پیشکسوتان

گفت و گو با جلال شاه حسینی، پیشکسوت والیبال کشور
قصه پرسپولیس و بچه محل های شمیران

12:221392/10/23
الهه عبداللهی-  سال  1363 به عنوان مدرس زبان به استخدام      صنعت نفت درآمد و پس از سال ها تدریس، در اداره کل تشریفات و امور کارکنان خارجی مشغول به کار شد. والیبال را از دوران نوجوانی آغاز کرد و با والیبالیست های شمیران، تیم پرافتخار پرسپولیس را راه اندازی کردند.
حالا سال ها گذشته است از آن روزها و جلال شاه حسینی که در آستانه بازنشستگی قرار دارد،‌ به خوبی خاطرات دهه 50 و 60 را به یاد می آورد.

مسابقه والیبال در کوچه قدیمی

والیبال را از 10 سالگی شروع کردم، آن موقع در کوچه با بچه های محل نیاوران بازی می کردیم، یک نخ از این طرف به آن طرف وصل      می کردیم که می شد تور! همان موقع حس کردم در این رشته استعداد دارم و آن را ادامه دادم. بعدها در مسابقات آموزشگاه ها شرکت کردم و به عضویت تیم شمیران و سپس پرسپولیس درآمدم که در جام پاسارگاد آن زمان و جام ستاره ها قهرمان شدیم. در حقیقت ما بچه های شمیران بودیم که تیم والیبال پرسپولیس را راه اندازی کردیم، پیش از آن پرسپولیس فقط تیم فوتبال داشت.

روزهای مربیگری

وقتی در صنعت نفت مشغول به کار شدم، همکاران نفتی و اعضای هیات والیبال وقت به دفعات از من دعوت کردند که به عنوان بازیکن، مربی و سرپرست در تیم های نفتی همکاری کنم. سال ها در این زمینه همراه تیم های نفتی بودم.

مصدومیت خاطره انگیز

پیش از انقلاب باشگاه استقلال را با عنوان "تاج" می شناختند. یادم می آید با تیم والیبال تاج مسابقه ای داشتیم که حدود 5 هزار نفر جمعیت در سالن بود. بعد از ضربه تیم حریف، یک توپ حساس دقیقا زیر دوربین فیلمبرداری رفت و من هم شیرجه زدم که آن توپ را به نفع تیم پرسپولیس نجات دهم، اما دستم به میله آهنی دوربین اصابت کرد و مصدوم شدم، سرمربی ما آقای توانایی از من پرسید که می خواهم به بازی ادامه دهم یا نه که من تصمیم گرفتم با وجود آسیب دیدگی زمین را ترک نکنم. آن موقع برای بازیکنان احتمال مصدومیت و آسیب دیدگی اهمیت نداشت، ورزشکاران آن قدر تعصب داشتند که فقط به فکر بازی بودند. این را هم بگویم که سال های سال پرسپولیس و تاج به فینال لیگ سراسری می رسیدند که اکثرا ما قهرمان می شدیم. تیم دخانیات هم از تیم های قدر لیگ محسوب می شد که یک بار عنوان قهرمانی را از آن خود کرد و پرسپولیس آن سال نایب قهرمان مسابقات شد.

طرح 27ساله ها

به غیر از سال هایی که به همراه تیم ملی در مسابقات مختلف حضور داشتم، سال 1361 برای مربیگری تیم ملی والیبال کشورمان دعوت شدم، آن سال "طرح 27ساله ها" اجرا شد؛ به این معنا که فدراسیون به جوانگرایی روی آورد و بنا بود از بازیکنان زیر 27 سال در تیم استفاده کنیم.

بازگشت به گذشته

اگر به گذشته بر می گشتم،‌ دقیقا همین سیری را که تاکنون در ورزش طی کردم، پیش می گرفتم. آن چیزی را که سرنوشت برای من در ورزش حرفه ای رقم زد،‌ می پسندم و شک ندارم که دوباره همین مسیر را می رفتم.

نسخه قابل چاپ