پیشکسوتان

محمدرضا فدایی نژاد از چند دهه فعالیت در بسکتبال کشور می گوید
از پیراهن تیم ملی تا جام کیهان ورزشی

16:301392/12/17

این محمدرضا فدایی نژاد که میهمان سایت اداره کل ورزش وزارت نفت شده و خاطرات بسکتبالیست های چند دهه گذشته را مرور می کند، با آن محمدرضا فدایی نژاد که همه به عنوان رئیس هیات بسکتبال نفت و رئیس کمیته پیشکسوتان بسکتبال استان تهران می شناسند، کلی فرق می کند!


گفت و گوی مان با محمدرضا فدایی نژاد، پیشکسوت بسکتبال صنعت نفت، به سبب  خاطراتی که به زبان آورد و مرور اتفاقات سال های دور بسکتبال کشور، مصاحبه ای خواندنی شد که ماحصل آن را در ادامه می خوانید.

تیم ملی را از دست دادم، دیپلم گرفتم!

 دبیرستانی بودم که با والیبال، بسکتبال و فوتبال آشنا شدم. با بازیکنان نخبه ناحیه8 آموزش و پرورش، تیم آتش نشانی را تشکیل دادیم و در همان سال نایب قهرمان مسابقات دسته 2باشگاه های کشور شدیم. همان سال در رقابت های دسته یک باشگاه های استان تهران شرکت کردیم و مقام هفتم را به دست آوردیم، من هم از سوی لیسکو، مربی نامدار تیم ملی بسکتبال به تمرینات تیم ملی جوانان دعوت شدم، اما بعد از حضور در چند جلسه تمرین، به دلیل اینکه در سال آخر دبیرستان تحصیل می کردم و نزدیک امتحانات نهایی بود، اعضای خانواده ام با حضورم در تیم ملی مخالفت کردند و به همین راحتی تیم ملی را از دست دادم! در عوض موفق شدم دیپلم ریاضی ام را بگیرم!

عضویت در تیم نامدار پرسپولیس

بعد از  بازی های قابل قبولی که در مسابقات باشگاهی استان تهران به نمایش گذاشتم، از سوی علی کاظمی، مسوول سابق لیگ برتر فوتبال به بیژن قهرمانلو، کاپیتان سابق تیم ملی بسکتبال معرفی شدم و به این شکل به عضویت باشگاه پرسپولیس درآمدم و افتخار هم باشگاهی با چهره هایی نظیر محمود مشحون، غلام شکریان، علی فلاح، بیژن قهرمانلو را در سن 18 سالگی پیدا کردم. از سال 1350 تا 1363 عضو باشگاه پرسپولیس تهران بودم و در این مدت بارها قهرمان و نایب قهرمان باشگاه های ایران و تهران شدم و با بازیکنان بزرگی مثل امیر ایلیاوی، امیر سبکتکین، محسن خلخالی و جعفر قره خانی هم باشگاهی بودم.

آقای رئیس!

سال 1365 ریاست هیات بسکتبال شرکت ملی نفت از سوی مهندس منظر، رئیس اداره خدمات اجتماعی به من سپرده شد و از آن سال تاکنون به مدت 27 سال، افتخار خدمت به فرزندان کارکنان شرکت ملی نفت ایران را در کسوت رئیس هیات بسکتبال، دبیر هیات بسکتبال و مربی بسکتبال دارم. در زمانی که رئیس هیات بسکتبال نفت بودم، بارها با تیم نفت موفق به اخذ مقام قهرمانی باشگاه های استان تهران، قهرمانی و نایب قهرمانی مسابقات سراسری فرزندان کارکنان نفت شدم و از طریق خدمت به فرزندان کارکنان نفت و بازیکنان دیگر موفق شدم، بازیکنان بزرگی را به تیم ملی بسکتبال معرفی کنم، افرادی نظیر سیروس احمدی، امیر زینالی، سعید خانی و .. . اخیرا هم یک بازیکن از فرزندان همکاران به نام حسن شریفی را به تیم لیگ برتری صنایع پتروشیمی معرفی کردیم.

سرپرستی تیم ملی جوانان

سال 1390 سرپرستی تیم ملی جوانان از سوی آقای محمود مشحون، رئیس فدراسیون به من سپرده شد و با تیم ملی جوانان، قهرمانی مسابقات غرب آسیا در لبنان، مقام سومی قهرمانی آسیا در مغولستان و مقام یازدهمی مسابقات جهانی پراگ را از آن خود کردیم.

فعالیت در هیات بسکتبال

سال 1375 تا 1380 دبیر هیات بسکتبال استان تهران بودم و در این مدت پس از انجام مسابقات منظم و انجام تورنمنت های بین المللی، چهره های مستعدی مانند صمد و آیدین نیکخواه بهرامی و مهدی کامرانی(کاپیتان و ستاره فعلی تیم بسکتبال، را به جامعه بسکتبال کشور معرفی کردیم. در حال حاضر هم رئیس هیات بسکتبال نفت و عضو  هیات رئیسه هیات بسکتبال استان تهران هستم.

دور همی با پیشکسوتان

در حال حاضر مسوول کمیته پیشکسوتان بسکتبال استان تهران هستم و به بهانه برگزاری تمریناتی در ورزشگاه حیدرنیا و آزادی دور هم جمع می شویم. فرصت خوبی است که هم دور هم جمع شویم و هم به یاد گذشته ها در رقابت دوستانه شرکت کنیم. چهره های معتبری در این دور همی ها هستند و در کنار آن ها بودن، غنیمت است.

فینال با هما

یکی از زیباترین خاطراتی که بعد از گذشت سال ها هنوز برایم شیرینی خاصی دارد، مسابقات جام کیهان ورزشی است که در سال 1353 برگزار شد. مسابقات به صورت حذفی انجام می گرفت و برای اولین بار تیم پرسپولیس تهران که من هم عضو آن بودم، موفق شد تیم قدرتمند پاس را در ورزشگاه شهرری شکست دهد
و پس از پیروزی مقابل دیگر تیم های نامی آن زمان مثل دخانیات و ایران امروز و دانشگاه تهران، به بازی فینال با تیم هما رسیدیم و در آخر هم نایب قهرمانی را از آن خود کردیم. پرسپولیس در آن زمان تنها تیمی بود که بازیکن خارجی داشت. یاد آن روزها بخیر!

نسخه قابل چاپ