خبر - وزارت نفت

پالایشگاه‌های نفت خام ایران


پالایشگاه نفت آبادان

کلنگ احداث پالایشگاه آبادان در سال 1287 شمسی(1910 میلادی) به زمین زده شد و در سال 1291 (1912 میلادی) با 2500 بشکه در روز به عنوان اولین تصفیه خانه نفت کشور آغاز به کار نمود. این پالایشگاه در دو مقطع طی سال های 1320 و 1356 عنوان بزرگترین پالایشگاه نفت جهان را با خود همراه داشت.

  آبادان

محل

  1291

تاسیس

  400 هزار بشکه

ظرفیت روزانه

  واگذار شده (خصوصی 20درصد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی)

وضعیت

  https://www.abadan-ref.ir/fa

وبگاه


پالایشگاه نفت تهران (شهید تندگویان)

پالایشگاه نفت تهران (تندگویان)، با ظرفیت ۲۳۵ هزار بشکه در سال ۱۳۴٦ تأسیس شد و در حال حاضر مشتمل بر دو پالایشگاه جنوبی و شمالی است.

  تهران

 محل

  1346

 تاسیس

  235 هزار بشکه

 ظرفیت روزانه

  واگذار شده (خصوصی – 20درصد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی)

 وضعیت

  https://www.torc.ir/

 وبگاه


پالایشگاه نفت اصفهان

شرکت پالایش نفت اصفهان فعالیت خود را در زمینه پالایش نفت خام و تولید فرآورده های نفتي و تامين خوراک صنايع پايين دستي (شرکت هاي پتروشيمي اصفهان، پتروشيمي اراک، نفت سپاهان، پالايش نفت جي و صنايع شيميايي ايران) از سال ۱۳۵۸ آغاز کرد. از سال هاي آغازين دهه ۶۰، ظرفيت پالايش نفت خام اين شركت با افزايش ۸۵ درصدي نسبت به ظرفيت طراحي آن از ۲۰۰ هزار بشكه در روز به بيش از ۳۷۵ هزار بشكه افزايش يافته است.

  اصفهان

 محل

  1358

 تاسیس

  375 هزار بشکه

 ظرفیت روزانه

  واگذار شده (خصوصی)

 وضعیت

  https://www.eorc.ir/fa/0

 وبگاه


پالایشگاه نفت اراک (امام خمینی
ره شازند)

پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند (پالایشگاه اراک) در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز راه اندازی شد. همچنین نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرای آن بعد از انقلاب اسلامی و در نخستین سال بعد از جنگ تحمیلی آغاز شد. پس از مدتی با تلاش و کوشش نیروهای متعهد و متخصص ظرفیت تولید پالایشگاه به ۱۷۰ هزار بشکه در روز رسید.

  اراک

 محل

  1372

 تاسیس

 250 هزار بشکه

 ظرفیت روزانه

  واگذار شده (خصوصی)

 وضعیت

  https://www.ikorc.ir/about

 وبگاه


پالایشگاه نفت بندرعباس

شركت پالايش نفت بندرعباس در فضايي به وسعت تقريبي 700 هكتار در كرانه شمالي آبهاي خليج فارس و مجاورت شهر بندرعباس در سال 1371 احداث و در سال 1376 مورد بهره برداري قرار گرفت . اين مجموعه به منظور تأمين بخشي از فرآورده هاي نفتي مورد نياز كشور و امكان صدور فرآورده هاي مازاد تاسيس شده است .

 بندرعباس

محل

 1376

تاسیس

 350 هزار بشکه

ظرفیت روزانه

  واگذار شده (خصوصی)

 وضعیت

 https://www.baorco.ir/

 وبگاه


پالایشگاه نفت شیراز

پالایشگاه شیراز یا شرکت پالایش نفت شیراز، با ظرفیت اولیه۴۰ هزار بشکه در روز در سال ۱۳۴۹ کلنگ آن زده شد و در سال ۱۳۵۲ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. شرکت پالایش نفت شیراز در سال ۱۳۵۲ به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس گردید. در سال ۱۳۷۷ بر اساس سیاست های جاری، ساختار اداری پالایشگاه به نوع شرکتی تغییر و دوره جدید فعالیت خود را با نام شرکت پالایش نفت شیراز آغاز نموده و در سال ١٣٨٨ به شرکت سهامی عام تبدیل شد.

 شیراز

 محل

  1355

 تاسیس

  60 هزار بشکه

 ظرفیت روزانه

 سهامی عام

 وضعیت

    https://sorc.ir

 وبگاه


پالایشگاه نفت تبریز

مراحل طراحی و ساخت پالایشگاه نفت تبریز از سال ۱۳۵۳ توسط شرکت اسنام پروجتی ایتالیا آغاز و در سال ۱۳۵۶ راه اندازی شد. ظرفیت اسمی اولیه این پالایشگاه ۸۰ هزار بشکه در روز بود، که با اجرای طرح‌های توسعه ظرفیت، هم اینک این رقم به ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته‌است.

  تبریز

 محل

  1356

 تاسیس

  110 هزار بشکه

 ظرفیت روزانه

  واگذار شده (خصوصی)

 وضعیت

  https://www.tbzrefinery.co.ir/

 وبگاه


پالایشگاه نفت لاوان

پالایشگاه نفت لاوان، در سال ۱۳۵۵ به کوشش شرکت اینگرا از یوگسلاوی سابق و با نظارت شرکت ملی نفت ایران ساخته شد و در شروع کار خود بخشی از پالایشگاه شیراز بود. این واحد ابتدایی، که مجتمع تقطیر لاوان نام داشت، با ظرفیت فرآورش ۲۰٫۰۰۰ بشکه نفت خام در روز، شروع به کار کرد.

 جزیره لاوان

 محل

  1355

 تاسیس

  55 هزار بشکه

 ظرفیت روزانه

 واگذار شده (خصوصی)

 وضعیت

  http://www.lorc.ir/

 وبگاه


پالایشگاه نفت کرمانشاه

پالایشگاه نفت کرمانشاه در سال ۱۳۰۱ با ظرفیت روزانه ۲ هزار بشکه به بهره‌برداری رسید. این پالایشگاه در زمان خود دومین پالایشگاه ایران بود و نفت خام آن از میدان نفتی نفت‌شاه تأمین می‌شد. ظرفیت اسمی این پالایشگاه در حال حاضر ۲۵۰۰۰ بشکه در روز و ظرفیت عملیاتی آن ۳۰۰۰۰ بشکه در روز می‌باشد. خوراک نفت خام این پالایشگاه شامل نفت خام نفت شهر، سرکان، مالکوه در شهرستان پلدختر و اهواز – آسماری می‌باشد.

  کرمانشاه

 محل

  1301

 تاسیس

  30 هزار بشکه

 ظرفیت روزانه

  واگذار شده (خصوصی)

 وضعیت

  http://www.korc.ir

 وبگاه


پالایشگاه نفت جی

شرکت پالایش نفت جی یا پالایشگاه نفت جی با سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت در سال ۱۳۸۲تأسیس شد. این شرکت با ظرفیت اسمی ۱٬۸۰۰٬۰۰۰تن به عنوان بزرگترین واحد تولیدکننده انواع قیر در منطقه خاورمیانه می‌باشد. این شرکت دارای دو سایت تولید و ذخیره‌سازی در اصفهان و بندر عباس و دفتر مرکزی تهران می‌باشد.

  اصفهان

 محل

  1382

 تاسیس

 قير‌هاي دميده 40 هزار بشكه در روز، قيرهاي محلول 7100 بشكه در روز، قيرهاي امولسيوني 200 تن در روز و قيرهاي پليمري و اصلاح شده 100 هزار تن در سال

 ظرفیت روزانه

  خصوصی

 وضعیت

  http://www.jeyoil.com/fa/home

 وبگاه


 
امتیاز دهی
 
 

پیوندها

    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی