عمران مناطق نفتخیز

مدیریت طرح های عمران منطق نفتخیز جنوب یکی از زیر مجموعه های شرکت ملی نفت است که اجرای بخشی از پروژه های عام المنفعه در قالب مسئولیت اجتماعی صنعت نفت را بر عهده دارد. این مدیریت اهداف و برنامه های زیر را دنبال می کند:

-          مطالعه و بررسی طرح ها و پروژه ها با اولویت بندی مناطقی که از محرومیت بیشتر و یا در معرض آسیب های بیشتری به واسطه حضور در مناطق عملیاتی برخوردار می باشند. طرح های تعریف شده در سفرهای مقام معظم رهبری از اهمیت و فوریت ویژه برخوردار است.
-          تدوین برنامه های راهبردی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت طرح های محرومیت زدایی مناطق عملیاتی مطابق با اهداف و امکانات شرکت ملی نفت ایران
-          برآورد و تعیین بودجه مورد نیاز در قالب تبصره ماده ۸۰ قانون اساسنامه شرکت ملی نفت ایران با همکاری و هماهنگی برنامه ریزی تلفیقی
-          تظارت بر تأمین، تخصیص و تسهیم بودجه و اعتبارات لازم برای پروژه های هر طرح با توجه به نیازهای پیش بینی شده
-          برنامه ریزی، هدایت، راهبری و نظارت بر اجرا، تکمیل، راه اندازی و به ثمر رساندن پروژه های محرومیت زدایی مناطق نفتخیز
-          برقراری ارتباط مستمر و ایجاد رویه حرفه ای و منطقی با سازمان ها، نهادها و مسئولین محترم محلی و مدیران و معاونت های ذی ربط در صنعت نفت
-          ارائه نظارت و پیشنهادات برای رفع مسائل و مشکلات در جهت محرومیت زدایی از مناطق نفتخیز

شرکت ملی نفت ایران در قالب تامین اعتبار و اجرای طرح‌های عام‌المنفعه از سال ۹۲ تا 98 موفق به تکمیل تعداد ۸۱۱ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۱۸۴ میلیارد تومان شد و این در حالی است که این شرکت تعداد ۱۱۵۹ پروژه نیز با اعتبار ۲۲۸۴ میلیارد تومان در حال اجرا دارد.

پروژه‌های جدید احصا شده به تفکیک چهار منطقه (غرب کارون، پارس، نفت‌خیز، غیرنفتی) به عنوان برنامه پنج‌ساله خدمات عام‌المنفعه، ازسوی شرکت ملی نفت ایران مصوب و به مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز ابلاغ شده است.

طبق برنامه پنج‌ساله خدمات عام‌المنفعه، تعداد ۲۶۰ پروژه در غرب کارون، ۳۹۸ پروژه در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، ۵۸۹ پروژه در مناطق نفت‌خیز جنوب و تعداد ۲۰۵ پروژه در مناطق غیرنفتی انجام خواهد شد.

ارتقای سطح امکانات و توسعه فضاهای آموزشی دانشگاه‌ها، ارتقای سطح بهداشت عمومی، سلامت جامعه و کاهش تلفات و خسارت‌های جانبی، افزایش امکانات و فضاهای ورزشی و توسعه سلامت عمومی، رفع بخشی از محرومیت‌های نیازمندان و قشرهای آسیب‌پذیر جامعه، توسعه کمی و کیفی راه‌ها و جاده‌های مواصلاتی، حفظ و صیانت از منابع ارزشمند طبیعی و زیست محیطی و کمک به استفاده بهینه از منابع آبی و گسترش فرآیند تولید و انتقال برق از اهم اهداف و فعالیت‌های پروژه‌های اجرایی می باشند.
طرح تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان مناطق غرب کارون و پارس و برگزاری کلاس‌های آمادگی کنکور تاثیری بسزا در میزان قبولی و کسب رتبه‌های برتر در میان دانش‌آموزان این مناطق داشت.

پروژه توانمندسازی نیروهای بومی در مناطق غرب کارون و پارس جنوبی از طریق آماده‌سازی نیروهای بومی مستقر در منطقه، اقدام به برنامه‌ریزی و اجرای آموزش‌های نیروی انسانی جویای کار کرد و با آماده‌سازی هدفمند نیروهای بومی در مشاغل مورد نیاز مناطق ویژه پارس جنوبی و غرب کارون، امکان جذب و به‌کارگیری این افراد در صنایع فراهم شد.

 
امتیاز دهی
 
 

پیوندها

    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی