English site
سه‌شنبه 29 مرداد 1398   00:53:04
|           RSS

وزیر نفت در مراسم آغاز عملیات اجرایی اتیلن اکساید اندیمشک
فشارها را تحمل می‌کنیم تا آسیبی به ملت ایران نرسد

1397/12/18 شنبه

وزیر نفت با بیان اینکه امروز نوک پیکان حمله آمریکا به سمت صنعت نفت ایران است، گفت: من و همکارانم در وزارت نفت در این شرایط فشارها را تحمل می‌کنیم تا آسیبی به ملت ایران نرسد.


بیژن زنگنه، وزیر نفت روز پنجشنبه (۱۶ اسفندماه) در آیین آغاز عملیات اجرایی ساخت پتروشیمی جدید اندیمشک (طرح اتیلن اکساید) گفت: امروز به اندیمشک آمدم، زیرا از سال‌ها پیش دینی به مردم این شهر داشتم که به تاخیر افتاده بود، اما خوشبختانه با پیگیری‌های مستمر آقای حسنوند، رئیس محترم کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، عملیات اجرایی احداث طرح پتروشیمی اندیمشک آغاز شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون بزرگترین هلدینگ کشور در سطح پتروشیمی مسئولیت عملیات اجرایی طرح احداث پتروشیمی اندیمشک را به‌عهده گرفته است، افزود: این طرح اقتصادی است و سودآوری خوبی به همراه خواهد داشت.

وزیر نفت با اشاره به اینکه رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همواره برای توسعه صنعت نفت ایران تلاش می‌کند، تصریح کرد: وزارت نفت نیز برای توسعه طرح پتروشیمی اندیمشک جدی است.

زنگنه در ادامه با اشاره به اینکه آمریکا صنعت نفت ایران را در نوک پیکان حملات قرار داده است، گفت: آنها می‌خواهند ما نفت نفروشیم و پول آن را هم جابه‌جا نکنیم، اما به لطف الهی آنها نتوانستند و در این کار موفقیتی کسب نکردند، اگرچه امروز به نوعی آبروداری می‌کنند.

وی با بیان اینکه از سال ۶۲ وزیر بودم و مسئولیت‌هایی به‌عهده داشتم، افزود: ما آن روزها را هم دیدیم، اما هیچ وقت فشار دشمن همانند امروز نبود، تفاوت آن سال‌ها با امروز این است که هر چند شهید و زخمی و بمباران نداریم، اما شدت فشارهای دشمن بیشتر است، هرچند آنها توفیقی کسب نکردند و نخواهند کرد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه ۶.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت را اجرایی خواهیم کرد که همه سرمایه آن از منابع داخلی تامین شده است، گفت: اقلامی را هم ذکر کرده‌ایم که نباید از خارج خریداری شود، همچنین بخشی از منابع نیز صرف توسعه و عمران مناطق نفت‌خیز می‌شود.

زنگنه با اشاره به اینکه امسال ۱۰۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده شده است، تاکید کرد: ما ایستاده‌ایم و مقاومت می‌کنیم، طرح‌های گازرسانی مراحل پایانی خود را طی می‌کند، امسال نفهمیدیم زمستان چطور آمد و رفت در حالی که نه افت فشاز گاز داشتیم و نه قطعی، بدون شک هر آجر و لوله‌ای که روی هم گذاشته می‌شود با خون جگر، آرامش، تحمل و صبر انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در اوج تحریم، تولید محصولات پتروشیمی ما افزایش یافت، همه تلاش خود را انجام می‌دهیم تا پروژه‌ای بر زمین نماند.

وزیر نفت با بیان اینکه صنعت پتروشیمی ایران در اوج تحریم‌ها در آستانه تحول بزرگ است و برای نخستین بار در سال آینده تامین خوراک بیش از نیاز خواهد بود، گفت: کل ارزش تولید پتروشیمی هم‌اکنون ۲۰ میلیارد دلار و مقدار آن ۳۰ میلیون تن است که این رقم ظرف دو سال با تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام به ۴۵ میلیون تن محصول خالص برای عرضه به بازار می‌رسد.

