شنبه 18 مرداد 1399   17:16:48

 
شنبه 29 فروردين 1394

زنان در جهان معاصر

انسان در عصر کنونی دارای نیازهای متنوعی است که یا خود درصدد برآورده کردن آنهاست، یا نظام اجتماعی با برنامه ریزی¬های گوناگون در راستای تحقق آنها اقدام می کند. سوال اصلی چنین است که آیا در شرایط کنونی تفکیک جنسیت زن و مرد مثل یک دهه قبل، قابل توجه است؟ اما قبل از اینکه به موضوع زن و مرد بپردازیم، ضروری است تا در مرحله نخست به طرح نیازهای اصلی که جامعه بشری با آنها درگیر است، معطوف شویم.

شرایط اجتماعی برای زیست انسان¬ها ویژگی¬های نوینی را به دست آورده است که همین موضوع باعث شده تا ما در فرآیندی جدید موضوع را کالبدشکافی کنیم .

شاید بهتر باشد با یک مثال به استقبال طرح مسئله برویم، یکی از فیلم های برگزیده جشنواره کن به موضوع روابط انسانی زن و مرد در دنیای مدرن کنونی می پردازد  اینکه «ارتباطات عاطفی بین زن و مرد در دوران بلند تکنولوژی و صنعت گم شده » موضوع و تم اصلی فیلم است.

شخصیت اصلی فیلم که بدون سر در پرده نمایش ظاهر می شود، برای دیدار با فرد مورد علاقه اش سعی دارد در بازار شهر و فروشگاه های متعدد فرانسه سری متناسب خود خریداری کند، اما در جریان این جست و جو، تماشاگر متوجه می شود هیچ سری متناسب بدن او نیست، به عبارتی دیگر درعصر جدید امکان فراهم شده تا اندیشه های گوناگون در دسترس همه قرار گیرند، اما نکته اینجاست که تناسبات به هم ریخته اند، تضاد رنگها، فرمها و دیگر عناصر ناپیدای دیروز در این به هم ریختگی اجتماعی فرد را در نهایت، دچار آسیب کرده اند.

به عبارتی دیگر می توانیم بیان کنیم در عصر و زمانی زندگی می کنیم که تنوع دیدگاه ها ما را دچار یک نوع عدم استحکام در روش و منش کرده اند.برای برقراری یک رابطه مستحکم عاطفی بین زن و مرد نیازمند اندیشه و تفکری ثابت و پویا هستیم که در مسیر حرکت و زمان، برای هر دو طرف به عنوان تکیه گاهی خوب باشد.

پس چنین برآورد می کنیم که هجوم اطلاعات گسترده برای زنان و مردان یک تعالی اندیشه ای به ارمغان نیاورده، بلکه آنان را عادت به ریزه     خواری های متعدد فکری کرده که اولین آسیب آن شک و تردید درباورها و داشته های خوداست، بنابراین در چنین زمانهایی که به عنوان «فصل انتقال فرهنگی نامیده می شود» نه برآنچه دیروز داشتی، ایمان داری و نه به فردا می توانی اعتماد کنی.

بی شک این دوران فرهنگی از سخت ترین مراحل تغییر تحولات اجتماعی است که آسیب های فراوانی به گروه های درگذار وارد
می کند. درپیشینه تاریخی نیز زمان هایی که تغییرات فرهنگی و اجتماعی رخ داده اند، بیشترین کشته¬های فرهنگی را داشته ایم که یا گوشه عزلت گزیده اند یا در پیچ و خم های زمان گم شده اند.

اما آنچه دارای اهمیت بیشتری است، نگرشی است که بین رابطه زن و مرد در این تحولات اجتماعی پیدا شده که برخلاف نظام های سنتی از استحکامی قوی و پایدار برخوردار بوده است، ولی اینک در نظام مدرنیته، ارتباطات عاطفی زن و مرد عمدتاً سست، کوتاه، زودگذر و در نهایت حلقه عاطفی برای هر دو خصوصاً برای زنان بسیار شکننده شده است.

نیازهای عاطفی و بهره مندی از ابعاد گوناگون عواطف برای زنان دارای اهمیت بالایی است، زنان همواره درجست و جوی اندیشه و تفکری هستند که آنان را با کمترین محرومیت ها به بالاترین مرتبه از رشد و تعالی عاطفی برساند، و اگر زنان از ابعاد عاطفی سرشار باشند، زمینه موفقیت را برای خود و اطرافیان فراهم می کنند. 

پس برای حل بسیاری از مسائل حل ناشدنی جامعه، به زنان و مردان تأکید کنیم که روابط عاطفی خود را شفاف کنند و از هزار توی اندیشه های پراکنده درفضای مجازی و حقیقی بیرون بیایند، و از تونل های تاریک روزها و شب های امروز و فردا گذر کرده و در مسیر صاف و سرسبز زندگی قدم بردارند و زندگی سرشار از عاطفه ها را برای خود و دیگران نویدگر باشند، شاید مسیر درست برای ایجاد جامعه ای سالم، قوی، با اراده و مسئول چنین باشد.

زن و مرد اگر چه نیازمند انس و الفت هستند، اما آنان فقط با عاطفه ها به بالندگی نمی رسند، زنان و مردان در دوران کنونی از یک توانایی مالی و رفاه نسبی در جوامع مختلف صنعتی بهره مندند و زحمت کمتری برای روزمره گی های خود می کشند.

امروزه زن و مرد تلاشی متفاوت با سال های قبل دارند، اما هر دوی آنها هنوز رنجی می کشند که با وجود تمکن مادی دارای یک نوع سرگردانی اند که نمی دانند آن چیست؟ یا به عبارتی دیگر آنان گمشده ای دارند که پس از گذشت سالها نه می دانند چیست؟؟
و نه می دانندکجاست؟؟

آری زن و مرد در دنیای معاصر دریافته اند که به معنویت و ماوراء الطبیعه بیش از هر زمان دیگری محتاج هستند. بسیاری از زنان در فضاهای تهی از معنویت امریکایی، تمامی تلاش و کوشش خود را صرف امور معنوی و خیرخواهانه اجتماعی می کنند تا به تعالی معنوی برسند. بی شک ظهور و بروز معنویت برای انسان فهیم و با دانش امروز، ضروری تر از دیروز است.

در همین راستا زنان در امور معنوی بیش از مردان پیشگام بوده اند . ایجاد و راه اندازی سازمان های مردم نهاد در امور خیریه، ایتام ، حمایت و کمک رسانی به آسیب دیدگان اجتماعی و غیره، از جمله فعالیت های گروه های مختلف زنان در جوامع گوناگون بوده است.

اما آنچه فعالیت خیرخواهانه جوامع اسلامی را از دیگر گروه های اجتماعی متمایز کرده، رضایتمندی الهی است ، برای نمونه چند سال قبل شاهد گروهی از زنان فرهیخته و متشخص اجتماعی بودم که در مرکز معلولان عقب افتاده ذهنی حرکتی که هیچ گونه حسی از لحاظ عاطفی یا حرکتی نداشتند، فعالیت می کردند.به راستی که دادن خوراک و نظافت کردن هریک از آنان بسیار مشکل و دور از طاقت بود.

اما مادریاران بدون دستمزد و حتی لبخندی یا دریافت حسی از سوی معلولان، عاشقانه تلاش می کردند. وقتی از یکی شان سوال کردم چه انگیزه ای شما را تا این حد ترغیب به خدمت می کند، تنها یک جمله گفت: من فقط لبخند و رضایت خدا را می خواهم.

بنابراین آنچه به گستره معنویت زن و مرد عمق و معنای متعالی می بخشد، اتصال هردو به منبع لایزال الهی است تا هم زن خوب و هم مرد بزرگ شود، به قول نویسنده بزرگ ایرانی نادر ابراهیمی که می گفت ما بدون زنان خوب، مردان کوچکی هستیم.

حال اگر ماعقربه های عاطفه و معنویت را در قانون هستی درست میزان کنیم، تیک تاک ساعت زندگی به گوش می رسد که هر ثانیه به پیش   می رود تا بهار بیاید، تابستان برود، پاییز برگ ریزان شود، زمستان برف ببارد و هیچ تغییری هیچ کدام را دل نگران نمی کند، بلکه تغییرات از طبیعت زمان و دوران برای زن و مرد حاصل شده است . 

در طول چند دهه اخیر نظام های سیاسی بسیار ی از کشورها تغییرات قابل توجهی پیدار کرده اند، اما آنچه مهم و قابل توجه است، همان
اندیشه ها، نگرش ها به زندگی و مفاهیم آن است که به تدوین قوانین و سیاست های اجرایی و برنامه ریزی های کلان اجتماعی منجر می شود.

فراموش نکنیم که کشورهای امروزی دیگر در دایره بسته جغرافیای خود محاصره نیستند، بلکه در یک پیوند تنگاتنگ زندگی می کنند، بنابراین هر نظریه ای برای زنان و مردان زمانی تحقق عملی پیدا خواهد کرد که از یک جامعیت برای بشر امروزی برخوردار باشد، بنابراین اینک بیش از هر وقت دیگری به تبیین دوباره هویت انسانی در عصر حاضر نیازمندیم .

                                                                                       دفتر مشاور وزیر در امورزنان و خانواده


 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 155

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768