English site
دوشنبه 22 مهر 1398   04:45:55
|           RSS

با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر نفت
خط انتقال گاز کهنوج - جیرفت افتتاح شد

1397/11/2 سه‌شنبه

خط انتقال گاز کهنوج - جیرفت با هدف گازرسانی به شهرستان‌های جیرفت، فهرج و نرماشیر در استان کرمان با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت افتتاح شد.


معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه همه نقاط کشور به‌ویژه مناطق محروم باید از نعمت گاز برخوردار شوند، گفت هیچ کشوری از نظر شبکه گازرسانی به مردم مانند ایران نیست.

اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه (یکم بهمن‌ماه) در آیین رسمی بهره‌برداری از طرح خط لوله انتقال گاز کهنوج- جیرفت با اشاره به اینکه باوجود محدودیت‌ها و تنگناهایی که کشور با آن روبه‌روست، اما پیشرفت‌ها و دستاوردهای بزرگی پس از انقلاب اسلامی در کشور حاصل شده است، گفت: اگر شرایط پیش از انقلاب اسلامی را با وضع کنونی کشور مقایسه کنیم می‌بینیم که امکانات، زیربناها،‌ رفاه مردم،‌ وضع صنعت و کشاورزی نسبت به زمان پیش از انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست و در همه بخش‌ها به برکت خون شهدا و پایمردی ملت ایران به نقطه‌ای رسیده‌ایم که در سطح جهان قابل ارائه است.

وی گفت: با وجود همه توطئه‌های آمریکا برای ممانعت از فروش نفت ایران، جلوگیری از انتقال پول و واردات کالاهای ضروری مانند دارو، به فضل الهی به میزانی که نیاز داریم با همت مدیران توانمند وزارت نفت توانسته‌ایم نفت بفروشیم و امروز کشورهای متعددی علاقه‌مند خرید نفت ایران و همکاری با ما هستند.

حرکت بزرگی برای گازرسانی روستایی و شهری در دولت انجام شده است

بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز در این مراسم گفت: گازرسانی به منطقه جنوب کرمان به‌عنوان زیربنای مهم توسعه این منطقه با هزینه ۴۰۰ میلیارد تومانی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم حرکت بزرگی برای گازرسانی روستایی و شهری انجام شده است، یادآور شد: تاکنون ۱۷هزار میلیارد تومان به این موضوع اختصاص یافته و این مبلغ در اختیار سازندگان ایرانی قرار گرفته است.

وزیر نفت، افزایش اشتغال برای پیمانکاران و سازندگان داخلی را هدف اجرای پروژه‌های گازرسانی روستایی و شهری اعلام کرد و گفت: هم اکنون ۸۰ درصد جمعیت روستایی و ۹۸ درصد جمعیت شهری ایران از نعمت گاز طبیعی برخوردارند که رکورد بی‌نظیری در جهان است.

زنگنه، محقق شدن این هدف را به برکت تلاش‌هایی دانست که برای تولید گاز انجام شده است و افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم معادل ۱۴ فاز استاندارد پارس جنوبی عملیاتی شده است و مقدار برداشت گاز از این میدان مشترک از رقم روزانه ۲۸۰ میلیون مترمکعب در پایان سال ۹۱ به رقم کنونی حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده که این به معنای پیشی گرفتن از کشور قطر است.

وی میانگین تولید ۱۰ ماه گاز کل کشور را ۸۴۰ میلیون مترمکعب در روز عنوان کرد و گفت: این رقم نسبت به سال ۹۱، ۳۵ درصد افزایش یافته است.

زنگنه با بیان این که این دولت در جهت گازرسانی روستایی با هدف توسعه رفاه مردم و ایجاد زیرساخت‌ها گام بر می‌دارد، ضمن قدردانی از معاون اول رئیس جمهوری برای حضور در این مراسم گفت: از همکاران خود نیز برای تسریع در گازرسانی قدردانی می‌کنم و از آنها می‌خواهم با جدیت کارشان را ادامه دهند.

توسعه زیرساخت ها در جنوب کرمان

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران مزیت افتتاح خط لوله انتقال گاز کهنوج-جیرفت را توسعه زیرساخت‌ها در جنوب استان کرمان دانست و گفت: ما به عنوان خدمتگزار مردم در شرکت ملی گاز شعار چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی را برای صنعت گاز در نظر گرفته‌ایم.

حسن منتظر تربتی گفت: استان کرمان ۷۱ شهر دارد که تا پیش از آغاز به کار دولت یازدهم ۳۶ شهر گازرسانی شده بود و امروز ۵۳ شهر گازدار شده و ۱۳ شهر دیگر نیز پیمانکار اجرایی دارد، همچنین ۳ شهر تا پایان سال و باقیمانده شهرها در بهار سال آینده گازرسانی خواهند شد.

وی درباره گازرسانی به استان کرمان توضیح داد: گازرسانی روستایی استان کرمان در ابتدای دولت یازدهم بسیار محدود بود، اما در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، آقای زنگنه بر توسعه گازرسانی روستایی در مناطق کم برخوردار تاکید بسیار زیادی داشت.

معاون وزیر نفت در امور گاز تعداد روستاهای گازرسانی شده استان کرمان در ابتدای فعالیت دولت یازدهم را ۳۹۱ روستا اعلام کرد و گفت: اکنون ۱۰۷۳ روستا به شبکه گاز متصل شده اند و امروز نیز ۷۸ روستای دیگر از نعمت گاز برخوردار خواهند شد، افزون بر این عملیات گازرسانی به ۳۱۰ روستای دیگر در استان کرمان نیز در حال اجراست.

تربتی درباره افتتاح خط انتقال گاز کهنوج _ جیرفت توضیح داد: این طرح دو سال پیش کلنگ زنی شد و نهایی شدن آن اتفاق ویژه‌ای است که با پیگیری‌های آقای زنگنه به سرانجام رسیده است، به گونه‌ای که همه طرح‌ها در زمان مقرر خودشان با پیگیری وزیر نفت اجرایی می‌شوند و هیچ طرحی متوقف نمی‌شود. وی ادامه داد: خط لوله انتقال گاز کهنوج-جیرفت نیز در زمان مقرر ۱۴ ماهه به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

این خط لوله وظیفه گازرسانی به سه شهرستان و ۷۸ روستا، ۲ شهرک صنعتی و یک جایگاه عرضه گاز طبیعی فشرده (CNG) در جنوب استان کرمان را به‌عهده خواهد داشت.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1386
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768