جامعه محلی

مقصود از جوامع محلی گروهی از مردم با هویت مشخص است که در مناطق مختلف فعالیت صنعت نفت ساکن بوده و بر فعالیت‌های صنعت نفت تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم داشته و یا از آن تاثیر می‌پذیرند.

مناطق فعالیت صنعت نفت از منظر اهمیت تاثیرپذیری و تاثیرگذاری در ارتباط با جوامع محلی به ترتیب زیر می‌باشد:

منطقه یک: منطقه عمومی پارس (شامل شهرستان‌های عسلویه، کنگان و جم) و منطقه غرب کارون.
منطقه دو: حوزه جغرافیایی عملیات شرکت‌های مناطق نفت‌خیز جنوب، نفت مناطق مرکزی، نفت فلات قاره، نفت اروندان به علاوه تاسیسات فرآورشی پیوسته با بالادست در همان مناطق مانند پالایشگاه‌های گاز شهید هاشمی‌نژاد، بید بلند ۱ و پارسیان و قشم.

منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر نیز جزء همین منطقه محسوب می‌شود.
منطقه سه: دیگر مناطق کشور

توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در سایه عمل به مسئولیت اجتماعی در مناطق نفتی شکل می گیرد. بدون تردید صنعت نفت در هر نقطه‌ای که گسترش یافته به‌طور همزمان، توسعه اقتصادی و اجتماعی به همراه داشته است. البته پیامدهایی را در زمینه محیط زیست و جامعه محلی شاهد بودیم که از این منظر سعی کردیم در توسعه مفهوم مسئولیت اجتماعی، این نگاه را در نفت ایجاد کنیم، مردمی که در اطراف این صنعت زندگی می‌کنند، از منافع و ارزش افزوده‌ای که صنعت در آنجا ایجاد کرده است، بتوانند بهره‌مند شوند.

به همین دلیل توصیه ما در شیوه‌نامه‌ها و آیین نامه‌های مرتبط با مسئولیت اجتماعی این بوده که به تقویت اقتصاد محلی کمک شود.

توانمندسازی از مصادیق مهم مسئولیت اجتماعی است. توانمند سازی عبارت است از بهره‌گیری از روش‌های متنوع حمایتی، تسهیل‌گری، آگاهی‌بخشی و آموزشی (به‌ویژه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان کم‌بضاعت و با توجه ویژه به زنان و دختران)، به‌منظور خوداتکایی و توسعه سرمایه انسانی در جوامع محلی.
مدیران و مسئولان ما نسبت به توانمندسازی نیروهای بومی آگاه هستند و در نظر دارند در طول عمر یک پروژه چقدر می‌توان در توسعه آن منطقه موثر بود، بناست وزارت نفت در این مناطق، سال‌های سال حضور داشته باشددر نتیجه در این زمینه همزیستی مسالمت‌آمیز و برابری را باید تدارک دید. از نظر توسعه اجتماعی هم به دنبال توانمندشدن زیرساخت‌های اجتماعی این مناطق هستیم و معتقدیم ایجاد زیرساخت‌های اجتماعی لازم در مناطق نفتی ضرورت دارند.

اتکا به منابع و درآمدهای نفتی، فرهنگ رفتاری جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و متناسب با آن، نظام تولید و میزان بهره‌وری در جامعه را نیز متاثر خواهد کرد و این مسئله در مناطقی که صنعت نفت حضور مستقیم دارد، ملموس‌تر و عینی‌تر است.

به هر تقدیر، سطح انتظارات و توقعات مردم مناطق پیرامونی از صنعت نفت بالاست که این مسئله قدری موضوع را پیچیده‌تر می‌کند.

صنعت نفت به این باور رسیده است که باید تعهداتی را بپذیرد، اما بدان معنا است که دستگاه‌های دیگر نیز باید به نقش خود عمل کنند تا یک چرخه همگانی ایجاد کرد و در راستای آن حمایت‌ها صورت گیرد تا اثربخشی، دوام و قوام بیشتری داشته باشد.

نقش تاثیرگذار طرح‌های توسعه‌ای برای مناطق پیرامونی صنعت نفت غیر قابل انکار است و در واقع از آن به عنوان مولفه توسعه جوامع محلی می توان یاد کرد. شرکت‌های نفتی عمیقا باور دارند که توجه به جوامع محلی ضرورتی انکارناپذیر است و به‌طور طبیعی دستیابی به توسعه پایدار در سایه نگاه ویژه به جوامع محلی ظهور و بروز می‌یابد .مشارکت در توسعه و توانمندسازی جوامع محلی باعث ایجاد ظرفیت در فضای محلی، توسعه زیرساخت ها، مشارکت با سازمان ها و نهادهای محلی و فرهنگ سازی می گردد.

 
امتیاز دهی
 
 

پیوندها

    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی