• تاريخ :
   ۱۴۰۱/۰۶/۰۸ 
 • تعداد بازدید : 328
با حضور وزیر نفت در عسلویه انجام شد
بهره برداری از طرح های متنوع وزارت نفت در قلب تپنده انرژی كشور
وزیر نفت در سفر یک روزه به عسلویه طرح های متنوع و مختلف وزارت نفت در حوزه های مسئولیت اجتماعی، پتروشیمی، پالایش، تاسیسات و ... را در قلب انرژی کشور افتتاح کرد.

جواد اوجی، وزیر نفت روز دوشنبه (هفتم شهریورماه) در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی خلیج فارس (عسلویه) برای بهره‌برداری رسمی از سه طرح تکمیلی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس اظهار کرد: مطابق برنامه مقرر شد اعضای هیئت دولت در هفته دولت به استان‌های مختلف سفر کنند که این سفر همسو با این برنامه انجام شده است، به نمایندگی از رئیس جمهوری سلام گرم وی را به مردم غیور و شریف استان بوشهر می‌رسانم.

وزیر نفت درباره کسری گاز در روزهای سرد امسال هم گفت: امسال هم به دلیل اینکه در سال‌های گذشته در صنعت گاز سرمایه‌گذاری نشده کسری گاز داریم، اما تلاش همکارانمان در شرکت‌های تابع وزارت نفت این است با تدابیر اندیشیده شده مثل پارسال اجازه ندهیم مردم عزیز کشورمان دچار چالش و مشکل شوند.

واحد نخست طرح سیکل ترکیبی نیروگاه متمرکز پارس جنوبی افتتاح شد

نیروگاه سیکل ترکیبی بعثت به‌منظور تأمین کمبود تولید انرژی الکتریکی مورد نیاز پالایشگاه‌های مستقر در منطقه کنگان مربوط به فازهای ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۹، ۲۲-۲۴، مجتمع پالایشگاهی سیراف، همچنین افزایش پایداری شبکه برق شرکت نفت و گاز پارس و در مجاورت نیروگاه گازی متمرکز ساخته شده است.

واحد نخست پروژه سیکل ترکیبی نیروگاه متمرکز پارس جنوبی با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و سرمایه‌گذاری بیش از ۴۵۰ میلیون یورو و ۲۳۴ هزار دلار و مبلغ  ۳۶۵ میلیارد ریال اجرا شده است.

بازده نیروگاه بعثت پارس جنوبی با احداث بخش سیکل ترکیبی از حدود ۳۰ درصد به حدود ۵۳ درصد می‌رسد و با تکمیل هر سه واحد سیکل ترکیبی، در مجموع ظرفیت مجموعه سیکل ترکیبی و بخش گازی به ۱۵۰۰ مگاوات می‌رسد.

واحد مرکاپتان‌زدایی از میعانات‌گازی پالایشگاه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی افتتاح شد

در سفر یک روزه وزیر نفت به عسلویه همچنین واحد مرکاپتان‌زدایی از میعانات‌گازی پالایشگاه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی افتتاح شد. ساخت واحد مرکاپتان‌زدایی از میعانات گازی پالایشگاه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی (DMC) با ظرفیت فرآورش روزانه ۸۰ هزار بشکه به‌منظور تکمیل زنجیره ایجاد ارزش افزوده پالایشگاه، کاهش آثار خوردگی ترکیبات مضر موجود بر تأسیسات و تجهیزات پالایشگاهی، کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی، ارتقا و بهبود کیفیت میعانات گازی، سهولت در بازاریابی، صادرات و... ایجاد شده است.

این پروژه بر پایه دانش فنی و لیسانس پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و مراحل خرید کالا، ساخت، نصب و راه‌اندازی آن در قالب قرارداد (EPCC) به ارزش ۷۴ میلیون یورو و ۲۶۱ میلیارد تومان اجرا شده است. ارزش افزوده حاصل از اجرا و راه‌اندازی این واحد، بیش از ۴ دلار به ازای هر بشکه است که سالانه درآمدی بیش از ۱۱۰ میلیون دلار در پی خواهد داشت.

وزیر نفت در آیین بهره‌برداری از نخستین واحد شیرین‌سازی و مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی با بیان اینکه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در تکمیل طرح شیرین‌سازی و مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی فازهای ۲ و ۳ پارس‌جنوبی نقش کلیدی داشت، گفت: به‌همت پژوهشگاه صنعت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به‌عنوان پیمانکار طرح، دانش مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی در کشور بومی شد.


وی افزود: ظرفیت شیرین‌سازی میعانات گازی کشور با این طرح ۸۰ هزار بشکه افزایش یافت است. بزرگ‌ترین مزیت این طرح بومی‌سازی دانش مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی در کشور است و ان‌شاءالله در این زمینه خودکفا می‌شویم.
وزیر نفت گفت: میعانات گازی شیرین ارزش افزوده بالاتری دارد و فروشش در داخل و بازار بین‌الملل راحت‌تر است.

عملیات اجرایی طرح PDH/PP پالایش پارسیان سپهر آغاز شد

عملیات اجرایی طرح PDH/PP شرکت پالایش پارسیان سپهر هم‌زمان با هفته دولت با دستور جواد اوجی، وزیر نفت آغاز شد. طرح PDH/PP شرکت پالایش پارسیان سپهر ظرفیت تولید ۴۵۰ هزار تن پروپیلن، ۳۰۰ هزار تن پلی‌پروپیلن، ۱۰۰ هزار تن اکریلیک اسید و سوپرجاذب‌ها را خواهد داشت.

طرح PDH/PP شرکت پالایش پارسیان سپهر به‌منظور افزایش زنجیره ارزش ۵۳۶ هزار تن پروپان از محل تولیدات شرکت پالایش پارسیان سپهر با سرمایه ۴۸۸ میلیون یورو و ۲۹۰۰۰ هزار میلیارد ریالی و با حضور سرمایه‌گذار خارجی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس احداث خواهد شد.

عملیات اجرایی طرح PDH/PP پتروشیمی پارس آغاز شد

عملیات اجرایی طرح PDH/PP پتروشیمی پارس نیز هم‌زمان با هفته دولت و به دستور جواد اوجی، وزیر نفت آغاز شد. طرح PDH پتروشیمی پارس با ظرفیت تولید ۶۰۰ هزار تن پروپیلن و ۵۰۰ هزار تن پلی‌پروپیلن و سرمایه‌گذاری ۶۴۵ میلیون دلار و ۶۶ هزار میلیارد ریال در مدت ۴۸ ماه در منطقه ویژه اقتصادی پارس (عسلویه) احداث می‌شود.

سالانه ۷۰۰ هزارتن پروپان از محل تولیدات پتروشیمی پارس و ۳.۸ هزارتن اتیلن از پتروشیمی‌های منطقه به عنوان خوراک در این واحد مصرف می‌شود.

خط‌ لوله انتقال میعانات گازی پالایشگاه‌های پارس جنوبی به بهره‌برداری رسمی رسید

در جریان سفر وزیر نفت به عسلویه خط‌ لوله انتقال میعانات گازی پالایشگاه‌های پارس جنوبی به بهره‌برداری رسمی رسید. پروژه انتقال میعانات گازی تولیدی در پالایشگاه‌های سایت ۲ از طریق احداث یک رشته خط لوله به طول تقریبی ۵۲ کیلومتر از جنوب مخازن میعانات گازی طرح فازهای ۲۲ تا ۲۴  و پس از عبور از ۱۹۰ معارض از جمله خطوط لوله‌ مختلف، خطوط فلر، جاده، کانال و... به تأسیسات ذخیره‌سازی سایت ۲ منتقل می‌شود.

این خط لوله که با ۱۲ میلیون یورو و ۱۶۰۰ میلیارد ریال سرمایه ساخت شده است، میعانات گازی تولیدی در پالایشگاه‌های سایت ۲ پارس جنوبی را به مخازن متمرکز واقع در سایت ۱ منتقل می‌کند تا از آنجا با خط لوله و ایستگاه پمپاژ موجود به پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای تولید بنزین و دیگر مصارف ارسال شود.

عملیات اجرایی احداث خط لوله جدید فاز ۱۶ میدان پارس جنوبی آغاز شد

عملیات اجرایی احداث خط لوله جدید فاز ۱۶ میدان پارس جنوبی با دستور وزیر نفت به‌صورت رسمی آغاز شد. در این طرح، احداث یک رشته خط لوله جدید ۳۲ اینچ انتقال گاز از سکوی SPD16 پارس جنوبی (بلوک مرزی) تا پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی (شرقی‌ترین پالایشگاه عسلویه در سایت یک پارس جنوبی) در برنامه است.

این رشته خط لوله برای انتقال گاز ترش پارس جنوبی طراحی شده است و شرایط را برای پایداری انتقال روزانه یک میلیارد فوت‌مکعب (۲۸ میلیون مترمکعب) گاز از حوزه گازی پارس جنوبی تضمین می‌کند و سبب اطمینان از تولید پایدار در سکوی SPD16 خواهد شد.
افزایش تولید گاز از  فاز ۱۶ پارس جنوبی با ظرفیت انتقال سیال سه فازی به میزان یک میلیارد فوت‌مکعب در روز (۲۸ میلیون مترمکعب)، تولید ایمن پایدار از طریق  خط لوله جدید با توجه به حوادث مکرر خط لوله فعلی فاز، استفاده از توان داخلی و... برخی از اهداف این طرح است.

واحدهای ۳، ۴ و ۵ گازی نیروگاه سیکل ترکیبی ایران ال‌ان‌جی به بهره‌برداری رسید

با دستور وزیر نفت در عسلویه واحدهای ۳، ۴ و ۵ گازی نیروگاه سیکل ترکیبی شرکت مایع‌سازی گاز طبیعی ایران با دستور وزیر نفت به بهره‌برداری رسید.

نیروگاه سیکل ترکیبی شرکت مایع‌سازی گاز طبیعی ایران که شامل پنج واحد گازی به توان ۱۶۲ مگاوات و دو واحد بخار به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات است از سال ۱۳۹۲ با وقفه جدی روبه‌رو و با آغاز کار دولت سیزدهم دوباره در سال ۱۴۰۰ آغاز و واحدهای ۳ و ۴ و  ۵ تکمیل شد.

۲۷ طرح مسئولیت اجتماعی در استان بوشهر به بهره‌برداری رسید

وزیر نفت همچنین  دستور بهره‌برداری از ۲۷ طرح مسئولیت اجتماعی در استان بوشهر را از مجموع ۹۵ طرح تکمیل‌شده در دولت سیزدهم در این استان صادر کرد.

این طرح‌ها شامل پنج طرح ورزشی، ۱۲ طرح آموزشی (ساخت مدرسه)، یک طرح درمانی و ۹ طرح هادی روستایی می‌شود.

اعتبار اجرای این ۲۷ طرح بالغ بر ۵۱ میلیارد تومان است که از اعتبار مجموع ۹۵ طرح حدود ۸۱ میلیارد تومان، به پیمانکاران پرداخت شده است. وزیر نفت پس از افتتاح ۲۷ پروژه مسئولیت اجتماعی، گفت: این قول را می‌دهیم که افتتاح این پروژه‌ها تداوم داشته باشد.

در حوزه تولید پروپیلن از پروپان به خودکفایی می‌رسیم

وزیر نفت در ادامه افتتاح طرح های وزارت نفت در عسلویه، فرمان بهره‌برداری از فاز ۳، ۴ و ۵ شرکت ایران ال‌ان‌جی را صادر و اظهار کرد: مایع‌سازی و شیرین‌سازی این مجموعه هنوز تکمیل نشده، اما برق تولیدی آن اکنون به منطقه عسلویه و استان بوشهر تزریق می‌شود.

اوجی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح تولید پروپیلن از پروپان (PDH/PP) شرکت پالایش پارسیان سپهر و پتروشیمی پارس تأکید کرد: یکی از طرح‌های ضروری صنعت پتروشیمی همین طرح‌های تبدیل پروپان به پروپیلن است که برای زنجیره تکمیلی پتروشیمی هم مهم است، در حالی که هنوز بخشی از پروپیلن به کشور وارد می‌شود.

وی افزود: طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده، احداث مجتمع‌های تولید پروپیلن از پروپان را آغاز می‌کنیم و تا چند سال آینده در این حوزه به خوکفایی خواهیم رسید، با این کار اشتغالزایی خوبی در این حوزه برای نیروهای بومی و متخصصان استان بوشهر فراهم می‌شود.

وزیر نفت همچنین گفت: پژوهشگاه صنعت نفت هم به لیسانس فنی پلی پروپیلن (PP) دست یافته و این بخش به‌طور کامل بومی‌سازی شده است.

اوجی پس از اعلام دستور بهره‌برداری از پروژه انتقال میعانات گازی تولیدی از پالایشگاه‌های سایت ۲ به سایت ۱ پارس جنوبی، اظهار کرد: این پروژه یکی از اقدام‌های مهم در فصل زمستان است، زیرا توقف انتقال این میعانات بر تولید گاز اثر می‌گذارد. از سویی هزینه نقل و انتقالات آن هم بین سایت ۱ و ۲ کاهش می‌یابد.

وی در ادامه پس از افتتاح پایانه صادراتی ال‌پی‌جی شرکت پتروصنعت ایرانیان تصریح کرد: این صادرات از انحصار برخی کشورهای منطقه درآمد و شرکت‌های دیگر هم در این حوزه فعال شدند و طبق آمار مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران هم صادرات ال‌پی‌جی در یک سال اخیر ۲۰ درصد افزایش یافته است که ارزآوری بیشتری هم برای کشور خواهد داشت.

وزیر نفت در پایان پس از اعلام دستور آغاز عملیات اجرایی احداث خط لوله جدید فاز ۱۶ میدان پارس جنوبی، از همه کارکنان و مدیران منطقه ویژه پارس و پارس جنوبی قدردانی کرد.

تأسیسات انبارش و بارگیری گاز مایع و زنجیره صادراتی در عسلویه به بهره‌برداری رسید

تأسیسات انبارش و بارگیری گاز ال‌پی‌جی و زنجیره کامل صادراتی با سرمایه‌گذاری خارجی حدود ۱۰۰ میلیون دلار با دستور وزیر نفت به بهره‌برداری رسید.

این طرح ارزآوری سالانه یک میلیارد دلار را به‌دنبال دارد، همچنین ۱۵۰ نفر به‌صورت مستقیم در این طرح مشغول به‌کار شده‌اند.

میدان گازی پارس شمالی با همکاری گازپروم توسعه می‌یابد

وزیر نفت پس از پایان بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های وزارت نفت به استان بوشهر در سخنانی گفت: امروز پروژه‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی با اعتبار یک میلیارد دلار در این استان به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی پروژه‌هایی با اعتبار ۲ میلیارد دلار هم در بخش بالادست و پایین‌دست آغاز شد.

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی وزارت نفت، ان‌شاءالله همه پروژه‌ها در مدت زمان مقرر تکمیل می‌شوند تا شاهد تحولات مطلوب در منطقه باشیم.

وزیر نفت تصریح کرد: همکاری خوبی هم با هنرستان فنی و حرفه‌ای در این منطقه آغاز شده است که همه هزینه‌ها برای ارتقای تخصص جوانان بوشهری از سوی وزارت نفت انجام می‌شود.

اوجی با بیان اینکه طبق اهداف مسئولیت اجتماعی وزارت نفت، ۱۳۷۷ میلیارد تومان به این بخش در استان بوشهر اختصاص یافته است، ادامه داد: وزارت نفت در سال نخست فعالیت دولت سیزدهم، ۱۴ هزار میلیارد تومان مصوبه برای پروژه‌های مسئولیت اجتماعی اختصاص داده که بی‌سابقه است.

پروژه جمع‌آوری گازهای مشعل در حال اجراست

وزیر نفت  همچنین بر تعیین تکلیف کاهش آلایندگی‌های استان بوشهر تأکید کرد و گفت: پروژه جمع‌آوری گازهای مشعل در حال اجراست.

اوجی با بیان اینکه از هرگونه سرمایه‌گذاری استقبال می‌کنیم، اظهار کرد: برای توسعه میدان گازی پارس شمالی هم با گازپروم تفاهم‌نامه امضا شده است.

وی همچنین اعلام کرد که وزارت نفت برای تکمیل راه‌آهن بوشهر به شیراز ۳۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده که به‌طور کامل پرداخت شده است.

وزیر نفت گفت: واحد مرکاپتان‌زدایی از میعانات‌ گازی پالایشگاه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی، نخستین طرحی بود که با دانش بومی پژوهشگاه صنعت نفت و به همت قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) اجرا شد و قول می‌دهیم که در بقیه فازها این واحد نیز راه‌اندازی شود. امیدواریم آقای خجسته‌مهر هم در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران اجرای این طرح در بقیه فازهای پارس جنوبی را مصوب کنند. این طرح نمونه اولیه‌ای بود که خوشبختانه به نتیجه رسید و کمک زیادی به بحث آلایندگی‌ها می‌کند.

نگاه وزارت نفت در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی متفاوت از گذشته است

وی با تأکید بر اینکه در بحث حمله سایبری نیز قصد داشتند دولت را در همان ماه‌های نخست زمین‌گیر کنند، گفت:‌ قول می‌دهم نگاه وزارت نفت با گذشته کاملاً تفاوت پیدا کرده است و ما نیز از اجرای پروژه‌های مسئولیت‌های اجتماعی حمایت می‌کنیم و مردم شهرهای میزبان صنایع نفت و گاز نیز باید از منافع پروژه‌های عام‌المنفعه بهره‌مند شوند.

وزیر نفت همچنین با قدردانی از تلاش‌ مجتمع‌های پتروشیمی گفت: هرگاه در حوزه سرمایه انسانی دچار چالش می‌شویم، از توان آیت‌الله صفایی بوشهری استفاده می‌کنیم و با حمایت، پشتیبانی و همراهی ایشان گره باز می‌شود.

 

آلبوم تصاویر 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین خبرها[~cls=~]

  Douran Portal
  لطفا صبر کنید ...

  tts[~cls=~]
  V6.0.19.0