یادداشت

یادداشت
ورزش همگانی و رقابت سالم در المپیادها

11:591393/5/14

ورزش همگانی برای مردم ایران یک ضرورت است و به نظر من باید در همه اداره ها و شرکت ها اعم از خصوصی و دولتی جایی برای این حوزه بازکرد. چون متاسفانه سرانه ورزش در کشور ما عدد بالایی را نشان نمی دهد و این یک زنگ خطر است. یکی از مهم ترین اهدافی که در ورزش همگانی مورد نظر است،‌ سوق دادن افراد بیشتری به سمت ورزش است و این که بتوان انگیزه لازم را در آن ها برای ادامه فعالیت ایجاد کنند. اینجاست که بحث «رقابت» مطرح می شود و می تواند عاملی برای بقای ورزش در شرکت مورد نظر باشد. نمونه این رقابت سالم را در وزارت نفت در قالب برگزاری «المپیاد»های ورزشی شاهد هستیم.


وقتی کارکنان در فضایی سالم، مسابقاتی را با حضور همکاران خود برگزار کنند، انگیزه آن ها از انجام فعالیت های ورزشی دوچندان می شود. ضمن این که می توان از نتیجه برپایی دوره های آموزشی و نقاط قوت و ضعف ورزشکاران هم آگاه شد. به این ترتیب کلیه فعالیت ها در مسیر مناسبی هدایت می شود. ضمن این که کلیه فعالیت های اینچنینی تاثیر غیرقابل انکاری در روحیه کارکنان می گذارد و این امر، قطعا بازدهی بیشتر در محیط کار را به دنبال دارد.از جنبه روانی ورزش هم نباید غافل نشد. من بارها در باشگاه های ورزشی شرکت نفت مشاهده کردم که بسیاری از افراد تنها برای رفع آسیب دیدگی و مشکلات جسمی شان سراغ ورزش آمده اند، اما تاثیر مثبتی که ورزش در روحیه شان داشته،‌ آن ها را به مشتریان پروپاقرص باشگاه ها تبدیل کرده است.

ورزش همگانی، بستر مناسبی برای ورزش قهرمانی است. به عنوان مثال از چهره های ورزشکار شرکت نفت، موردهای فراوانی را داریم که از مدارس ورزشی نفت شروع کردند و به تیم های رسمی کشور رسیدند. برخی از فوتبالیست های تیم نفت تهران از رده نونهالان و از دوره های آموزشی که در حوزه ورزش همگانی برگزار شد، ورزش را آغاز کردند و پس از حضور در مراحل استعدادیابی، به این تیم لیگ برتری رسیدند. به نظر من استفاده از چهره های شرکتی در تیم های رسمی که الفبای ورزش را در کلاس های آموزشی همان شرکت فرا گرفتند و در المپیادهای ورزشی وزارت نفت حاضر شده اند، افتخار بزرگی است.

بهرام میرشیبانی، مسئول ورزش های همگانی شرکت ملی نفت،
 بازیکن سابق تیم ملی فوتبال کشور، پرسپولیس و نفت

نسخه قابل چاپ