• تاريخ :
   ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ 
 • تعداد بازدید : 174
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی خبر داد
اعلام آمادگی ۱۷ سرمایه‌گذار برای تكمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به برنامه‌ریزی برای تولید ۲۰ محصول تازه پتروشیمی در کشور، گفت: برای ۱۷ تا ۱۸ محصول سرمایه‌گذار داخلی پیش‌قدم شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، مرتضی شاهمیرزایی روز پنجشنبه (۳۱ شهریورماه) در نشست خبری خود در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست اظهار کرد: کشورهای اروپایی و امریکا تلاش کردند کوچکترین دانشی وارد کشور نشود اما امروز به‌دنبال تسخیر فناوری‌های روز پتروشیمی هستیم. تلاش ما این است که زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی را تکمیل کنیم و اینگونه نباشد که برای قطعه و موادی صنایع مختلف معطل کشورهای خارجی بمانند.

وی با تأکید بر اینکه تلاش می‌کنیم در تأمین کالا و تجهیزات، رسیدن به دانش فنی و دیگر الزام‌های صنعت پتروشیمی خودکفا شویم، اعلام کرد: قراردادهای مهمی با اراده و تلاش شرکت ملی صنایع پتروشیمی امضا شده است و شناسایی و ارزیابی برای ۲۰ محصول تازه پتروشیمی انجام شده است و صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران و هلدینگ‌های پتروشیمی برای تولید این محصولات به میدان آمده‌اند.

به دنبال رفع ناقصی پازل محصولات هستیم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر اینکه به‌دنبال رفع ناقصی پازل محصولات پتروشیمی هستیم، گفت: مذاکراتی مطلوب با کشورهای دوست برای توسعه محصولات تازه انجام شده است و این شرکت‌ها حضور فعال و پرشوری در نمایشگاه ایران پلاست داشته‌اند.

شاهمیرزایی با اشاره به نامگذرای امسال به نام شرکت‌های دانش‌بنیان، افزود: تلاش می‌کنیم با تکیه بر توان و ظرفیت داخلی، سرمایه‌گذاران مصمم، سرمایه انسانی متخصص، مراکز علمی، پارک‌های فناوری و پژوهشکده‌ها، با اراده پیش رویم و از گردنه وابستگی به خارج رها شویم. در مسیر رهایی از وابستگی تجربه خوبی درباره تولید انواع کاتالیست به‌دست آورده‌ایم و امروز قراردادهای مطلوبی برای صادرات انواع کاتالیست با شرکت‌های خارجی امضا کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه این نشست در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره ۲۰ محصول جدید پتروشیمی و سرمایه‌گذاران متقاضی و رقم سرمایه‌گذاری مورد نیاز آن، گفت: تاکنون برای ۱۷ تا ۱۸ محصول اعلام آمادگی شده است و برای چند محصول باقیمانده نیز پیگیری‌هایی انجام شده و پیش‌بینی ما این است که حدود ۳ تا ۴ میلیارد دلار برای تولید این محصولات نیاز باشد.

شاهمیرزایی با بیان اینکه این محصولات تنوع زیادی داشته و نیاز به فرآینده خاص خود دارند، ادامه داد: منطقی است که پیگیری تولید این محصولات فرآیند خاص خود را دارد اما مانعی بر سر راه تولید نداریم. همه سرمایه‌گذاران متقاضی، داخلی هستند اما از سرمایه‌گذاران خارجی هم دعوت کرده‌ایم. با این حال تأکید ما این است که هلدینگ‌ها و سرمایه‌گذاران داخلی در تولید این محصولات شریک شوند و منفعت آن به کشور برسد.

تخفیف خوراک برای طرح‌های تکمیل زنجیره

وی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره توسعه پایین‌دست متانول و ادامه پروژه‌های پیشران پروپیلن و تخفیف خوراک برای این پروژه‌ها، توضیح داد: در افق ۱۰ ساله آینده نزدیک به ۴۰ میلیون تن در سال متانول تولید می‌شود که این رقم هم می‌تواند تهدید و هم فرصت باشد. متانول زنجیره ارزش عظیمی دارد و پروپیلن و پلی‌پروپیلن یکی از محصولات آن است که ارزش بالایی دارد و معافیت‌های خوبی برای قیمت خوراک این محصولاتی که در این زنجیره قرار دارند، لحاظ شده است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از پنج درصد تخفیف قیمت خوراک برای تکمیل زنجیره ارزش متانول خبر داد و گفت: البته رایزنی‌هایی برای مشوق‌های بیشتر صورت گرفته و تا ۳۰ درصد تخفیف خوراک برای چند زنجیره ارزش پیش بینی شده است.

شاهمیرزایی در پاسخ به پرسشی درباره چشم‌انداز تولید کاتالیست در کشور و زمینه‌های بومی‌سازی آن، افزود: طبق برآوردها همه کاتالیست‌های مورد نیاز کشور ظرف سه تا چهار سال آینده در کشور تولید می‌شود و تا سطح صنعتی و تجاری خواهد رسید و این مهم گامی بلند و راهبردی برای کشور خواهد بود. برای تولید کاتالیست با شرکت‌های داخلی و خارجی هم‌پیمان همکاری می‌کنیم تا به زودی به قطب تولید کاتالیست و صادرکننده در دنیا تبدیل شویم.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره اینکه آیا دریافت مالیات از مواد خام و نیمه خام صنعت پتروشیمی منجر به توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی شده است، ادامه داد: ما به قانون کشور در بخش عوارض و مالیات پایبند هستیم، مالیات دریافت شده از مواد خام و نیمه خام در صنعت پتروشیمی به‌نحوی دریافت شده است که واحدهای پتروشیمی دچار آسیب یا زیان نشوند، این موضوع هم از سوی مسئولان وزارت نفت در حال پیگیری است. اما آنچه که مسلم است هنوز مالیات بر این محصولات نهایی نشده است.

شاهمیرزایی در پایان گفت: از همین تریبون از مدیران مجتمع‌های پتروشیمی که بیشترین تولید متانول را داشته و از گذشته نیز واحدهایی را در حال اجرا دارند، تقاضا می‌کنم که به‌سرعت به سمت برنامه‌ریزی برای تکمیل زنجیره ارزش متانول حرکت کنند، ضمن اینکه به سرمایه‌گذاران در این بخش و سایر بخش‌هایی که به تولید محصولات نیمه خام پتروشیمی می‌پردازند اعلام می‌کنم که با برنامه‌ریزی برای تکمیل زنجیره ارزش، معافیت‌های تخفیف خوراک نیز شامل حال آنها خواهد شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین خبرها[~cls=~]

  Douran Portal
  لطفا صبر کنید ...

  tts[~cls=~]
  V6.0.19.0