوران جنگ و پس از آن داشتند، آشنایی دارم.

وزیر نفت با بیان اینکه امروز بنا دارم تنها بخشی از اقدام‌های دولت سیزدهم را طی یک سال گذشته به مردم و نمازگزاران ارائه کنم، تصریح کرد:‌ دولت سیزدهم از ابتدای شهریورماه ۱۴۰۰ کار خود را آغاز کرد با مشکلات و چالش‌های بزرگی از جمله کسری بودجه ۴۶۰ هزار میلیارد تومانی روبه‌رو بود، همچنین در بودجه ۱۴۰۰، نزدیک به ۸ میلیارد دلار برای خرید کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یافته بود که دولت دوازدهم تا شهریورماه کل این مبلغ را به اتمام رسانده بود.

اوجی ادامه داد: بخش مهمی از تکالیف دولت برای رفع چالش ۴۶۰ هزار میلیارد تومانی به‌عهده وزارت نفت بود که خوشبختانه وزارت نفت به تکالیف خود عمل کرد.

وی تأکید کرد: از دیگر چالش‌های دولت سیزدهم، موضوع تحریم واردات واکسن کرونا بود که درهمان ماه‌های نخست روی کار آمدن دولت این مشکل حل و واکسن به وفور در کشور تأمین شد.

وزیر نفت با اشاره به کسری گاز در زمستان ۱۴۰۰ گفت: در همان بررسی‌های اولیه متوجه شدیم اگر کشور بخواهد با همین روند به مصرف گاز ادامه دهد بی‌شک در زمستان ۱۴۰۰ با قطعی گاز و برق روبه‌رو خواهیم بود.

اوجی ضمن یادآوری قطعی برق تعدادی از استان‌های کشور در زمستان ۱۳۹۹، ادامه داد: این مشکلات به‌دلیل سرمایه‌گذاری نکردن در حوزه نفت و گاز بود و اینکه همه مسائل را به تحریم‌ها گره زده بودند.

کسری ۲۵۰ میلیون مترمکعبی گاز در زمستان ۱۴۰۰

وی با بیان اینکه محاسبات انجام شده حاکی از کسری ۲۵۰ میلیون مترمکعبی گاز در زمستان ۱۴۰۰ بود، افزود:‌ از سوی دیگر حجم ذخیره‌سازی‌های سوخت مایع در نیروگاه‌ها، ۲۵ تا ۳۰ درصد کمتر از سال‌های پیش بود که اگر فکری به حال آن نمی‌کردیم، بی‌شک مشکل امنیت انرژی به وجود می‌آمد و مردم را به چالش و سختی می‌کشاند.

وزیر نفت با یادآوری حمله هکری به جایگاه‌های عرضه سوخت در آبان‌ماه ۱۴۰۰ ادامه داد: در آغاز به‌کار دولت سیزدهم دشمن برنامه‌ریزی کرده بود تا با حمله سایبری به جایگاه‌های عرضه، عملیات سوخت‌گیری در کشور را با اختلال روبه‌رو و مردم را عصبانی کنند تا اتفاقی که در آبان‌ماه ۹۸ در کشور رخ داد، دوباره تکرار شود و مردم به خیابان‌ها بیایند.

اوجی با بیان اینکه در حمله سایبری عملیات سوختگیری کل جایگاه‌های عرضه سوخت سراسر کشور متوقف شد، گفت:‌ به لطف پروردگار و صبوری مردم عزیز که دیدند دولتمردان و خدمتگزاران آنها در صنعت نفت و گاز کشور بسیج شدند، در همان ساعات اولیه نزدیک به ۸۰۰ جایگاه کلیدی در استان‌ها فعالیتشان ازسرگرفته شد.

وی تصریح کرد: با تلاش همه نیروهای صنعت نفت، جایگاه‌های سوخت در کوتاه‌ترین مدت وارد عملیات سوخت‌گیری شدند، ما نیز خدا را شاکریم و از مردم که با صبوری خود دشمن را پشیمان کردند، تشکر می‌کنیم.

همه موارد را به مذاکرات وین گره نزدیم

وزیر نفت همچنین با اشاره به سرمایه‌گذاری و اشتغال در کشور گفت: متأسفانه در دولت گذشته سرمایه‌گذاری در کشور و به‌ویژه در صنعت نفت انجام نشد زیرا منتظر بودند مذاکرات وین به نتیجه برسد و همه مسائل را به این مذاکرات گره زده بودند، ‌ در حالی که اگر در صنعت نفت سرمایه‌گذاری انجام می‌شد، دیگر با کسری ۲۵۰ میلیون مترمکعبی در بخش گاز روبه‌رو نمی‌شدیم.

اوجی ادامه داد: در همان آغاز به‌کار دولت سیزدهم، در وزارت نفت پروژه‌های کلیدی و اولویت‌دار و مهم برای مردم و تأمین امنیت انرژی را مشخص کردیم، ما ننشستیم که بگوییم باید سرمایه‌گذار خارجی بیاید، بلکه از ظرفیت‌های مالی در حوزه بانک‌ها و هلدینگ‌های بزرگ اقتصادی استفاده کردیم و سبب مشارکت آن‌ها در اجرای پروژه‌های نفتی شدیم.

وی با تأکید بر اینکه در کل جهان سرمایه‌گذاری هیچ بخشی سودآورتر از بخش نفت و گاز نیست، ادامه داد:‌ خوشبختانه در یک سال گذشته موفق شدیم با مشارکت هلدینگ‌های بزرگ اقتصادی، بانک‌ها و مردم و همچنین با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و خارجی کشورهای دوست و همسو، حدود ۱۰۰ میلیارد دلار تفاهم‌نامه و قرارداد در صنعت نفت امضا کنیم که اجرای آن امنیت انرژی کشور را در پی خواهد داشت.

نزدیک شدن تولید بنزین و نفت‌گاز به مصرف

وزیر نفت همچنین با اشاره به اینکه هم‌اکنون تولید بنزین و نفت‌گاز در کشور به مصرف نزدیک شده است، تصریح کرد:‌ بر اساس برنامه‌ریزی‌های پیشین باید هرسال تولیدمان را در بخش نفت و گاز افزایش می‌دادیم تا در این بخش با مشکل روبه‌رو نشویم که متأسفانه سرمایه‌گذاری در این بخش انجام نشده است.

اوجی با اشاره به تفاهم‌نامه طرح توسعه یکپارچه میدان مشترک آزادگان که ارزش آن ۷ میلیارد دلار است، بیان کرد: اکنون برداشت نفت از این میدان مشترک نزدیک به ۱۹۰ هزار بشکه در روز است، هر روز تأخیر ما در برداشت نفت از این میدان مشترک به معنای برداشت بیشتر شریک ما از آن است.

وی گفت:‌ برای توسعه میدان آزادگان از توان و ظرفیت‌های داخلی استفاده کردیم، ما از بانک‌ها وام نگرفتیم بلکه آنها را در اجرای این پروژه شریک کردیم که خوشبختانه ظرف چند سال آینده ظرفیت برداشت از این میدان مشترک به ۵۷۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

وزیر نفت یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت نفت را افزون بر درآمدزایی برای کشور، اشتغال آن و ارزش افزوده‌ای که برای کشور به همراه دارد، یاد کرد.

صادرات نفت و گاز در پایین‌ترین سطح خود، در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم

اوجی همچنین با اشاره به صادرات نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در ابتدای دولت سیزدهم گفت: زمانی که دولت سیزدهم کار خود را آغاز کرد، صادرات نفت و گاز، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در پایین‌ترین سطح خود بود، اما به لطف پروردگار و همت نیروهای متخصصی که در صنعت نفت و گاز کشور وجود دارد، من و همکارانم پشت میز ننشستیم و با اراده جدی بازارهایی تازه را شناسایی کردیم.

اختصاص ۱۲۰ هزار میلیارد تومان به پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور

وی با اشاره به موضوع سفرهای استانی دولت سیزدهم، اظهار کرد:‌ دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت تا به امروز (یک سال گذشته)، به همراه اعضای کابینه به همه استان‌ها سرکشی کرده و بزرگ‌ترین حسن سفرهای استانی این است که هم رئیس‌جمهوری و هم اعضای دولت، مدیران و مسئولان به هر استانی که می‌روند، با چالش‌ها و مشکلات آنها از نزدیک آشنا می‌شوند.

وزیر نفت تصریح کرد: طی یک سال گذشته دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برای انجام پروژه‌های نیمه‌کاره که بعضی از آنها ۱۵ تا ۲۰ سال طول کشیده، اختصاص داده است.

سهم ۵۰ درصدی استان خوزستان از پروژه‌های عام‌المنفعه وزارت نفت

اوجی با بیان اینکه سهم وزارت نفت از رقم ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی سفرهای استانی در زمینه مسئولیت اجتماعی، پروژه‌های گازرسانی، خط لوله و مخازن حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: ۱۴ هزار میلیارد تومان از این مبلغ در سفرهای استانی نیز به پروژه‌های مسئولیت‌های اجتماعی اختصاص یافته که بیشتر هم در استان‌های نفت‌خیز و گازخیز است.

وی افزود: سهم استان خوزستان از رقم ۱۴ هزار میلیارد تومانی، ۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های عام‌المنفعه و مسئولیت‌ اجتماعی است که این موضوع حاکی از آن است که ۵۰ درصد پروژه‌های مسئولیت اجتماعی وزارت نفت در استان خوزستان اجرا می‌شود.

وزیر نفت پروژه‌های عام‌المنفعه در خوزستان را شامل پروژه‌های تنش‌های آبی در روستاها، راه‌، برق‌رسانی و گازرسانی، فرهنگی، بهداشت و تجهیزات بیمارستانی و فرهنگی و بسیاری از پروژه‌های نیمه‌کاره اعلام کرد.

اوجی با اشاره به اینکه خوزستان از جمله استان‌های توانمند در فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان است، ادامه داد: خوشبختانه وزارت نفت هم به شرکت‌های دانش‌بنیان در این استان توجه کرده است.

وی همچنین با اشاره به پروژه‌های صنعت نفت که هم‌زمان با هفته دولت در استان خوزستان افتتاح و یا آغاز به‌کار شد، افزود: اجرای این پروژه‌ها بی‌شک سبب تحول در خوزستان خواهد شد.

روزهای سخت را پشت سر می‌گذاریم

وزیر نفت با بیان اینکه دولتمردان سال بسیار سختی را طی کردند، افزود:‌ همه دولتمردان و رئیس‌جمهوری دغدغه معیشت مردم را دارند و همه تلاش خود را به‌کار می‌برند تا مشکل مردم را حل کنند.

اوجی ادامه داد: مطمئن باشید، ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده این روزهای سخت را هم پشت سر خواهیم گذاشت.

وی در ادامه به تبدیل وضعیت ایثارگران هم اشاره کرد و گفت:‌ ما در صنعت نفت ۶۵ هزار نیروی رسمی داریم، اما طی یک سال گذشته ۳۵ هزار نفر از نیروهای ایثارگر رسمی و به خانواده صنعت نفت اضافه شده‌اند، ضمن اینکه در این مدت نیز ۹۸ درصد از فارغ‌التحصیلان صنعت نفت هم جذب شده‌اند.

اوجی با بیان اینکه وزارت نفت برنامه‌ریزی‌های خوبی را برای رفع مشکلات معیشتی کارکنان صنعت نفت و نیروهای ارکان ثالث انجام داده است، گفت: بر بنده و دولت سیزدهم تکلیف است تا مشکلات معیشتی کارکنان صنعت نفت را که سربازان گمنام در خط مقدم جبهه اقتصادی هستند را رفع کنیم، ضمن اینکه شخص رئیس‌جمهوری و هیئت دولت نیز از این موضوع حمایت می‌کنند.

وی گفت: قول می‌دهم که در بحث تبدیل وضعیت‌ها و معیشت‌ها اتفاق‌های خوبی بیفتد، ضمن اینکه برنامه‌های خوبی برای جذب نیروها داریم.

حضور وزیر نفت در میز خدمت نماز جمعه اهواز

وزیر نفت به همراه معاونانش همچنین پس از نماز جمعه اهواز برای ارتباط بی‌واسطه دولت‌مردان با قشرهای مختلف مردم، با شهروندان اهوازی دیدار کرد و ضمن گوش دادن به خواسته‌های آنان به مطالباتشان پاسخ داد.

وی پس از سخنرانی در خطبه‌های پیش از نماز جمعه به‌عنوان نماینده رئیس‌جمهوری به مناسبت هفته دولت به همراه معاونان خود، در دیداری صمیمانه با قشرهای مختلف مردم به مطالبات و درخواست‌های مردم که بیشتر مربوط به بخش‌های منابع انسانی و مسئولیت اجتماعی بود، رسیدگی کرد.

وزیر نفت در این دیدار که ۶ ساعت به‌طول انجامید به بیان اقدام‌های شاخص انجام‌شده در زمینه مسئولیت اجتماعی و منابع انسانی به‌ویژه تبدیل وضعیت ایثارگران در صنعت نفت و به‌کار گیری فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت پرداخت.

امام جمعه اهواز: موفقیت در حوزه نفت از اقدام‌های دولت انقلابی است

با اشاره به درخواست مردم خوزستان از وزیر نفت گفت: استان خوزستان که منابع ۶۰ تا ۷۰ درصدی کشور را دارد، از محروم‌ترین استان‌ها به‌شمار می‌آید از این رو درخواست داریم نگاهی ویژه‌ به این استان شود.

به حجت‌الاسلام موسوی‌فرد، نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز نیز در خطبه های نماز جمعه در باره سفر وزیر نفت به استان خوزستان گفت: همه دولت‌ها در استان ما زحمت کشیدند ما از دولت انقلابی انتظار دیگری داریم، دولتمردان حرف مردم را بشنوند و به مطالبه مردم خوزستان توجه کنند.

وی با تأکید بر لزوم رسیدگی به وضع جانبازان و ایثارگران ادامه داد: ایجاد ظرفیت‌های گوناگون از جمله اشتغال به‌ویژه در صنایع پایین‌دستی از دغدغه‌های مردم است که باید برطرف و مورد توجه قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه با تأکید بر لزوم به‌کارگیری مدیران بومی به جای مدیران پروازی در خوزستان در خوزستان گفت: خوزستان متخصصان توانمندی دارد که باید از آنها استفاده شود؛ نیازی نیست افراد غیربومی در استان به‌کارگیری شوند.

حجت‌الاسلام موسوی‌فرد یادآور شد: خوزستان میدان‌های نفتی بسیاری در شهرستان‌های شادگان، هندیجان، رامهرمز، مسجدسلیمان و ... دارد که با توجه به این همه ظرفیت توقع داریم نگاهی ویژه به این استان شود.

نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز با اشاره به دستاوردهای دولت در یک سال گذشته گفت: دولت سیزدهم کشور را با خزانه خالی تحویل گرفت، پس باید به این دولت فرصت دهیم تا بتواند عقب‌افتادگی‌های موجود را جبران کنند.

حجت‌الاسلام موسوی‌فرد با اشاره به بعضی از دستاوردهای دولت سیزدهم افزود: رفع مشکل خاموشی برق و کمبود گاز، رفع صف‌های طولانی مرغ و بنزین و برطرف کردن تورم و افزایش نقدینگی از جمله اقدام‌های این دولت انقلابی بود.

گفتنی است، وزیر نفت به مناسبت هفته دولت از طریق فرودگاه بین‌المللی شهید قاسم سلیمانی اهواز وارد این شهر شد و مورد استقبال مسئولان استانی قرار گرفت. جواد اوجی هم‌زمان با هفته دولت به‌منظور آغاز عملیات اجرایی فاز دوم طرح توسعه میدان مشترک یاران، آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه میدان مشترک بلال، آغاز عملیات اجرایی توسعه و نگهداشت میدان نرگسی، آغاز عملیات اجرایی طرح تولید پروپیلن از پروپان (PDH) پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس و افتتاح طرح‌های مسئولیت اجتماعی به خوزستان سفر کرد.

در سفر یک‌روزه اوجی به خوزستان‌، محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و بابک دارابی مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز شرکت ملی نفت ایران حضور داشتند.

آلبوم تصاویر

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

  آخرین خبرها[~cls=~]

  Douran Portal
  لطفا صبر کنید ...

  tts[~cls=~]
  V6.0.19.0