پیشکسوتان

ماه رمضان از زبان پیشکسوتان ورزش صنعت نفت
روزه داری محمد دادکان و جام رمضان

18:401393/4/31

میان خاطرات همه ورزشکاران حرفه ای کشورمان، حتما جایی هم برای «ماه رمضان» هست. اگر پای صحبت پیشکسوتان ورزش وزارت نفت نشسته باشید، حتما نقل قول هایی در این باره از آن ها شنیدید. جعفر انیسی، پیشکسوت فوتبال نفت، رمضان سال ها پیش را این طور به یاد می آورد: «تیم نفت در دهه 1350 در جام تخت جمشید حضور داشت. آن زمان جوی حاکم بود که ورزشکارها به دور از ریا و بدون هیچ گونه اجباری روزه می گرفتند. اعضای تیم نفت هم از همین ورزشکارها بودند.»


جعفر انیسی، رئیس اسبق هیات فوتبال نفت ادامه می دهد: «با اینکه تمرین های سختی داشتیم و در مسابقات هم حضور پیدا می کردیم، اما روزه بچه ها ترک نمی شد. به نام خیلی از بچه ها می توانم اشاره کنم، اما رحمان رحیمی خیلی در ذهنم مانده، چون دفاع وسط تیم بود، بیش از دیگران فعالیت می کرد و می دوید. با زبان روزه سخت بود، اما تاب می آورد. آن سال ها تیم های پرسپولیس، اکباتان، بانک ملی، استقلال، پیام و نفت جزو تیم های قدر بودند و حساب دیگری روی این تیم ها باز می شد، تیم نفت هم در بحث فنی حرف های زیادی برای گفتن داشت و هم در مباحث اخلاقی الگوی ورزشکاران بود.»

بهرام میرشیبانی، رئیس ورزش های همگانی شرکت ملی نفت ایران هم یکی از پیشکسوتان ورزش وزارت نفت است که خاطراتی را از رمضان سالیان گذشته به خصوص دهه 50 و 60 به یاد می آورد: « بیشتر فوتبالیست ها اهل نماز و روزه بودند. با این که تمرینات فشرده ای داشتیم، خیلی ها با زبان روزه در تمرین ها و مسابقات حاضر می شدند.»

بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال ایران و پرسپولیس اضافه می کند: «یادم می آید که فینال جام حذفی کشور در ماه رمضان انجام گرفت و بعضی ها با زبان روزه در بازی حاضر شدند. محمد دادکان هم یکی از همین افراد بود، اما بعد از بازی در رختکن، از شدت ضعف از حال رفت و سریع به بیمارستان اعزام شد.»

کاپیتان سابق تیم فوتبال نفت در پایان می گوید: «خیلی از خاطرات فوتبالی ها در چند سال اخیر با مسابقات جام رمضان گره خورده است. بازی هایی که بعد از افطار در بسیاری از سازمان ها انجام می شود، کارکنان و مدیران نفت هم در سال های اخیر پای ثابت حضور در این رقابت ها بودند و لحظات خوشی را در این رقابت ها سپری کردند.»


نسخه قابل چاپ