خبر - وزارت نفت

پالایشگاه‌های میعانات گازی ایران


پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس

شرکت نفت ستاره خلیج فارس در سال 1385 با هدف طراحی، مدیریت، تامین منابع مالی، احداث، بهره برداری، تعمیر و نگه‌داری از پالایشگاه میعانات گازی به ثبت رسید. پالایشگاه ستاره خلیج فارس مدرن‌ترین پالایشگاه خاورمیانه است که با ظرفیت دریافت 840 هزار بشکه در روز فعالیت می کند. ابرپالایشگاه ستاره خلیج فارس به منظور حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی و کاهش آلاینده های زیست محیطی و تضمین خودکفایی کشور در تامین فرآورده‌های استراتژیک انرژی مانند بنزین و نفت‌گاز ایجاد شده و فراوارده هایی همچون گاز مایع، هیدروژن، گوگرد، سوخت جت و انواع حلال ها را تولید می‌کند. سهم این پالایشگاه در تامین بنزین کشور را به حدود 50 درصد است. با تصویب فاز چهارم ستاره خلیج فارس تزریق خوراک از 360 به 540 هزار بشکه میعانات گازی خواهد رسید و این مساله نقشی اساسی در تامین خوراک پتروشیمی های کشور خواهد داشت. ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان هم اکنون جایگاهی استراتژیک در توازن انرژی کشور و منطقه ایفا می‌کند و توانسته است ایران را از وارد کننده بنزین به صادرکننده بالقوه‌ی این محصول استراتژیک تبدیل کند.

  بندرعباس

 محل

  از 1385

 تاسیس

 540 هزار بشکه میعانات گازی

 ظرفیت روزانه

  ۴۰ درصد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران (دولتی)، ۳۵ درصد شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی)، ۱۰ درصد صندوق بازنشستگی صنعت نفت و ۱۵ درصد شرکت اندونزیایی SPC

 وضعیت

  https://www.pgsoc.ir/

 وبگاه


پالایشگاه های میعانات گازی سیراف

طرح فراگیر پالایشی سیراف با ظرفیت ۴۸۰ هزار بشکه در روز با هدف جلوگیری از خام فروشی میعانات گازی، ایجاد ارزش افزوده، اشتغال‌زایی و تضمین تولید حداکثری از میدان گازی پارس جنوبی در قالب هشت پالايشگاه ميعانات گازي مستقل هر يك به ظرفيت ۶۰ هزار بشكه در روز با الگوي فرآيندي مشابه در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس جنوبي (سايت 2 - كنگان) توسط شركت‌هاي واجد شرايط بخش‌ خصوصي احداث خواهد شد.

  کنگان

 محل

  در حال اجرا

 تاسیس

  480 هزار بشکه میعانات گازی

 ظرفیت روزانه

  بخش خصوصی

 وضعیت

  http://sric-co.ir

 وبگاه


 
امتیاز دهی
 
 

پیوندها

    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی