• تاريخ :
   ۱۴۰۱/۰۶/۰۶ 
 • تعداد بازدید : 323
با حضور وزیر نفت و هم‌زمان با هفته دولت انجام شد
بهره‌برداری و كلنگ‌زنی ۶۰۹۶ پروژه‌ گازرسانی و توسعه‌ای صنعت گاز
آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۶۰۹۶ پروژه گازرسانی و توسعه‌ای صنعت گاز روز یکشنبه (ششم شهریورماه)، هم‌زمان با پنجمین روز از هفته دولت با اعتبار ۱۵۶ هزار میلیارد ریال با حضور وزیر نفت و جمعی از نمایندگان مجلس برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، این پروژه‌ها شامل بهره‌برداری از طرح‌های گازرسانی به ۱۶ شهر، ۱۰۹۱ روستا و ۱۹۵۹ واحد صنعتی با اعتباری نزدیک به ۷۸ هزار میلیارد ریال، همچنین آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به ۹ شهر، ۹۲۸ روستا و ۲۰۹۱ واحد صنعتی با اعتباری حدود ۵۳ هزار میلیارد ریال می‌شود.

پروژه‌های زیرساختی شامل گشایش پروژه خط انتقال زاهدان - زابل و خط انتقال گاز فاز ۲ زرند - کرمان با اعتبار ۲۵ هزار میلیارد ریال نیز از جمله پروژه‌های زیرساختی است که با فرمان وزیر نفت و با حضور مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افتتاح شدند.

افزایش حجم صادرات نفت به کمک تحقق تکالیف بودجه‌ای آمد

جواد اوجی، وزیر نفت در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات طرح‌های گازرسانی در هفته دولت امسال که در محل ساختمان مرکزی شرکت ملی گاز ایران و به‌صورت ویدیوکنفرانس انجام شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: یکی از شاخص‌های رفاه در جامعه، گازرسانی شهری و روستایی است که مردم از این نعمت خدادادی بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه امروز بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان افتتاح پروژه گازرسانی شهری و روستایی و صنایع و خطوط انتقال انجام شد، افزود: بیش از ۵ هزار میلیارد تومان نیز آغاز عملیات اجرایی گازرسانی شهری، روستایی و صنایع بوده است که گازرسانی به صنایع کمک بسیاری به اشتغال‌زایی و اقتصاد کشور خواهند کرد.

گازرسانی و افزایش تولید گاز در فهرست اولویت‌های وزارت نفت دولت سیزدهم

اوجی با اشاره به اینکه پروژه‌های نیمه‌کاره در وزارت نفت بسیار است، گفت: از ابتدای آغاز به‌کار دولت سیزدهم، اجرای پروژه‌ها با بررسی همکارانم در وزارت نفت و چهار شرکت اصلی اولویت‌بندی شد که گازرسانی و افزایش تولید گاز یکی از این اولویت‌ها بود.

وی به کسری ۲۵۰ میلیون مترمکعبی گاز در ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم به‌دلیل نبود سرمایه‌گذاری‌ها به‌ویژه در بخش بالادستی اشاره و اظهار کرد: پروژه‌ها تعریف و برنامه‌ریزی شد که طی هشت سال نزدیک به ۱۶۰ میلیارد دلار برای پروژه‌های اولویت‌داری که به منظور تأمین امنیت کشور و ارز کشور باید اجرا شوند، نیاز است.

وزیر نفت ادامه داد: بخش اعظم بودجه سال ۱۴۰۰ از محل درآمدهای حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی جزو تکالیف وزارت نفت بود. ما وقتی دولت را تحویل گرفتیم شاید یک‌پنجم تکالیف بودجه در شهریورماه انجام شده بود که با همت همکارانم، حمایت دولت و مجلس حجم صادرات و قیمت‌ها افزایش یافت و سبب شد تکالیفمان در بودجه انجام شود.

اوجی با اشاره به اینکه وزارت نفت برای تحقق اهداف نیازمند سرمایه‌گذاری است، گفت: وزارت نفت یک میلیارد دلار از درآمدهای خود را به توسعه اختصاص داده است، ‌اما برای جبران کسری گاز نیازمند سرمایه‌گذاری است، البته که منتظر برجام و سرمایه‌گذار خارجی نمی‌ماند که اگر می‌ماند بی‌شک پارسال با قطعی گاز و برق روبه‌رو می‌شدیم.

طلسم برداشت گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی زمستان امسال شکسته می‌شود

وزیر نفت همچنین پس از پایان آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۶۰۹۶ طرح‌ گازرسانی در هفته دولت، در جمع خبرنگاران گفت: با ابتکار همکاران ما در شرکت ملی نفت ایران که به‌طور جد در حال تلاش هستند، قول می‌دهیم نخستین مرحله برداشت از طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی که به مدت ۲۰ سال تنها به‌صورت قرارداد روی کاغذ میان پیمانکاران مختلف داخلی و خارجی رد و بدل می‌شد، زمستان امسال آغاز شود.

