English site
دوشنبه 22 مهر 1398   04:11:27
|           RSS

روحانی در جمع بازرگانان و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه:
ایران آماده تامین انرژی ترکیه در درازمدت است

1397/10/1 شنبه

رئیس جمهوری با تاکید بر این‌که ایران آماده تامین انرژی ترکیه در درازمدت است، گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده حمایت و تامین شرایط لازم برای حضور سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای در بازار انرژی است.


دکتر حسن روحانی شامگاه پنجشنبه (۲۹ دی‌ماه) در جمع بازرگانان و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه، با تاکید بر این‌که «باید از تجارت ترجیحی به سمت تجارت آزاد برویم»، گفت: آماده حمایت و تامین شرایط لازم برای حضور سرمایه گذاران ترکیه‌ای در بازار انرژی هستیم.

رئیس جمهوری تصریح کرد: امروز دو کشور مصمم هستیم امنیت کامل را برای انواع فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی فراهم کنیم.

وی، گام دوم در مسیر توسعه روابط تهران – آنکارا را ایجاد زمینه و تسهیلات لازم برای فعالیت اقتصادی دانست و گفت: دو طرف تصمیم گرفتیم تسهیلات بیشتری برای ورود و خروج و فعالیت بازرگانان و مردم دو کشور فراهم کنیم و در مذاکرات امروز در ارتباط با ایجاد تسهیلات بانکی، پولی و ارتباطات اقتصادی بین دو کشور تصمیم‌های خوبی گرفتیم.

رئیس جمهوری با اشاره به این‌که فعالیت اقتصادی بدون تسهیلات مالی امکان‌پذیر نیست، گفت: در شرایطی می‌توانیم به هدف ۳۰ میلیارد دلاری برسیم که شرایط و تسهیلات مالی بین دو کشور مناسب باشد و در این زمینه مؤسسه‌ها، بانک‌ها، صندوق، بیمه، کشتیرانی و حمل و نقل می‌تواند نقش سازنده‌ای ایفا کند.

روحانی در ادامه با اشاره به همکاری تهران و آنکارا در زمینه انرژی گفت: در این مسئله مهم اقتصادی، همکاری و هماهنگی‌های خوبی بین دو کشور وجود دارد و آمادگی داریم انرژی کشور ترکیه را برای بلندمدت، تأمین کنیم و هر مقدار که ترکیه نیاز داشته باشد، ایران در این زمینه کاملاً آمادگی دارد از ظرفیت‌ها و امکانات خود استفاده کند.

وی با تأکید بر حمایت دو کشور از سرمایه‌گذاری‌های مشترک و بخش خصوصی، گفت: تصمیم امروز درباره ایجاد شهرک‌های صنعتی در این راستا بوده است که بتوانیم از امکانات یکدیگر برای رشد و توسعه صنعتی استفاده کنیم و بی‌تردید در دیگر زمینه‌های اقتصادی و تجاری نیز این آمادگی وجود دارد.

حمایت ایران از سرمایه‌گذاری ترکیه در صنایع بالادستی و پایین دستی انرژی

رئیس جمهوری یادآور شد: ایران از فعالیت و سرمایه‌گذاری ترکیه در بخش‌های پالایشگاهی، پتروشیمی و صنایع بالادستی و پایین‌دستی انرژی حمایت می‌کند و آمادگی دارد مواد، زمین و امکانات لازم را در اختیار آنان قرار دهد.

روحانی با اشاره به اهمیت جغرافیایی ایران و ترکیه و استفاده از این ظرفیت برای منافع دو ملت گفت:‌ ترکیه به دریای سیاه و مدیترانه و ایران به دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان دسترسی دارد و این شرایط جغرافیایی مناسبی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن به بهترین نحو استفاده کنند.

وی با تاکید بر اتصال شرق به غرب (آسیا به اروپا) از طریق اتصال خطوط راه‌آهن گفت: اتصال و تنوع در خطوط راه‌آهن، دریچه واحد گمرکی و تسهیلات حمل و نقل می‌تواند شرایط را برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور هر چه بیشتر فراهم کند.

