شنبه 18 مرداد 1399   17:09:41

 
سه‌شنبه 10 آذر 1394

برابری جنسیتی مهم‌ترین هدف در الگوی جدید توسعه ملل متحد/ معاونت امور زنان چه برنامه‌ای دارد؟


در چنین شرایطی که زمینه برای تعامل و مشارکت فعال در عرصه بین‌المللی در حوزه مسایل زنان فراهم است، برنامه دولت جمهوری اسلامی ایران برای حضور و مشارکت حداکثری چه خواهد بود؟ و این‌که معاونت امور زنان در راستای تحقق هدف «ارایه الگو» و «جریان‌سازی بین‌المللی» در عرصه جهانی که در گزارش عملکرد خود بارها بدان اشاره داشته است، چه برنامه‌ای دارد و چه اقداماتی انجام خواهد داد؟


طی ماه‌های اخیر شاهد اهتمام و تلاش زیادی از سوی نهاد زنان ملل متحد بوده‌ایم تا از ظرفیت نشست سران کشورهای جهان در اجلاس سالانه مجمع عمومی نهایت استفاده و بهره‌برداری را داشته باشد و نکته قابل تأمل برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و چشم‌انداز کلی این نهاد برای نیل به اهداف خود است.

به گزارش مهرخانه، با توجه به نزدیک‌شدن به اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و حضور سران کشورهای جهان، نهاد زنان ملل متحد اهتمام زیادی دارد تا در ضمن تصویب الگوی جدید توسعه، ملاحظات جنسیتی و ناظر بر حمایت از حقوق زنان را در ضمن آن تقویت کند. تصویب اهداف توسعه پایدار جدید بعد از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، آرمانی‌ترین تلاش جهانی تلقی شده است.

هدف 5 در اهداف توسعه جدید با موضوع برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان، مرتبط با همه اهداف و اصول الگوی جدید شمرده شده است که در نتیجه اجرای آن تا سال 2030، برابری جنسیتی در سطح جهانی محقق خواهد شد.

اصلاح قوانین و مقررات داخلی کشورها در راستای محو تبعیض، از جمله برنامه‌های مورد تأکید نهاد زنان ملل متحد و مقابله با خشونت در فضای عمومی و خصوصی مانند قاچاق و خشونت جنسی، و دیگر اشکال استثمار، از دیگر اقدامات و برنامه‌های مندرج ذیل هدف 5 الگوی جدید توسعه است.

در هدف 5، محو کلیه رویه‌های زیان‌بار از جمله ازدواج کودکان و ختنه دختران و نیز مشاغل فاقد درآمد زنان مورد تصریح قرار گرفته که مستلزم اقدام برای کاهش آن است.

مشارکت مؤثر و کامل و برخورداری از فرصت‌های برابر نیز برای دسترسی به زندگی سیاسی، اقتصادی و عمومی در هدف 5 ذکر شده است. همچنین تضمین دسترسی جهانی به حقوق باروری و سلامت جنسی و باروری، از دیگر موارد مندرج در هدف 5 الگوی جدید توسعه است.

نهاد زنان ملل درباره ضرورت نشست جهانی خود در تاریخ 27 سپتامبر، اهمیت هدف برابری جنسیتی در الگوی جدید توسعه را اعلام کرده و بر نقش مؤثر و تعیین‌کننده مردان و پسران در راستای حمایت از حقوق زنان تأکید دارد.

از دیگر اقدامات صورت‌گرفته در اوایل ماه جاری، کارگاهی بود که توسط نهاد زنان ملل متحد برگزار شد و موضوع اصلی آن، بررسی جایگاه این نهاد در الگوی جدید توسعه ملل متحد و تدبیر مداخلات مؤثر آن بود تا اهداف سند مزبور به طور کامل اجرا شود.

مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد در اظهارات خود در این کارگاه تصریح داشت که برابری جنسیتی به صورت راهبردی و استراتژیک در الگوی جدید جهانی مورد توجه قرار گرفته است. با گذشت 5 سال از زمان تأسیس نهاد زنان ملل متحد، اکنون برهه‌ای حساس و تعیین‌کننده و فرصتی استثنایی برای این نهاد شمرده شده است. همچنین سلسله‌اقداماتی برای تصویب مجموعه‌ای از مداخلات در کشورها در سراسر جهان مورد بحث است که حوزه‌هایی همچون مشارکت سیاسی، مشارکت در روند سیاسی و صلح و امنیت و تغییرات آب و هوایی را شامل می‌شود.

نهاد زنان ملل متحد با استناد به برخی چالش‌های معاصر مانند فقر، نابرابری و خشونت علیه زنان، اقدام در راستای توانمندسازی زنان را در این برهه زمانی از تاریخ لازم شمرده و اکنون تأکید می‌کند که بدون برابری جنسیتی و ایفای نقش کامل زنان در اجتماع، در اقتصاد و در حکم‌رانی، جهانی که ایده‌آل است محقق نخواهد شد.

همچنین بر ارزیابی 20 ساله اجرای اعلامیه و برنامه عمل پکن در سال 2015 اشاره شده و این‌که 167 کشور از دستاوردهای خود در مورد برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان گزارش دادند.

در گزارش‌های مزبور برخی موارد چشم‌گیر و قابل تأمل بوده است؛ از جمله اصلاح قوانین و مقررات داخلی کشورها در جهت محو تبعیض علیه زنان، بهبود آمار حضور دختران در مقاطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی و پیشرفت در کاهش مرگ‌ومیر ناشی از زایمان. با این حال برخی دیگر از زمینه‌ها همچنان نگران‌کننده اعلام شده است؛ از جمله این‌که در دسترسی زنان به کار شایسته و حقوق برابر، پیشرفت بسیار کند است و هنوز در هیچ کشوری برابری جنسیتی محقق نشده است.

شکاف جنسیتی در مناصب مهم سیاسی از جمله وزارت نیز همچنان به منزله چالشی مطرح است. نهاد زنان ملل متحد با برنامه‌ریزی قبلی، مسئله مسئولیت فردی هر یک از سران کشورها در راستای تحقق برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان را در کشور خود مطرح و مشارکت حداکثری سران کشورها را در این مقطع زمانی حساس مطالبه کرده است.

از منظر این نهاد مهم‌ترین موضوع مطرح در الگوی جدید توسعه، برابری جنسیتی و حمایت از حقوق زنان است که دیگر موضوعات را نیز تحت‌تأثیر قرار خواهد داد.

به گزارش مهرخانه، به این ترتیب، طی ماه‌های اخیر شاهد اهتمام و تلاش زیادی از سوی نهاد زنان ملل متحد بوده‌ایم تا از ظرفیت نشست سران کشورهای جهان در اجلاس سالانه مجمع عمومی نهایت استفاده و بهره‌برداری را داشته باشد و نکته قابل تأمل برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و چشم‌انداز کلی این نهاد برای نیل به اهداف خود است.

حال این سؤال مطرح است که در چنین شرایطی که زمینه برای تعامل و مشارکت فعال در عرصه بین‌المللی در حوزه مسایل زنان فراهم است، برنامه دولت جمهوری اسلامی ایران برای حضور و مشارکت حداکثری چه خواهد بود؟ و این‌که معاونت امور زنان در راستای تحقق هدف «ارایه الگو» و «جریان‌سازی بین‌المللی» در عرصه جهانی که در گزارش عملکرد خود بارها بدان اشاره داشته است، چه برنامه‌ای دارد و چه اقداماتی انجام خواهد داد؟ و یا در برخی مصادیق و موضوعات چالش‌برانگیز و جزیی‌تر مانند سلامت و حقوق جنسی و باروری، مشاغل فاقد درآمد زنان (خانه‌داری) و... چه رویکردی خواهد داشت؟ همچنین مسئله بسیار مهم دیگر، تأکید بر اصلاح قوانین و مقررات متضمن نابرابری جنسیتی است، که البته کشورهای اسلامی با توجه به پاره‌ای تفاوت‌ها در برخی حقوق و تکالیف زنان و مردان، باید تأمل و برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشند.

(در همین زمینه: از عدول از نقش ستادی و ورود به صف تا ابهاماتی در فعالیت‌های بین‌المللی)

منابع
1.   
http://www.unwomen.org/en/news/stories/2015/9/ed-the-gender-goal-phillipines-speech#sthash.Xk2bA47w.dpuf
2.   
http://www.unwomen.org/en/news/stories/2015/9/global-leadership-meets-to-position-un-women-on-new-global-development-agenda#sthash.y72gZGsu.dpuf
3.   
http://www.unwomen.org/en/news/stories/2015/9/ed-sdg-op-ed#sthash.aRbl7Prh.dpuf

 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 145

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768