سلامت

توصیه
حین ورزش آب بنوشید تا در امان باشید

11:421399/1/27

متخصص پزشکی ورزشی تاکید کرد که اهمیت نوشیدن و قرقره کردن آب حین ورزش به منظور جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا بسیار بالاست.
شیما قنادی در در مورد ضرورت نوشیدن آب حین ورزش در شرایطی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است و احتمال ابتلا به آن وجود دارد، اظهار کرد: خط اول سیستم ایمنی بدن شامل پوست و غشا مخاطی است و عواملی مانند حرارت، باد، نور خورشید، رطوبت و ضربه می‌توانند به آن آسیب وارد کنند. بسیاری از عوامل بیماری‌زا مانند ویروس کرونا از طریق دستگاه تنفسی فوقانی، از طریق هوا منتقل می شوند و سدهای مکانیکی بدن و عملکرد پرزهای دستگاه تنفسی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: در حین ورزش، تنفس از بینی ورزشکار به تنفس دهانی تغییر می‌کند و سبب می‌شود که احتمال رسوب ذرات بیماری‌زا در سیستم تنفسی بیشتر شود.

به گفته این متخصص پزشکی ورزشی تنفس دهانی باعث می‌شود که مخاط تنفسی، سرد و خشک شده، حرکت پرزها کم شود و غلظت مخاط افزایش پیدا کند و احتمال بیماری بالاتر رود.

قنادی تاکید کرد: به همین دلیل در این شرایط که بیماری کرونا شایع شده است، توصیه به نوشیدن مقدار کم یا حتی قرقره کردن آب در دهان حین ورزش است.


 

نسخه قابل چاپ