رئیس جمهوری تجارت آزاد و نرخ‌های ترجیحی را از اهداف ایران و ترکیه برای توسعه روابط اقتصادی دانست و گفت: امروز این هدف در برخی اقلام محقق شده و باید سطح و میزان این اقلام را هر چه بیشتر توسعه دهیم تا جایی که به نقطه تجارت آزاد در منطقه دست یابیم و بی‌تردید این شرایط به نفع منطقه و دو ملت است و در این زمینه مناطق آزاد و استفاده از ظرفیت‌های آن می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

لبخند و اخم کسی در روابط اقتصادی ایران تاثیرگذار نیست

روحانی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه و غیرعادلانه علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: بدون تردید این تحریم‌ها هم می‌تواند سطح روابط ما را پایین بیاورد و هم می‌توانیم با برنامه‌ریزی بهتر آن را تبدیل به فرصت کنیم، با استفاده از شرایط کنونی می‌توانیم آنچنان پایه‌های اقتصادی خود را بهم تنیده کنیم که هیچ تهدیدی نتواند به آن آسیب بزند.

وی تصریح کرد: نه لبخند کسی در روابط اقتصادی و تجاری ما تأثیرگذار است و نه عصبانیت و اخم قدرتی می‌تواند در این روابط اثرگذار باشد.

رئیس جمهوری یادآور شد: حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه در آنکارا به معنای اراده ایران برای توسعه و تقویت روابط است و پذیرایی دولت ترکیه از هیئت ایرانی به معنای آمادگی این دولت در مسیر تحکیم روابط دو کشور است.

روحانی تصریح کرد: در توسعه روابط تهران و آنکارا آنچه برای ما اهمیت دارد، منافع دو ملت بزرگی است که سالیان دراز با برخورداری از تاریخ، دین، فرهنگ و اعتقادات مشترک در کنار هم بوده و خواهند بود.

در همین حال، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در این همایش با اشاره به وجود روابط چند جانبه و وسیع بین ایران و ترکیه گفت: هدف ترکیه این است که سطح روابط اقتصادی خود را با ایران به سطح روابط سیاسی ارتقا دهد.

رئیس جمهوری ترکیه با تاکید بر تسریع در اجرای تجارت ترجیحی گفت: سفر دکتر روحانی به ترکیه می‌تواند نقطه عطفی در توسعه تجارت ترجیحی بین دو کشور باشد.

اردوغان با اشاره به این‌که امنیت منطقه مسئولیت سنگینی بر دوش ایران و ترکیه می‌گذارد، گفت: در این روند قدرت خود را در قالب همکاری سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه نشان داده‌ایم و در این مسیر به راه خود ادامه خواهیم داد زیرا خود را موظف به تأمین امنیت منطقه می‌دانیم.

تحریم‌های آمریکا نباید مانع توسعه روابط اقتصادی شود

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اعمال تحریم آمریکا علیه ایران، گفت: تصمیم آمریکا در جهت اعمال تحریم نباید مانع رسیدن به هدف دو کشور در توسعه روابط اقتصادی باشد و باید بدانیم که تصمیم آمریکا به معنای تنبیه مردم ایران است و این موضوعی است که ترکیه در هر فرصتی آن را به صراحت اعلام می‌کند.

وی افزود: اقدام یکجانبه آمریکا در این زمینه امنیت جهانی و بین‌المللی را تهدید می‌کند و همه باید بدانیم که امروز جهان محتاج صلح و امنیت است نه جنگ.

اردوغان تصریح کرد: ترکیه تحریم‌ها را قبول ندارد و هیچ‌کس نمی‌تواند به دلیل آن از ترکیه انتظار داشته باشد که روابط اقتصادی با ایران را کاهش دهد و امروز در چارچوب همبستگی متقابل مصمم هستیم همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترکی را با حمایت از بخش‌های خصوصی انجام دهیم و لازم است نقشه راهی را برای این همکاری‌ها ترسیم کنیم و بدون تردید می‌توانیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و در این راستا فعالان اقتصادی به موضع محکم ترکیه علیه تحریم‌ها باور داشته باشند.

رؤسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در یک بیانیه مشترک که روز پنجشنبه در پایان پنجمین نشست شورای عالی روابط راهبردی دو کشور منتشر شد، تاکید کردند که هرگونه اقدام لازم را به منظور افزایش تجارت فی مابین به هدف ۳۰ میلیارد دلاری بوسیله تقویت ساز و کارهای موجود بکار خواهند گرفت.

دو طرف همچنین از همکاری در حوزه انرژی ابراز رضایت کرده و بر تمایل خود برای ارتقای سطح همکاری در این زمینه بر پایه منافع متقابل در آینده تاکید کردند.

رئیس جمهوری چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته (28 و 29 آذرماه) به منظور شرکت در پنجمین نشست شورای عالی همکاری های ایران و ترکیه به آنکارا سفر کرده بود. در این سفر، رئیس دفتر رئیس جمهوری و وزیران امور خارجه، نفت، صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، نیرو و رئیس اتاق بازرگانی، صنعت معدن و کشاورزی، دکتر روحانی را همراهی کردند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1425
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768