پیشکسوتان

پای صحبت دکتر منوچهر شمسا، کارشناس ورزش شرکت ملی گاز ایران
از بازی بسکتبال با جهان پهلوان تختی تا کارشناسی ورزش

16:501392/9/13
الهه عبداللهی - «تختی معرفت داشت، مرد بود. جوانمردی اش از او "تختی" ساخت. شاید خیلی‌ها در عرصه ورزش از او بهتر بودند، اما پهلوان منشی تختی باعث شد که به شهرت و محبوبیت برسد، ولی هیچ گاه اجازه نمی‌داد غرور سراغش بیاید. یادم هست چند بار با هم بسکتبال بازی کردیم. البته بسکتبال ورزش نفس‌گیری است. کشتی‌گیرها وقتی می‌خواستند به قول معروف نفس شان را چاق کنند، بسکتبال بازی می‌کردند. تمام لحظه‌های با تختی بودن برای من تبدیل به خاطره شده است.»

این ها حرف های دکتر منوچهر شمسا است؛ پیشکسوت ورزش وزارت نفت که در گفت و گو با سایت اداره کل ورزش، یادی از گذشته ها می کند و از تختی، اسطوره ورزش کشور حرف می زند.
دکتر منوچهر شمسا را اهالی ورزش صنعت نفت به خوبی می شناسند، کسی که از سال 1346 تاکنون، سابقه حضور در این وزارتخانه را دارد. او بعد از پایان تحصیلات خود به استخدام شرکت ملی گاز ایران درآمد و در همان بدو ورود به عنوان رئیس امور ورزش، فعالیتش را آغاز کرد. در سال 1357 به دعوت سازمان تربیت‌بدنی به عنوان دبیر فدراسیون بسکتبال انتخاب شد و تا سال 1359 در این سمت باقی ماند.
 سال 1360 نایب رئیسی فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران و مدت کوتاهی هم سرپرستی فدراسیون را به عهده گرفت و در همان زمان، مسوولیت مدیریت تیم‌های ملی را پذیرفت. در سال 1379 بعد از 35 سال خدمت در شرکت ملی گاز، به افتخار بازنشستگی نایل آمد و پس از آن به عنوان کارشناس ورزش، مشغول به کار است.
عضویت در تیم ملی بسکتبال، باشگاه شعاع، تیم ارتش، مربیگری تیم نفت تهران و ... تنها بخش هایی از کارنامه ورزشی او است.
سال ورودش به صنعت نفت را خیلی خوب به یاد دارد، حال و هوای ورزش صنعت نفت در آن سال ها را هم : «سال 1346 که وارد نفت شدم، فعالیت های ورزشی به گستردگی این روزها نبود و مثل الان شرایط فعالیت کارکنان و خانواده ها در تمامی رشته ها وجود نداشت. یادم می آید که فوتبال خیلی طرفدار داشت و بیشتر برنامه ها هم بر محور همین رشته شکل می گرفت.»
این طور که دکتر شمسا از آن روزها می گوید، نحوه برگزاری مسابقات ورزشی داخلی صنعت نفت با شکل کنونی اش خیلی تفاوت داشته است: «سال ها قبل مسابقات به صورت تک رشته ای برگزار می شد،‌ مثلا منتخب ها برای برگزاری رقابت های فوتبال در اصفهان دور هم جمع می شدند. بنده برگزاری مسابقات داخلی وزارت نفت به صورت "المپیاد" را پیشنهاد دادم و برگزاری المپیادهای ورزشی هم از شرکت ملی گاز ایران شروع شد.»
پیشکسوت ورزش صنعت نفت و کارشناس ورزش شرکت ملی گاز ایران گفت و گویش با سایت اداره کل ورزش را با این جملات به پایان می رساند: « من به آینده ورزش صنعت نفت خیلی امیدوارم، اما دلم می خواهد خانواده کارکنان صنعت نفت از امکانات ورزشی بهره بیشتری ببرند و معتقدم سرمایه گذاری روی آکادمی های ورزشی صنعت نفت و ورزش پایه باید در اولویت باشد.»

نسخه قابل چاپ