زنگنه در واکنش به سخنان افرادی که می‌گویند وزارت نفت برنامه‌ای برای مقابله با تحریم‌ها ندارد، عنوان کرد: من نمی‌توانم عدد و رقمی اعلام کنم، کارها را در شرایط سخت پیش می‌بریم، اما نقشه‌ها و برنامه‌های مقابله با تحریم‌ها را افشا نخواهیم کرد، خود و همکارانم در وزارت نفت تحت فشار قرار می‌گیریم تا ملت ایران سرافراز باشد.

وزیر نفت ادامه داد: فعالیت‌های توسعه‌ای در صنعت نفت را ادامه می‌دهیم، سرمایه‌گذار هم می‌آید، اما نمی‌گویم، زیرا دشمن سوء استفاده خواهد کرد.

وی ادامه داد: مقدار تولید روزانه نفت در غرب کارون در سال ۹۲، ۷۰ هزار بشکه بود که این رقم هم‌اکنون به ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است و به‌زودی به ۳۵۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید، همچنین برداشت نفت خام از میدان آذر تا پایان سال ۹۸ از ۳۰ هزار بشکه به ۶۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

زنگنه گفت: به من و همکارانم در وزارت نفت فشار خواهد آمد، خانواده شهدا عمری تحمل کرده‌اند، اکنون من هم چند وقتی تحمل می‌کنم، متاسفانه برخی نمی‌دانند و فشارهایی می‌آورند که بعضی مسائل و موارد را به اصطلاح لو دهیم، اما ما برنامه‌های مقابله با تحریم را افشا نمی‌کنیم تا آسیبی به ملت ایران وارد نشود.

وی با اشاره به اینکه یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت بود، تصریح کرد: پروژه جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت تا پایان دولت دوازدهم تکمیل می‌شود، این اقدام آثار مثبت زیست محیطی و اقتصادی به همراه دارد. من معتقدم با سوزاندن گازهای همراه نفت، اسکناس می سوزانیم.

وزیر نفت در پایان ضمن ابراز خوشحالی از سفر به اندیمشک گفت: امیدوارم طرح احداث پتروشیمی اندیمشک حداقل تا سه سال آینده پایان یابد. این طرح بزرگ، خط جدیدی برای پتروشیمی‌های اتیلن است و می‌تواند به یک خوشه صنعتی در منطقه تبدیل شود، به‌گونه‌ای که صدها پتروشیمی پایین‌دست می‌تواند در کنار آن احداث شود و اشتغال و زندگی ایجاد کند.

طرح ۳۰۰ هزار تنی اتیلن اکساید اندیمشک

همزمان با افزایش ظرفیت تولید اتیلن در پارس جنوبی، بخشی از اتیلن مازاد تولیدی (حدود ۹۰ هزار تن) از مسیر خط لوله اتیلن غرب به اندیمشک منتقل می‌شود و در این منطقه طرح اتیلن اکساید و محصولات پایین‌دست پتروشیمی ساخته می‌شود.

طرح جدید پتروشیمی اندیمشک افزون بر اتیلن اکساید و محصولات پایین‌دست صنعت، دیگر محصولات زنجیره اتیلن اکساید شامل منو اتیلن گلایکول، اتواکسیلات، گلایکول اتر، اتانول آمین، MDEA را هم تولید و عرضه خواهد کرد.

هر یک از این محصولات به تنهایی می‌تواند تکمیل‌کننده زنجیره‌ای از محصولات صنایع تکمیلی پتروشیمی باشد که دارای کاربردهای متعدد در صنایع مختلف رنگ، نساجی، آرایشی و بهداشتی، آفت‌کش‌ها، صنایع سیمان، شیرین‌سازی گاز، شوینده‌ها و ... هستند.

برای ساخت و بهره‌برداری طرح 300 هزار تنی اتیلن اکساید اندیمشک پیش‌بینی حدود ۳۸۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده است که هلدینگ خلیج فارس از مسیرهای مختلف و متنوع برای تامین منابع مالی اقدام خواهد کرد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1115


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768