اوجی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در مرحله نخست از طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی روزانه ۱۰ تا ۱۱ میلیون مترمکعب گاز برداشت شود، ادامه داد: این مقدار گاز به کمک شبکه گازرسانی کشور می‌آید و مردم از آن نعمت آن بهره‌مند خواهند شد.

افزایش ۶۴ درصدی درآمد صادرات گاز

مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات طرح‌های گازرسانی در هفته دولت نیز با بیان اینکه دولت مردمی سیزدهم نشاط و تحرک در صحنه اجرایی کشور ایجاد کرده است، گفت: انگیزه بالا، روحیه پرکاری و تلاش و جهاد مستمر از ویژگی‌های جدایی‌ناپذیر ارکان دولت است و در مسیر عدالت و پیشرفت و توسعه همه جانبه اقتصادی پیشرفت داشته‌ایم.

وی درباره بهره‌برداری از طرح‌های گازرسانی در هفته دولت توضیح داد: امروز شاهد بهره‌برداری از خطوط لوله انتقال گاز و گازرسانی به ۱۶ شهر و ۱۰۹۱ روستا و بالغ بر ۱۹۵۹ صنعت این مرز و بوم با ۱۰ هزار ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم.

معاون وزیر نفت در امور گاز به طرح‌هایی که بناست عملیات اجرایی آنها از هفته دولت آغاز شود اشاره کرد و گفت: در این آیین همچنین آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به ۹ شهر و ۹۲۸ روستا و بیش از ۲ هزار صنعت دیگر نیز با اعتباری بیش از ۵۳ میلیارد ریال آغاز می‌شود.

چگنی افزود: همان‌گونه که می‌دانید بیش از ۷۵ درصد سبد انرژی کشور با ۳۰ میلیون واحد اشتراک شامل خانگی، تجاری، صنعتی و کشاورزی به گاز طبیعی وابسته است و این مبالغه نیست اگر بگوییم صنعت گاز قلب تپنده اقتصاد کشور است.

وی گفت: احداث و بهره‌برداری از ۱۴ هزار و ۳۹۶ کیلومتر شبکه شهری و روستایی، نصب ۳۳۵ هزار و ۷۳۶ انشعاب، گازرسانی به ۷ نیروگاه جدید  شامل آرین زنجان، پاسارگارد قشم، بهین پالایش قشم، ماهتاب کیش، آب وبرق ماهتاب، هنگام و راشد تربت، بهره‌مندی هزار و ۱۳۰ واحد صنعتی کشور از انرژی گاز طبیعی به‌منظور حمایت از تولید و اشتغال‌آفرینی، افزایش ۶۴ درصدی درآمدهای صادرات گاز، افزایش ۱۱ درصدی حجم صادرات گاز به ترکیه، ادامه مذاکرات برای افزایش مقدار صادرات گاز، وصول حدود ۱.۶ میلیارد دلار بابت طلب گاز ایران، افزایش ۱۳۸ درصدی سوآپ گاز، استمرار تهاتر گاز با برق کشور ارمنستان، تقویت دیپلماسی انرژی و انجام مذاکرات با کشورهای مختلف با اولویت کشورهای همسایه را می‌توان به اقدام‌های یاد شده اضافه کرد.

وزارت نفت، سربلندترین وزارتخانه در شرایط تحریم‌ اقتصادی

فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات طرح‌های گازرسانی در هفته دولت گفت: امروز صنعت گاز به‌عنوان یک صنعت راهبردی و تأثیرگذار در امنیت و اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اولویت نخست ما رفع ناترازی گاز در کشور است و دولت و مجلس باید برای تقویت زیرساخت‌های حوزه گاز همکاری کنند، افزود: بنده به‌عنوان نماینده اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از زحمات وزیر نفت، معاونان وی و مدیرعمل شرکت ملی گاز ایران تشکر می‌کنم. این اقدام‌ها و فعالیت‌ها در صنعت نفت و گاز در حالی انجام می‌شود که ما در شدیدترین تحریم‌های اقتصادی قرار داریم.

حسنوند اظهار کرد: امروز نوک حمله تحریم‌ها به سمت صنعت نفت است، اما سربلندترین وزارتخانه در این شرایط وزارت نفت است که هم در فروش نفت و هم ارزآوری و هم توسعه میدان‌های نفت و گاز و سایر پروژه‌ها موفق عمل کرده است.

وی گفت: این موفقیت‌ها مدیون تلاش، همدلی و هماهنگی بین دولت و مجلس و وزارت نفت است و مجلس نیز خود را متعهد می‌داند در کنار دولتمردان برای سربلندی صنعت نفت تلاش کند، زیرا هموارسازی مسیر برای شما هدف ماست.

آلبوم تصاویر

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین خبرها[~cls=~]

  Douran Portal
  لطفا صبر کنید ...

  tts[~cls=~]
  V6.0.19.0