طرح ها و برنامه ها

نگاهی به تاریخ نفت ایران نشان می‌دهد، نفت نه تنها رشد اقتصادی، بلکه توسعه جوامع میزبان مانند آبادان در دهه 1320، ورود سینما، توسعة ترجمة کتاب‌ها به زبان فارسی، کمک به توسعه نهاد دانشگاه، علاقمندی به یادگیری زبان انگلیسی و حتی ورود ورزش‌هایی مانند فوتبال یا تنیس را تسریع کرده است.

جامعه امروز ایران نیز به جذب سرمایه‌گذاری و انتقال و همکاری فناورانه در حوزه نفت و گاز چشم دوخته است. مسیر پیوند زدن اقتصاد ایران با اقتصاد جهانی و بهره‌مندی از مزایای امنیتی و اقتصادی ناشی از قرار گرفتن در این شبکه از نفت و گاز آغاز شده و به دلیل مزیت‌ نسبی تا آینده نه چندان کوتاهی در همین مسیر خواهد بود.

بهبود وضعیت آلودگی هوای شهرها، کاهش سطح تولید گازهای گلخانه‌ای و حتی زمینه‌سازی برای پیشرفت فناورانه در تولید محصولات خانگی نیز تحت تأثیر اصلاحات در قیمت‌های انرژی، ارتقا و انتقال فناوری و کاهش مصرف انرژی در صنعت نفت و گاز ایران است.

بدیهی است که متنوع‌شدن اقتصاد ایران و به تبع آن افزایش اشتغال‌زایی و کاهش فقر، بهبود کیفیت محیط‌زیست و در نهایت افزایش زیست‌پذیری و کاهش ظرفیت بروز خشونت اجتماعی تا حدی تحت تأثیر عملکرد صنعت نفت و گاز، اقتصاد سیاسی این صنعت و اصلاحاتی است که در آن صورت می‌گیرد.

وزارت نفت همچنین با مطالعه، بررسی، زمینه‌سازی و انجام اقدام‌های لازم، نقش موثری برای عملکرد صنعت نفت در زمینه مسئولیت اجتماعی در قبال جامعه و محیط زیست دارد.

از جمله رئوس اقدام‌ها و زمینه‌سازی‌های انجام‌شده در بخش‌های مختلف صنعت، حمل ‌و نقل و ساختمان می‌توان به مواردی اشاره کرد که هر یک از این اقدام‌ها به شرح زیر دارای آثار مستقیم و غیرمستقیم بر ابعاد مختلف مسئولیت اجتماعی است:
•    تهیه و تدوین معیارها، ضوابط، استانداردها، آیین‌نامه‌های اجرایی لازم برای ساماندهی به بازار و مصرف سوخت
•    کمک به توسعه کاربرد انواع فناوری‌های نو تبدیل انرژی در بخش‌های مختلف مصرف
•    کاهش هزینه‌های درازمدت ناشی از تقاضای انرژی
•    حمایت مالی و پشتیبانی علمی از فعالیت‌های بخش‌های غیردولتی و مؤسسه‌های پژوهشی و دانشگاه‌ها در زمینه ارتقای فناوری‌های صرفه‌جویی انرژی و فراهم کردن زمینه‌های علمی مدیریت مصرف انرژی
•    جایگزینی اقتصادی حامل‌های انرژی همراه با توسعه به‌کارگیری ظرفیت‌های محلی انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر
•    توسعه فرهنگ مصرف بهینه انرژی در سطوح مختلف جامعه
•    حمایت از پروژه‌های بهینه‌سازی در چارچوب ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر
 
سطح دیگر مسئولیت اجتماعی صنعت نفت مرتبط با توسعه محلی و اجتماعات میزبان صنعت است. آن‌چه در چند دهه گذشته در جزیره خارک، خوزستان یا پارس جنوبی و امروز در غرب کارون گذشته و می‌گذرد می‌تواند در چارچوب مسئولیت اجتماعی صنعت نفت تحلیل شود.

ایده اصلی که در مفهوم «خلق ارزش‌های مشترک» یا CSV نیز بازتاب یافته آن است که موفقیت شرکت ها و کیفیت زندگی اجتماعات میزبان به هم وابسته است. این شرکت ها برای موفقیت به فعالیت بر بستر شهر و جامعه‌ از نظر اخلاقی سالم، محیط‌زیست باکیفیت و پایدار، نیروی انسانی ماهر و دارای حداقل تنش‌های اجتماعی نیاز دارند. جوامع نیز برای تداوم زندگی باکیفیت به حضور شرکت‌های موفق، نوآور و پایدار از نظر اقتصادی نیاز دارند. در نتیجه صنعت نفت باید به خلق نظام اجتماعی یاری برساند تا به هم‌افزایی با فعالیت‌های آن‌ها کمک کند.

ادبیات و تجربه مسئولیت اجتماعی در جهان نشان می‌دهد شرکت‌ها برای رسیدن به این هدف اقداماتی نظیر ارتقای استانداردهای عملکرد محیط‌زیستی، ‌کمک به مؤسسات خیریه اجتماعی، فعالیت‌های داوطلبانه اجتماعی، تولید محصولاتی با اهداف اجتماعی مشخص، حمایت از کمپین‌های اجتماعی خاص، و انواع بازاریابی اجتماعی را در دستور کار قرار می‌دهند. این‌ها همه در حیطه مسئولیت اجتماعی قرار می‌گیرند.

 
امتیاز دهی
 
 

پیوندها

    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی